گزارش نقض حقوق طبیعی محیط زیست ایران در مرداد ماه ۱۳۹۷

گزارش نقض حقوق طبیعی محیط زیست ایران در مرداد ماه ۱۳۹۷

   تهیه و تنظیم گزارش : کاوه شیخ محمدی

       اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران که در تبلیغات مداوم خود مدعی توسعه و پیشرفت کشور است و ما در عالم واقعیت مواردی غیر از پیشرفت را لمس میکنیم. استفاده حداکثری از منابع ملی برای سرپا نگاهداشتن اقتصاد بیمار، آلوده کردن بی پایان محیط زیست در اثر بکارگیری  این منابع و آلودگیهای افسار گسیخته صنعتی، موارد چندی است که می توان به آن اشاره کرد. مدیریت دولتی ایران با این همه اقتدار نمایی که از خود نشان می دهد حتی قدرت تفکیک و دفع اصولی زباله های شهری را ندارد و هر سال بیشتر از قبل آب ، خاک و هوای کشور را در سکوت و بدون اشاره به آینده محیط زیست و آیندگانی که قرار است در این سرزمین زندگی کنند تخریب می کند. نکته عجیب آنکه رهبر جمهوری اسلامی سند آموزشی ۲۰۳۰ را که در آن به صورت سیستماتیک و مشترک با همه دنیا حفظ محیط زیست و منابع آن برای نسلهای آینده در طول ۱۲ ساله تحصیلی در مدارس را آموزش می دهد، رد کرده است و آنرا مغایر با آموزه های دینی می داند، همچنین در قانون اساسی نیز اتخاذ تصمیم های غیر منتطقی گنجانده شده است که یک نمونه آن اصل دوم – بند۶- الف که (اجتهاد مستمر فقهای جامع الشرایط بر اساس کتاب و سنت معصومین) را الزام آور می کند. و در اینگونه قوانین که مدیریت آموزشی و زیست محیطی ایران زیر سایه آن قرار دارد نمی توان وضعیت بهتر از این را برای محیط زیست ایران  متصور شد.

هورالعظیم در آتش سوخت/ ندادن حق آبه یکی از دلایل آتش سوزی است

تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم در عراق است.

هورالعظیم آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین است که برنامه محیط زیست سازمان ملل در سال ۲۰۰۲ خشک شدن آن را یکی از دو فاجعه زیست محیطی قرن اعلام کرد و نسبت به تبعات آن به کشورهای ایران و عراق هشدار داد.

بخش ایرانی تالاب هورالعظیم از یک طرف با کاهش شدید آب روبه روست و از سوی دیگر با اکتشافات نفتی دچار خسارت شده است.

این تالاب از زمان خشک شدن به عنوان یکی از کانون های اصلی تولید گرد و غبار معرفی شده است.

دود ناشی از این آتش سوزی با بادهای فصلی بتدریج از غرب خوزستان به سمت مناطق شرقی می‌رود. در آینده ای نزدیک این مناطق تبدیل به کانون جدید گردوغبار خواهد شد و کل جنوب ایران را فرا خواهد گرفت.

دلیل آتش سوزی های تالاب هورالعظیم خشکسالی و تامین نشدن حقابه تالاب از طرف سد کرخه است. آورد رودخانه کرخه و به تبع آن ورودی به تالاب با کاهش ۸۰ درصدی مواجه است که علت آن به سمت کشور عراق برمیگردد. سدسازی در جنوب شرق ترکیه و سد سازی ایران در بالا دست تالاب هورالعظیم که در مجموع این پروژه های سودجویانه از طرف این دولتها باعث وارد آمدن خسارت جبران ناپذیر به محیط زیست شده است و حیات بشری و جانوری و گیاهی را مورد تهدید جدی قرار داده است.

