گزارش نقض حقوق پیروان ادیان مرداد ماه ۱۳۹۷

 

گزارش نقض حقوق پیروان ادیان مرداد ماه ۱۳۹۷

تهیه و تنظیم نمودارها : حمیدرضا تقی پور دهقان تبریزی

گردآوری داده : حسین کفایت حقیقی، محمدحسین ملایی برزی 

  ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر

هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهره‌مند شود. این حق متضمن آزادی تغییرمذهب یا عقیده و ایمان می‌باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هرکس می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به‌طور خصوصی یا به‌طور عمومی برخوردار باشد.

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر

 هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۷ شمسی است. این گزارش به‌صورت آماری-تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به‌خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.

در چنین شرایطی بدیهی است مدافعان حقوق بشر علیرغم دشواری بسیار، تنها می‌توانند حجم بسیار اندکی از نقض گسترده حقوق بشر در ایران را دیده‌بانی کرده و یا امکان تحقیق و مستند کردن در رابطه با گزارش‌های سایر گروه‌ها و رسانه‌ها را بیابند.

فشار بر پیروان سایر ادیان همچنان ادامه دارد :

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به‌نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.

بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است. در ایران دسته از شهروندان به دو قسم رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند، پیروان آئین بهایی از ادیان غیررسمی هستند که تحت‌فشارهای بیشتری قرار دارند، آن‌ها از انجام مناسک دینی و تبلیغ آئین آزادانه، تدریس و تحصیل در مقاطع عالی محروم هستند، هم‌اکنون تنی چند از رهبران این آئین که امور بهاییان را در این کشور اداره می‌کردند، در زندان‌های اوین و رجایی شهر به سر می‌برند و ده‌ها تن از پیروان آن نیز در زندان‌های کشور ازجمله سمنان، مشهد، تهران، کرج و غیره متحمل حبس‌های طولانی شده‌اند. ادیان و مذاهب رسمی هم چون مسیحیان نیز با محدودیت‌هایی زیادی مواجه هستند، جمهوری اسلامی تنها عبادت  مسیحیان عاشوری، ارمنی و کلدانی را که مسیحی هستند، به رسمیت می‌شناسد، تبلیغ آئین برای ایرانیان از سوی ایشان جرم تلقی می‌شود. کسانی که فارس زبان هستند از ورود به کلیساها منع میشوند و کلیساها وظیفه دارند اسامی اعضای خود به همراه کپی کارت ملی آنها را به وزارت اطللاعات ارائه دهند ، توزیع کتب مقدس در کتابفروشی ها ممنوع میباشد . ماده ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مسیحیت را به رسمیت می‌شناسد و به مسیحیان حق عبادت و ایجاد انجمن را داده است اما برخورد با مسیحیان پروتستان که معتقد به بشارت دین خود هستند کماکان وجود دارد و کلیساهای خانگی با سرکوب گسترده مواجه هستند. تبعیض مذهبی در مورد مسلمانان سنی نیز اعمال می‌شود، آن‌ها که اکثراً در مناطق حاشیه‌ای کشور زندگی می‌کنند، از حق ساخت مسجد و برگزاری آئین مذهبی ازجمله نماز عید فطر و قربان در مناطق مرکزی هم چون تهران محروم هستند. حتی در مواردی گزارش تخریب نمازخانه اهل سنت هم گزارش شده است و این گروه از افراد با اعدام و بازداشت و آزار و اذیت هایی مواجه هستند حتی آنها از استخدام در ادارات دولتی و تصدی سمت هم منع هستند که نمونه بارز آن انتخاب بیژن ذوالفقار نصب به سمت وزیر ورزش در دولت حسن روحانی بوده که به خاطر اهل تسنن بودن وی از مجلس رای اعتماد نگرفت .

مروری بر گزارشات دوره ای گزارشگران ویژه سازمان ملل  : عاسمه جهانگیرگزارشگر حال حاضر و احمد شهید گزارشگر پیشین ویژه سازمان  ملل در امور ایران در دوره های قبل و اسما جهانگیر گزارش خود را در سی و سومین جلسه شورای حقوق بشر با انتقاد از نقض گسترده حقوق پیروان ادیان موارد ذیل  بیان نمود :

اهل تسنن :

مسلمانان اهل سنت ایران که بزرگترین پیروان مذهبی کشور را تشکیل می دهند،همچنان ادعا می کنند که مقامات ایران اعضا و هم کیش آنها را در پست های عالی رتبه دولتی،ازجمله وزارت در کابینه منصوب یا استخدام نمی کنند.آنها همچنین نگرانی خود را در مورد محدودیت های ساخت مساجد سنی در مناطق عمدتا شیعه نشین شامل تهران و اعدام یا اعدام قریب الوقوع فعالان سنی که دولت ادعا می کند در فعالیت های تروریستی دست داشته اند،ابراز کرده اند.در تاریخ۵ ژوئیه۲۰۱۶، ۱۸نفر از اعضای اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی ایران نامه ای به وزارت کشور ارسال کردند و در آن نسبت به بسته شدن یک نمازخانه سنی در اسلامشهر و جلوگیری مقامات از تجمع نمازگزاران سنی در چندین مسجد و نمازخانه دیگر،برای اقامه نماز عید فطر شکایت کردند.۹۷دولت مدعی است:بیش از۱۰هزار مسجد اهل سنت در کشور وجود دارد وتعداد اهل سنت در تهران ساخت مسجد را توجیح نمی کند.دولت همچنین معتقد است که درخولست ساخت مساجد برای سنی ها در پایتخت منعکس کننده تلاش ها برای به حاشیه راندن سنی ها و ایجاد تفرقه در میان مسلمانان که باعث انزوا و افراط گرایی سنی ها است. در تاریخ۲ اوت ۲۰۱۶،گروههای حقوق بشری گزارش دادند که مقامات زندان رجایی شهر حداقل ۹ نفر و احتمالا تا ۲۰ زندانی متهم به اقدامات تروریستی که دادگاه انقلاب به اعدام محکوم کرده است را اعدام کرده اند.  گفته می شود اکثر افراد اعدام شده کردهای سنی بودند که خود را به عنوان یک گروه از فعالان مسالمت آمیز سنی معرفی می کردند و اتهامات علیه خود را رد می کردند.در همان روز وزارت اطلاعات ایران اعدام گروهی از زندانیان را که ادعا می شد به گروههای “سنی”و”تکفیری” مسئول فعالیت های تروریستی مسلحانه علیه حکومت تعلق داشتند را تایید کرد.  در میان کسانی که بنا به گزارش ها به دار آویخته شدند شهرام احمدی یک زندانی اهل سنت کردستان بود که در ابتدا به اتهامات محاربه،اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام زندانی و محکوم شده بود.آقای احمدی موکدا اتهامات علیه خویش را رد کرده و اعلام کرده بود که او یک فعال صلح جو و اهل سنت است.گروههای حقوق بشری معایب جدی فرایند محاکمه آقای احمدی و همچنین محاکمه ده ها زندانی مسلمان سنی در انتظار اعدام دیگر،از جمله برخی کسانی که بنابر گزارش ها در تاریخ ۲ اوت ۲۰۱۶ اعدام شده اند را مستند کرده اند.برادر آقای احمدی ”بهرام احمدی” همراه با پنج فعال دیگر متهم به دست داشتن در فعالیت های تروریستی در سال ۲۰۱۲ اعدام شد.آقای احمدی و مادرش هر دو در نامه های سر گشاده ای که به گزارشگر ویژه نوشتند موارد نقض جدی حقوق بشر در پرونده آقای احمدی را مستند کردند و از مقامات خواستند تا در حکم اعدام وی تجدید نظر کنند ، گزارشگر ویژه نیز قبلا نگرانی های جدی خود،در مورد احکام اعدام آنها را به دولت ابراز کرده بود. در پاسخ خود به این گزارش،دولت کلیه ادعاها مبنی بر اینکه افراد نامبرده فعالان حقوق بشر بوده اند را رد می کند و تصریح می کند که آنها بخشی از یک گروه تروریستی تکفیری بوده اند که ۲۱ نفر را کشته و ۴۰ نفر دیگر را زخمی کرده اند.دولت ایران همچنین انکار می کند که متهمان از حق خود نسبت به فرایند عادلانه دادرسی محروم بوده اند.

مسیحیان :

گزارش ها نشان می داد که پیروان سایر ادیان همچنان با محدودیت های شدید رو به رو هستند. پیروان ادیان با رسمیت شناخته شده مانند مسیحیان ( به ویژه کسانی که سابقا مسلمان بوده اند ) و آنهایی که به رسمیت شناخته نشده، مانند مسیحیان بشارتی همچنان با محدودیت های شدید و تبعیض رو به رو هستند و طبق گزارش ها برای انجام مسالمت آمیز اعتقادات مذهبی خود تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند. در پاسخ خود با این گزارش، دولت اتهامات در زمینه ایجاد محدودیت برای پیروان سایر ادیان را رد کرده است و مدعی است که کلیسا های خانگی به فعالیت غیر قانونی مشغول هستند، چون مجوزهای لازم را از مقامات دولتی دریافت نکرده اند. دولت همچنین ادعا می کند که نیاز مسیحیان ایران بر آورده شده و هیچ نیازی به تاسیس یا ایجاد کلیسا های جدید از جمله کلیسای خانگی وجود ندارد.

بهائیان :

گزارش های دریافتی گزارشگر ویژه نشان می دهد شهروندان بهائی در ارتباط با انجام مسالمت آمیز آیین خود در بازداشت به سر می برند. علاوه بر بازداشت های خود سرانه، بازداشت و تعقیب قضایی، گزارشگر ویژه همچنان در مورد اینکه مقامات ایران به دنبال اقداماتی هستند که بهاییان را از لحاظ اقتصادی محروم کنند، که بنا به گزارشها در راستای یک بخشنامه شواری انقلاب فرهنگی صادر شده در سال ۱۹۹۱است، گزارش های نگران کننده ای دریافت می کند. این سیاست ها انواع کسب و کار و شغل هایی که شهروندان بهایی می توانند داشته باشند را محدود می کند، از بسته شدن کسب و کار متعلق به بهاییان حمایت می کند، بر صاحبان کسب و کار فشار می اورد تا کارکنان بهایی خود را اخراج کرده و اموال آنها را توقیف کنند. در پاسخ به این گزارش دولت اشاره می کند که با وجود همکاری های گسترده آنها با رژیم گذشته و نقش آنها در سرکوب مردم و مدیریت سازمان مخفی ساواک، شرایط زندگی برای اکثر بهاییان در ایران عادی است. دولت ایران همچنین مدعی شده است که بهاییان هرگز تنها برای اعتقادات خود تحت تعقیب قانونی قرار نگر فته اند.