سوختن گاومیش ها در آتش سوزی تالاب هورالعظیم

در ابتدا جناههایی در استانداری و فرمانداریهای خوزستان طبق عادت چهل ساله در مورد انعکاس واقعیات سعی در تکذیب و سانسور خبر سوختن گاومیشها در هورالعظیم را داشتند که خوشبختانه با مخابره شدن تصاویر دلخراش این دام ها از سوی خبرنگاران در نشریات رسمی، سازمان دامپزشکی وارد عمل شد و به مداوای جراحات شدید گامیش ها پرداختند تصاویر این حیوانات زبان بسته به اندازه ای دردناک است که دل هر انسانی را بدرد می آورد چون هوای گرم نیز بیشتر باعث سوزش زخمهای آنها میشود که از طرفی مدیران استانی در صدد انکار آن در تریبونهای خود برآمدند ولی خوشبختانه با تلاش خبرنگاران و دامپزشکان اقدامات لازم درجهت مداوا و جلوگیری از صدمات بیشتر بعمل آمده است.

۷۰ درصد زباله تبریز به صورت غیر اصولی دفن می شود

سرانه تولید زباله در میانگین جهانی۸۰ گرم و میانگین کشوری۸۲۰ گرم به ازای هر نفر است که این میزان در شهر تبریز ۸۰۰ گرم و در استان۵۶۰ گرم در روز است. تعداد ۵۲ مرکز دفن زباله شهری و روستایی در سطح آذربایجان شرقی وجود دارد که بر اساس آخرین آمار اخذ شده میزان پسماندهای خانگی تولید شده در استان در حدود ۹۸۰ هزار تن در سال است که در این میان تبریز با میزان تولید زباله ۱۲۰۰ تن در روز بیشترین تولیدکننده زباله در استان است و در سایر شهرهای استان ۱۵۲۳ تن در روز زباله تولید می شود. متاسفانه ۷۵ درصد نحوه جمع آوری زباله از منازل به صورت غیر اصولی انجام می شود و پروسه تفکیک در مبدا تنها در حدود ۲۵ درصد موارد انجام می شود. همچنین ۷۰ درصد دفن زباله در کلان شهر تبریز به صورت دفن سنتی و غیر اصولی انجام می شود. که دولت ایران در کل کشور  از دفع اصولی و تفکیک زباله ناتوان است و این امر باعث آلوده شدن خاک و نفوذ شیرابه های ناشی از زباله ها به منابع آب زیرزمینی می شود.  

نوشیدن آب آلوده در رامهرمز به مسمومیت ۱۳۵ نفر منجر شد

در استان خوزستان، ۱۳۵ تن از ساکنان سه روستای این شهرستان به دلیل نوشیدن «آب آلوده» مسموم شده و بیش از ۵۰ نفر از آنها همچنان در بیمارستان بستری هستند.فرماندار رامهرمز تایید کرده و گزارش داده است که ۱۳۵ نفر به دلیل مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کردند و ۳۱ نفر از آنان به بیمارستان‌های اهواز منتقل شده‌اند.خبرگزاری ایسنا نیز گزارش داده است که ۲۱ کودک در بیمارستان رامهرمز بستری شدند.بر اساس گزارش‌ها، افراد مسموم‌شده ساکن سه روستای «شهید رایگانی»، «ستلون» و «کبوتری» در دهستان «ابوالفارس» هستند.

مسمومیت سه هزار نفر در پردیس تهران از طریق آب آشامیدنی

هنگامی که اعلام شد حدود هزار و پانصد تن از اهالی شهر پردیس (شهر جدیدی که در شرق تهران و در نزدیکی بومهن) به دردی مشترک راهی مراکز درمانی شده‌اند، تقریبا قابل حدس بود که علت رویداد باید از آب آشامیدنی باشد اما کمتر کسی تصور می‌کرد که وعده تمامی مسئولان برای پیگیری ماجرا به «شکستگی لوله» ختم شده و علت رویدادی که به مرور ابعاد بزرگتری یافته بود، به این امر تقریبا محال مرتبط شود. برابر اعلام بعضی از مسئولان، علت اصلی مسمومیت اهالی شهرستان پردیس به دلیل شکستگی لوله‌های آب شرب بوده و این موضوع موجب مسمومیت‌ها شده است ولی هنوز مسئولین توزیع آب این موضوع را قبول نکرده‌اند. از روز ی که اهالی این شهرستان به مراکز درمانی مستقر به دلیل مسمومیت مراجعه می‌کنند که این روند تا روز چهار پیاپی ادامه داشته و در نهایت آمار اصلی مسموم شدگان شهرستان پردیس ۲۸۳۲ نفر گزارش شده است. فارغ از این نقیصه که به راحتی قابل اثبات است، مجاورت لوله آب شرب با فاضلاب (دقت کنید که فاضلاب ظاهرا رها شده است و در هیچ مجرایی، نه کانال و نه لوله‌های مخصوص هدایت نمی‌شود!)، ابهام دیگری است که به این حکایت وارد است که البته می‌تواند صحت داشته باشد اما اگر درست باشد، قطعا خطایی است که می‌بایست اعلام و پیگیری شده و قصور کنندگان شناسایی شوند.