در پی صدور بیانات و نشر مطالبی در حمله به ایین و جامعه بهایی در ناریخ ۸ ژوئن ۲۰۱۶، گزارشگر ویژه یک بیانه مشترک با گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده صادر کرد که در آن به شدت موج تهییج و نفرتی که به دستور دولت صادر شده بود را محکوم کرد. این بیانات شامل بیانات سخنگوی قوه قضاییه بود که در آن ، فایزه هاشمی را برای دیدار با یکی از رهبران جامعه بهایی، فربیا کمال آبادی مورد حمله شدید قرار داده بود. خانم هاشمی پس از آزادی موقت خانم کمال آبادی، یکی از هفت رهبر سابق بهاییان که در سال ۲۰۰۸ به دلیل انجام مناسک مذهبی خود زندانی شد، در تاریخ ۱۳ ماه مه به دیدار او رفته بود. در تاریخ ۱۸ ماه مه سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که این قوه اتهامات علیه خانم هاشمی، کا در دوران حبس کوتاه خود در زندان اوین در سال ۲۰۱۲ با خانم کمال آبادی آشنا شد را مورد بررسی قانونی قرار خواهد داد چرا که تصمیم او برای دیدار با این زندانی سیاسی یک کار بسیار زشت و قبیح بوده است.

 ادعا شده که از اواسط ماه مه ۲۰۱۶، ۱۶۹ تن از رهبران مذهبی، قضایی و سیاسی ایران آشکارا علیه جامعه بهایی سخن گفته اند. طبق گزارش ها ۱۸ ماه مه و ۴ ماه ژوئن در خطبه های نماز جمعه روحانیون به باورهای اعضای جامعه بهایی حمله کرده اند، آنه را محکوم کرده، یا آنها را مورد انتقاد قرار داده اند و ابراز کردند که آیین بهایی در اصل یک حزب سیاسی ساختگی است که تظاهر به مذهب بودن می کند. تعدادی از روزنامه ها، مقالات و یادداشت های منتشر کرده اند که اعضای جامعه بهایی را به دشمنان ایران متصل می کنند و به آنها برچسب صهیونیست می زنند که خشونت را تشویق می کردند. گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده هشدار داده که ترکیب تحریک علیه بهاییان و فقدان حمایت از آنها این جامعه را در لبه پرتگاه بسیار خطرناک قرار داده، جایی که ممکنستقسط حیات آن مورد تهدید قرار گیرد. در پاسخ به این گزارش دولت ایران اشاره می کند مسئولیت نظرات بیان شده توسط شخصیت ها و غیر دولتی با خود آنهاست.

سایر ادیان :

بنا به گزارش ها،سایر مسلمانان پیرو فرقه های مختلف از جمله دراویش نعمت الّهی گنابادی و آیین یارسان،یا پیروان عرفان حلقه ( شاگردان محمد علی طاهری ) همچنان با طیف وسیعی از موارد نقض حقوق بشر،از جمله حمله به نمازخانه ها،تخریب گورستان های جامعه و دستگیری و شکنجه رهبران آن جامعه روبرو هستند. در ماه ژوئن ۲۰۱۶،رهبری آیین یارسان در نامه ای از رهبر ایران درخواست کرد که از یک مورد اصلاح قانون اساسی که تبعیض علیه پیروان این آیین را منع می کند و باورهای دینی آنها را به رسمیت می شناسد حمایت کند. در پاسخ به این گزارش دولت ایران مدعی است که” موضع رسمی و عملی… در مورد پیروان این دو فرقه احترام به اعتقادات و حقوق شهروندی آنها است.

اهل سنت

 اهل سنت خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی بوده و خواسته‌ای زیاده‌خواهان نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود.

مراعات حقوق قانونی اهل سنت، خواسته همه اهل سنت است. شیعه و سنی ایرانی هستند. ایران نه‌فقط متعلق به شیعه است و نه‌تنها متعلق به سنی است، لذا نباید حقوق این دو گروه در کشور متفاوت باشد.

رژیم ایران طبق برنامه‌ای که جدیداً آن را طراحی کرده می‌خواهد آمار زندانیان اهل سنت در زندان رجایی شهر را کاهش دهد، بدون اینکه آن‌ها را آزاد کند، تعداد زیادی از زندانیان اهل سنت را به زندان‌های مختلف انتقال داده که غالباً به شهرهای خودشان فرستاده نشدند‪.

آگاهان به مسائل اهل سنت در ایران معتقدند که اهل سنت بدترین دوران پس از انقلاب ۱۳۵۷ را پشت سر می‌گذارند. آن‌ها همچنین هشدار می‌دهند که ادامه روند کنونی وحدت شیعه و سنی» در کشور را به مخاطره خواهد انداخت.

زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذرانند و به‌صورت مدام  از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

ماده ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. بااین‌حال در کنار سایر پیروان ادیان در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از سه دهه گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علی‌رغم این‌که مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و به‌جا آوردن مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

اهل سنت با مجموعه‌ای از این فشارها از قبیل ایجاد شورای برنادییزی مدارس علوم دینی اهل سنت، ممنوع التدریس کردن اساتید علوم دینی اهل سنت، محرومیت دانشجویان اهل سنت از تحصیل و ممنوع‌الخروج کردن بسیاری از دانشجویان اهل سنت که در مدارس دینی خارج کشور تحصیل می‌کنند و ممانعت از برگزاری نماز جماعت در اعیاد اسلامی برای اهل سنت ایران، مواجه هستند،به‌خصوص در شهر تهران گفته می‌شود بیش از یک‌میلیون سنی در آن زندگی می‌کنند اما از حق ساختن مسجد و برگزاری مراسم و اعیاد خود محروم هستند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز ۳۰ تیر ۱۳۹۷، “مسلم عبدالزهی” فرزند نیک محمد اهل خاش، طلبه مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون سرباز توسط ماموران وزارت اطلاعات خاش بازداشت شد. یک منبع مطلع گفت: “مسلم قبلا چندین بار به اطلاعات خاش احضار شده و دیروز پس از احضار به محض حضور سر موقع فورا او را دستبند زده و به مکان نامعلومی انتقال داده اند”. از علت بازداشت نامبرده اطلاعی در دست نیست.

به گزارش کمپین فعالان بلوچ  ، یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷ مولوی ناصر ریگی بهادرزهی، روحانی اهل سنت، فعال مدنی و عضو سفیران مدرسه ساز، توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد. یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت: «مولوی ناصر برای حمایت از مولوی طیب و دختران ایرانشهر در گروه‌ها فعال بود و امضا جمع آوری می‌کرد»

به گزارش هرانا ، دو روحانی ترکمن به نام های “داوود قلیچی” و “عبدالمجید آزمون” روز چهارشنبه مورخ ۳ مرداد‌ماه پس از تفهیم اتهام در دادگاه ویژه روحانیت شهرستان گرگان و تحمل نزدیک به سه ماه انفرادی با تودیع وثیقه ۶۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت و تا زمان دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان گرگان آزاد شدند. این دو روحانی در زمان بازداشت دست‌کم به مدت دوماه ممنوع التماس بوده و به وکیل دسترسی نداشتند

به گزارش هرانا ، سید قاسم آبسته زندانی سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج که از روز سه شنبه ۲۶ تیرماه در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و عدم اعزام به مراکز درمانی دست به اعتصاب غذا زده است، در پانزدهمین روز اعتصاب غذای خود با ضعف شدید جسمی و کاهش وزن روبرو شده است و با این وجود کماکان با بی‌توجهی مسئولین زندان مواجه شده است

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷، مولوی احمدشاه عربی روحانی اهل سنت، به بند ۱ زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. این روحانی اهل سنت پیش‌تر در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ توسط ماموران وزارت اطلاعات در زاهدان بازداشت شده است

به گزارش حقوق بشر در ایران , نامِق دِلدِل زندانی عقیدتی سیاسی اهل سنت زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به عدم‌پیگیریهای درمانی در خصوص خود و سایر زندانیان عقیدتی سیاسی اهل سنت در زندان رجایی شهر و نقض حقوق زندانیان و جوابگو نبودن مسؤلین زندان در خواسته ها و مطالبات و حقوق اولیه ی زندانیان سیاسی اهل سنت در روز چهارشنبه مورخه ۱۰ مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زد

به گزارش کمپین فعالان یلوچ ، “مسلم عبدالزهی” فرزند نیک محمد، اهل خاش که مدت ۴۴ روز از بازداشتش میگذرد هیچ اطلاعی از آخرین وضعیت وی در دست نیست. یکی از نزدیکان این زندانی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “ماموران امنیتی اجازه تماس با خانواده اش را به وی ندادند و خانواده نسبت به وضعیتش نگران اند”.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، از وضعیت مولوی ناصر ریگی که در تاریخ ۲۴ تیرماه سال جاری از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شده بود، هیچ اطلاعی در دست نیست. تداوم بی‌خبری از وضعیت این روحانی اهل سنت، موجب نگرانی روزافزون خانواده و نزدیکان وی شده است

به گزارش سنی نیوزشب سه‌شنبه حدود ۸۰ تن از نیروهای گارد زندان به همراه عناصری از وزارت اطلاعات به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان که محل نگهداری دهها تن از زندانیان سنی مذهب است حمله کرده و چند تن از آنان را مجروح و به شکل خشونت آمیزی وسایل شخصی آنان را تخریب کردند و یا با خود بردند

به گزارش هرانا ، شب یکشنبه مورخ ۲۸ مردادماه ۹۷ سه زندانی اهل سنت محبوس در زندان مرکزی ارومیه به نام‌های انور خضری، خسرو بشارت و کامران شیخه به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “شب گذشته آقایان انور خضری، خسرو بشارت و کامران شیخه از زندان ارومیه به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. انتقال این افراد احتمالا به دلیل پرونده دیگری که گفته می‌شود در یکی از شعب دادگاه انقلاب تهران به اتهام محاربه داشته‌اند صورت گرفته است .

در این ماه و در ادامه روند ستیز با اهل سنت، حقوق آنان به شرح ذیل نقض گردید:

گزارش آماری  
بازداشت و بیخبری ۳ مورد
بلاتکلیفی افراد بازداشت شده ۱ مورد
تفتیش وسائل ۱ مورد
ضبط وسائل ۱ مورد
ضرب و شتم ۱ مورد
رفتار خشونت آمیز با شهروندان ۱ مورد
فرافکنی و حاشیه سازی ۱ مورد
احضار و بازجوئی ۱ مورد
اعتصاب غذا ۲ مورد
محرومیت از درمان و یا مراقبتهای پزشکی ۲ مورد
محرومیت از حق انتخاب وکیل و یا سایر حقوق زندانیان ۵ مورد
آزادی افراد با تودیع وثیقه ۲ مورد
محرومیت از حقوق شهروندی ۲۳ مورد
     

**************************************************************************************************

بهاییان

 ایران، کشوری که در آن بهائیان زیادی زندگی میکنند، آئین بهایی هنوز یک در ایران «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. . این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. بااین‌حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی تاکنون، بهاییان به‌طور سامانمند و روشمند از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند؛و اگر پیگیر حق از دست رفته خود باشند با اتهامات واهی و زندان و تهدید مواجه میگردند و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرارگرفته‌اند. از جمله اخراج‌شدگان سال گذشته می‌توان از شمیس پورشاهرضایی، دانشجوی رشته نمایش نام برد که با وجود کسب رتبه ۱۳۸ آزمون سراسری و رتبه ۱۰ آزمون عملی، به دلیل اعتقادات مذهبی از ادامه تحصیل در دانشگاه بازماند. بهائیان هرگز قادر نبوده‌اند به‌طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. آنها تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند. کمیسیون بین‌المللی آزادی مذاهب آمریکا گزارش داده که کودکان بهایی به همراه مادرانشان زندانی می‌شوند. آن‌ها از دانشگاه، تأسیس مدرسه و تأسیس عبادتگاه منع هستند. مقامات ازدواج آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند و رسانه‌های ایران بهاییان را پلید می‌شمارد. وقتی بهاییان می‌میرند خویشان آن‌ها نمی‌توانند وارث آن‌ها باشند و با گرفتن گواهی فوت مشکل‌دارند و اغلب شاهد خراب کردن قبر‌هایشان هستند، که این کار نه‌تنها توسط خرابکاران، بلکه توسط خود دولت نیز انجام می‌شود. در شرایطی که امید می‌رفت باروی کار آمدن دولت جدید که نام تدبیر و امید بر خود نهاده ، وضعیت حقوق بشر در ایران بهبود یابد و اکثر زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان رهایی یابند، باگذشت زمان وضعیت حقوق شهروندی بدتر شده و دور جدیدی از بازداشت‌ها و دستگیری‌ها آغازشده است. هر روزخبری از دستگیری یک فعال سیاسی، عضوی از اعضای جنبش دانشجویی یا کارگری، روزنامه‌نگار یا کنشگر اجتماعی منتشر میشود یا سایت خبری و رسانه‌ای توقیف و تعطیل میشود. انتظار می‌رفت در شرایط حاکمیت دولت حسن روحانی فضای زندان‌ها و وضعیت زندانیان عقیدتی – سیاسی دچار تحول شود و بسیاری از زندانیان دربند و در حصر آزاد شوند و تمام اصول قانون اساسی بلااستثناء اجراشده و همان‌گونه که رئیس‌جمهور در زمان مبارزات انتخاباتی وعده داده بود “حقوق شهروندی ” پایه و مبنای برخورد با تمام آحاد ملت باشد؛- وعده‌ای که به نظر می‌رسد بی‌اساس و توخالی بوده و دست‌کم مبنای عمل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی قرار گرفته است. این اخبار و گزارش‌ها همچنین حاکی از شدت یافتن موارد احضار شهروندان بهایی به دادستانی برای ابلاغ حکم یا دستگیری و اعزام آن‌ها به زندان است. اکثر قریب به‌اتفاق این افراد را محکومانی تشکیل می‌دهند که پیش از آن احکام قضائی‌شان صادرشده، اما در پی روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اجرای احکام آن‌ها مدتی به عهدهٔ تعویق افتاده بود. نکتهٔ درخور تأمل اینکه بازداشت‌های اخیر اغلب در کوچه و خیآبان و در محل کار و زندگی شهروندان بهایی صورت گرفته است و در آستانهٔ ششمین سالگرد زندان رهبران بهایی موسوم به گروه “یاران ایران” است.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران برخلاف وعده‌های پیشین (برابری برای همه ایرانیان) در اظهاراتی اعلام نمود: “دولت خواستار آن است که جایگاه همه ادیانی که قانون اساسی آن‌ها را به رسمیت شناخته، حفظ و پیروان این ادیان بتوانند به حقوق مشروع خود برسند و در این راستا اگر مشکلی هم وجود دارد، باید رفع شود.” ازآنجایی‌که بهاییان جزء دین‌های رسمی کشور نیستند اظهارات آقای روحانی امید پیروان این آئین را به تغییراتی که انتظار داشتند، ناامید کرد.

بهاییان ایران پس از انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها از تحصیل عالی در دانشگاه‌های ایران محروم هستند، عده‌ای از بهاییان برای مقابله با اخراج دانشجویان بهایی در سال ۱۳۶۶ اقدام به تأسیس موسسه آموزش عالی آنلاین نمودند، اما دستگاه قضایی کشور در دی ماه سال ۱۳۹۰ کلیه مدیران و اساتید آن را بازداشت کرد، کامران مرتضایی، کیوان رحیمیان، فؤاد مقدم، امان‌الله مستقیم، شاهین نگاری، نوشین خادم، فاران حسامی، کامران رحیمیان، ریاض سبحانی، رامین زیبایی، فرهاد صدقی و محمود بادوام افرادی بودند که در این رابطه احکام سنگینی دریافت کردند، سال گذشته دو شهروند بهایی مرتبط با این دانشگاه بهنام‌های طلوع گلکار و نسیم باقری بازداشت و به ترتیب به پنج سال و چهار سال حبس تعزیری محکوم شدند. اخراج معدود دانشجویان بهایی در دانشگاه‌های کشور همچنان ادامه دارد.

انتقال دانش و تجربه بشری، جز از طریق آموزش امکان‌پذیر نیست  و به همین دلیل حق تحصیل یکی از حقوق بنیادی بشر در مواد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که همگی بر حق تحصیل بدون هیچ نوع تبعیض از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی و یا هر عقیده دیگر یا اصل و منشأ ملی یا اجتماعی، دارایی، نسب یا هر وضعیت دیگر شناخته‌شده و بر آن تأکید شده و دولت ایران موظف است تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره‌مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کند و کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار می‌گیرد، مرتفع سازند.

ممانعت از کسب‌وکار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

عاصماء جهانگیر، گزارشگر فقید ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، در گزارش خود که هجدهم اسفند ماه/ دهم مارچ ۲۰۱۷ در سی و یکمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو ارائه داد، از افزایش فشارهای امنیتی بر جامعه بهاییان ایران شدیدا انتقاد کرده است. همچنین گزارشگر پیشین ، احمد شهید در گزارشات پیشین خود گفته بود نکته نگران‌کننده این است که «متاسفانه دولت ایران در پاسخ به نگرانی‌های من همواره از بهاییان به عنوان فرقه یاد می‌کند و آن‌ها را دشمن مردم ایران می‌شمارد . آمارها نشان می‌دهند که هر چند تعداد زندانیان بهایی در پایان سال ۹۴ از تعداد زندانیان سال قبل کمتر شده است (در پایان سال ۹۳، تعداد زندانیان بهایی حدود ۸۰ نفر بود ولی در انتهای سال ۹۴، این تعداد به ۵۰ نفر کاهش پیدا کرد)، اما فشارها بر بهاییان کاهش نیافته است. وی همچنین عنوان داشت که ادعا می شود که مقامات همچنان به احضار، بازجویی و دستگیری بهاییان ادامه می دهد وکسب و کار متعلق به پیروان این آیین را می بندد. گزارشگر ویژه همچنین گزارشهایی در مورد تخریب اماکن فرهنگی  و اموال اعضاء جامعه بهاییت دریافت کرده است . این موارد ظاهرأ  شامل تخریب منزلی که متعلق به یکی از رهبران جامعه بهایی آقای جمال الدین خانجانی بود نیز است.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران ـ به دنبال اقدام نهادهای حکومتی برای «خلع ید» و «قلع و قمع» دهها خانه و ملک متعلق به بهائیان در روستای روشنکوه مازندران، نگرانی ها از تکرار حوادثی مانند آنچه در روستای ایول رخ داد بالا گرفته است. در پی انتخاب این روستای بهائی نشین برای اجرای طرح هادی، اداره منابع طبیعی وابسته به سازمان مراتع و جنگل‌ها با این ادعا که این زمین‌ها و املاک پیشتر بخشی از زمین‌های جنگلی بوده، خواستار خلع ید مالکان از این زمین ها و املاک شد. دادگاه در این مرحله به نفع اداره منابع طبیعی رأی داد و حکم خلع ید و قلع و قمع منازل مسکونی و دیگر املاک را صادر کرد. زمین های مورد نظر منابع طبیعی بیش از ۷۰ سال است که در اختیار مالکان آن بوده و زمین های جنگلی نبوده است. به موازات اقدامات اداره‌ی منابع طبیعی، اداره جهاد کشاورزی نیز علیه مالکان ۱۹ منزل مسکونی در قسمت دیگر روستا اقامه دعوی کرد که این پرونده ها نیز در دادگاه کیاسر در دست بررسی است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ذبیح‌الله رئوفی شهروند ۶۹ ساله بهایی اهل سنندج که پیش‌تر در تاریخ هفدهم شهریور ماه ۱۳۹۴ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و شش روز بعد با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شده بود توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر سنندج به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید به شهرستان میناب استان هرمزگان محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران , سریر موقن با گذراندن ۱۳۵ واحد درسی از مجموع ۱۴۵ واحد درسی در ترم آخر تحصیلی از دانشگاه اخراج شده است. به گفته این منبع او پیش از شروع آخرین امتحانات و در آستانه فارغ التحصیلی از دانشگاه اخراج شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شعبه سوم دادگاه تجدید نظر یزد هفت شهروند بهایی را به حبس و تبعید به سراوان و دیواندره محکوم کرد. طبق این حکم “مهران اسلامی امیرآبادی” به یک سال و نیم حبس تعزیری و یک سال تبعید به سراوان و “مهران بندی امیرآبادی” نیز به یک سال و نیم حبس تعزیری و یک سال تبعید به دیواندره محکوم شدند. همچنین پنج شهروند دیگر به نام‌های “سرور فروغی مهدی آبادی”، “فرزاد روحانی منشادی”، “رامین حصوری شرف آبادی”، “محمدعلی تدریسی”، “احمد جعفری نعیمی” در این دادگاه هر یک به تحمل سه سال حبس تعلیقی محکوم شدند. “عزت‌الله خرم” دیگر متهم این پرونده بود که از اتهامات وارده تبرئه شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سه شهروند بهایی به نام‌های صهباء حق‌بین، سمیرا بهین‌آیین و پیام گشتاسبی احتمالا با دستور مقامات امنیتی در شیراز و اعمال فشار بر مدیران عامل شرکت‌های خصوصی مبنی بر اخراج شاغلین بهایی از ادامه همکاری با این شرکت‌ها کنار گذاشته شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران،محل کسب ۲۲ شهروند بهایی در ارومیه که سال گذشته توسط نیروهای اداره اماکن این شهر پلمب شده بود پس از گذشت بیش از یک سال همچنان پلمب است. دادخواهی این شهروندان برای بازگشایی اماکن کسب خود تاکنون بی نتیجه مانده است. آنها صرفا به دلیل بستن کوتاه مدت محل کسب خود در یکی از مناسبت های مذهبی آیین بهایی از فعالیت اقتصادی محروم شده اند. لازم به ذکر است که دادخواهی ۲۲ تن از این شهروندان در ارومیه که بیش از یک سال از پلمب محل کسبشان می‌گذرد در دیوان عالی اداری بررسی شد. روز مورخ ۲۵ مردادماه رای دادگاه بر عدم استماع دعوا صادر و به خواهان ابلاغ شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روحیه نریمان و فرزاد دلارام از شهروندان بهایی در تاریخ ۱۱ مهرماه سال ۹۵ توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و در شعبه ۱ دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به ریاست قاضی محمودی ساداتی مورد محاکمه قرار گرفتند. خانم نریمان در این دادگاه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد همچنین به علت آموزش پیش دبستانی در منزل خود به فرزند خردسالش بهمراه یکی دو نفر کودک خردسال بهائی دیگر به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین همسر وی، آقای فرزاد دلارام که اقدام به کپی جزوه بازی و نقاشی کودکان برای کار اطفال در منزل خود کرده بود به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. پس اعتراض به حکم صادره، شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر شیراز در تاریخ ۱۷ خردادماه سال ۹۷ به ریاست قاضی جمشید کشکولی و قاضی محمدرضا حسین پور، با کاهش حکم دادگاه بدوی، روحیه نریمان را به تحمل دو سال و نیم حبس تعزیری و فرزاد دل‌آرام را به همین اتهام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش کمپین حمایت از زندانیان سیاسی ، امروز یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ نیکا خلوصی شهروند بهایی که از تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۳ به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام از طریق عضویت در تشکیلات بهائی” در زندان مشهد در حال تحمل حبس بود آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا ، روز مورخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۷، یک شهروند بهایی در یزد به نام «مهران بندی امیرآبادی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. “ظهر روز شانزدهم مردادماه، نیروهای امنیتی آقای مهران بندی امیرآبادی شهروند بهایی ساکن یزد را در محل کارش دستگیر کرده‌اند”. لازم به ذکر است که مهران بندی امیرآبادی چندی پیش به همراه شش شهروند بهایی دیگر توسط شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان یزد محاکمه شده بود. در این جلسه دادرسی مهران بندی امیرآبادی به یک سال و نیم حبس تعزیری و یک سال تبعید به دیواندره محکوم شد. این شهروند بهایی در حالی بازداشت شده که احضاریه‌ای برای اجرای حکم دریافت نکرده و از دلایل بازداشت وی خبری در دست نیست.

به گزارش حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی شهر کرمان از دفن یک شهروند بهایی اهل کرمان به نام عباس خلوصی که در تاریخ ۱۶ مردادماه فوت کرده بود جلوگیری کردند و پس از چهار روز خانواده وی را مجبور کردند که متوفی را در شهر رفسنجان دفن کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهرداد حیرانی شهروند بهایی ساکن تهران روز جاری مورخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۷ پس از گذشت سه ماه با سپردن قرار وثیقه تا زمان پایان دادرسی از زندان اوین آزاد شد. یک منبع نزدیک به آقای حیرانی ضمن تایید این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “آقای حیرانی که پیشتر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود پس از گذشت سه ماه امروز مورخ ۲۰ مرداد ماه با صدور قرار وثیقه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد .

به گزارش حقوق بشر در ایران، محل کسب یک شهروند بهایی به نام “جواد ذبیحیان” (صنف عینک سازی) از تاریخ ششم مردادماه توسط مامورین اداره اماکن کاشان پلمب شده و دلیل پلمب امتناع این اداره از صدور پروانه کسب به دلیل بهایی بودن است. “آقای جواد ذبیحیان از شهروندان بهایی شهر کاشان هستند که مغازه عینک‌سازی ایشان از تاریخ ششم مردادماه توسط مامورین اداره اماکن کاشان پلمب شده است. علت پلمب، نداشتن جواز کار است و اداره اماکن علی‌رغم اقدام ایشان جهت دریافت پروانه کسب صرفا به دلیل بهایی بودن به ایشان پروانه کسب نمی‌دهد.” گفتنی است محل کسب آقای ذبیحیان در اردیبهشت ماه سال ۹۵ نیز به مدت ۲ هفته به دستور رئیس اتاق اصناف کاشان پلمب و با تعهدی مبنی بر اخذ پروانه کسب فک پلمب شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، رومینا عسگری دانشجوی بهایی مقطع کارشناسی، به دلیل بهایی بودن پس از ۴ ترم از دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد. در نامه منع از تحصیل این دانشجو دلیل اخراج “رفتار ناهنجار اجتماعی، تلاش برای از بین بردن نظم، آرامش و امنیت کشور” عنوان شده است. این در حالی است که وی در ۶ ماه گذشته در دانشگاه حضور نداشته و یک ترم از مرخصی تحصیلی استفاده کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۲۶ مردادماه تعدادی از شهروندان بهایی شهر شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر (پلاک ۱۰۰) منتقل شدند. سه تن از این بازداشت شدگان طی همان روز آزاد و سه تن دیگر کماکان در بازداشت بسر می‌برند.“طی روز جمعه ۳ تن از شهروندان بهایی بازداشت شده به نام‌های نگار میثاقیان، درنا اسماعیلی و هومن اسماعیلی آزاد شدند و سه تن دیگر به نام‌های پژمان شهریاری، محبوب امینی و کوروش روحانی کماکان در بازداشت اداره اطلاعات شهر شیراز هستند.

روند ستیز با بهاییان در این ماه نیز ادامه داشت به‌گونه‌ای که حقوق شهروندان بهایی در موارد ذیل نقض گردید.

گزارش آماری  
بازداشت و بیخبری ۷ مورد
محرومیت از تحصیل ۲ مورد
جلوگیری از انجام مناسک مذهبی ۱ مورد
اخراج از کار ۳ مورد
پلمپ محل کسب ۱ مورد
محاکمه ۱۶ مورد
محکومیت به حبس ۱۶ مورد
صدور حکم تبعید ۸ مورد
فرافکنی و حاشیه سازی ۴۰ مورد
آزادی افراد با توجه به اتمام دوران محکومیت یا با تودیع وثیقه ۵ مورد
محرومیت از حقوق شهروندی ۱۳۶ مورد
     

**************************************************************************************************

مسیحیان

جمهوری اسلامی کمر به نابودی مسیحیت بسته است، واقعیتی است تلخ در مورد جفا بر مسیحیان ایران؛ مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. ضرب و شتم، شکنجه و تهدید به مرگ برای مسیحیان ایرانی تبدیل به امور عادی شده است. جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری از سوی مسلمانان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. لازم به توضیح است که جمهوری اسلامی ایران در ابتدای سال۲۰۱۷ میلادی در رتبه نهم رده‌بندی کشورهایی قرار گرفت که مسیحیان را به‌شدت آزار می‌رسانند. در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان در ایران گفته می‌شود تعداد زیادی از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و یا دیگر شهروندان مسیحیی با عناوین جاسوسی محکوم میشوند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه‌ سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به‌اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره‌ ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان‌داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به‌کل تعطیل، رهبران آنان جمهوری مانند  روبرت آسریان دستگیر و با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند. حتی کلیساها از پذیرش فارسی زبانان خودداری میکنند و باید مراسم خود را به زبان غیر از فارسی برگزار نمایند . صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران‌ همچنان ادامه دارد؛ با این‌که در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه‌ جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به‌واسطه‌ی آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این دسته از پیروان ادیان در ایران ، سد می‌کند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، در تازه‌ترین گزارش خود که در اکتبر ۲۰۱۵ منتشر گردید، متذکر شد که طبق گزارش ها، مسیحیان همچنان برای فعالیت در کلیساهای خانگی غیر رسمی مورد پیگرد قضایی قرار می گیرند به عنوان نمونه در تاریخ اول مارس ۲۰۱۵ ، کشیش ویکتور بت تمرز، رهبر سابق کلیسای آشوری پنطیکاستی واقع در خیدی شهرآرا تهران که در دسامبر ۲۰۱۴ در زمانی که در حال انجام مراسم کریسمس در منزلش بود دستگیر شدو به اتهام « تبلیغ علیه نظام » و « تبلیغ برای مسیحیت انجیلی » و « تاسیس کلیساهای خانگی » تفهیم اتهام شده بودند را تایید کرد.درپاسخ دولت ایران اعلام داشت نیازی به تاسیس کلیسای جدید نیست چون کلیساهای فعلی پاسخ گوی نیارهای پیروان سایر ادیان هستند واشاره کرد که فعالیت های کلیساهای خانگی غیرقانونی محسوب می شوند.

در این ماه 

به گزارش  هرانا , سه نوکیش مسیحی یه نامهای “محمد علی مسیب زاده”، “محمدرضا امیدی” و “زمان فدایی” ، که مورخ ۳ تیر ماه سال جاری از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده هریک را به تحمل ده سال حبس محکوم کرده بود جهت اجرای حکم حبس خود فراخوانده شدند. لازم به توضیح است که یوسف ندرخانی بهمراه سه تن از نوکیشان مسیحی دیگر به نامهای “محمد علی مسیب زاده”، “محمدرضا امیدی” و “زمان فدایی” ، سال گذشته (۱۳۹۶) در شعبه بیست وششم دادگاه انقلاب تهران برای رسیدگی به اتهامشان مبنی بر اقدام علیه امنیت ملی از طریق ترویج مسیحیت، حاضر شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران یک زوج مسیحی به نام شاپور جوزی به همراه همسرش پرستو ظریف طاش از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب بوشهر به حبس محکوم شدند .

به گزارش محبت نیوز «پیام خرامان» به اتهام تبلیغ علیه نظام به نفع مسیحیت صهیونیستی از طریق راه‎اندازی محفل‎های خانگی، بشارت و دعوت افراد به مسیحیت و گرایش به سرزمین مسیحیت به یک سال حبس تعزیزی محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مجیدرضا سوزنچی کاشانی نوکیش مسیحی محبوس در زندان اوین، از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران جهت رسیدگی مجدد به اتهامش برای روز ۲۰ آذرماه ۱۳۹۷ احضار شده است. یک منبع نزدیک به این نوکیش مسیحی زندانی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “پرونده آقای سوزنچی به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی بابایی ارجاع شد و زمان برگزاری دادگاه بیستم آذرماه ۹۷ ابلاغ شده است .

در این ماه، حقوق شهروندان مسیحی در موارد ذیل نقض گردید :

گزارش آماری  
محکومیت به حبس ۴ مورد
تفتیش منزل ۱ مورد
ضیط وسائل ۱ مورد
محرومیت از انجام مناسک مذهبی ۱ مورد
فرافکنی و حاشیه سازی ۱۲ مورد
آغاز دوران محکومیت ۳ مورد
محرومیت از حقوق شهروندی ۲۲ مورد
   
   

**************************************************************