محیط زیست خراسان رضوی در قبال مسائل متعدد باغ وحش مشهد سکوت مطلق اختیار کرده است

هفته گذشته اخبار و حواشی متعددی در مورد باغ وحش مشهد منتشر شد و تقریبا روزی نبود که خبری از باغ وحش مشهد به بیرون درز نکند و هر روز در مورد حواشی آن خبر جدیدی به گوش می رسید.

کشف ویلای شخصی در باغ وحش و کشف تعدادی تخته پوست ببر در باغ وحش مشهد بخشی از اتفاقاتی بوده که در روزها و هفته های اخیر در باغ وحش مشهد رخ داده است و در این میان عمده این مسائل از زبان معاون دادستان بیان شده است.

نکته جالب توجه اما این است که مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی در قبال این مسائل سکوت مطلق اختیار کرده و گویا قرار نیست به عنوان متولی این مسئله پاسخی به رسانه ها بدهد.

رسانه های خراسان هم به صورت مکرر و متعدد با روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان و همچنین مدیرکل و معاونان ایشان در زمینه این مسئله تماس گرفته اما گویا قرار نیست سکوت آقای مدیرکل شکسته شود.

سیستان و بلوچستان؛ گرد و خاک ۱۱۴ نفر را راهی مراکز درمانی کرد

طوفان سیستان و بلوچستان ۱۱۴ نفر را راهی مراکز درمانی کرد. ۹۳ نفر از مجموع مراجعه کنندگان به مراکز درمانی منطقه سیستان و بلوچستان در این مدت به صورت سرپایی درمان و ۲۱ نفر با توجه به شدت بیماری بستری شدند.

افراد مراجعه کننده به بیمارستان ها و مراکز درمانی منطقه سیستان و بلوچستان در این مدت علاوه بر مشکلات تنفسی در گروه های بیماران چشمی و قلبی تقسیم شدند.

عطش جلگه های سوزان و رقص شالیزارها!

خوزستان؛ جلگه ای که در گرد و غبار دفن شده و هر روز نیز بر تشنگی آن افزوده می شود . اما شاید جالب باشد بدانید در روزگاری که کارون در عطش کم آبی می سوزد ، شاهد رقص باد و آب در شالیزارهای خوزستان هستیم؛ شالیزارهایی که در میانه خشکسالی دلبری می کنند . مزارعی که تد اعی کننده این ضرب المثل معروف «قسم حضرت عباس را باور کنم یا دم خروس را» هستند . اتفاقی که بی شک ریشه در نبود مدیریت تخصصی و منطقی در منابع آبی و کشاورزی کشور است.

دولت از کشت برنج در استان های دیگر به ویژه استان های کم آب حمایت نمی کند . حتی در برخی موارد از ممنوعیت کشت برنج در برخی استان های کم آب خبر داده است اما در میان تمامی این عد م حمایت یا ممنوعیت، همچنان شاهد کشت برنج در استان هایی مانند خوزستان، اصفهان هستیم؛ استان هایی که در دهه اخیر آب را از استان همسایه چهارمحال و بختیاری به آن ها انتقال د اد ه اند .

بحران در مد یریت منابع آبی، یعنی تمامی برنامه ریزی ها منوط به دعوت مردم به صرفه جویی در مصرف آب شربی که کمتر از ۱۰ د رصد از منابع آبی کشور را به خود اختصاص د اد ه است، اما چرا برای ۷۵ د رصد از منابع آبی کشور که د ر بخش کشاورزی مصرف می شود و براساس آمار ۶۰ درصد از آن نیز هد ر می رود ، برنامه ریزی وجود نداشته باشد .

 

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

کمیته دفاع از محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *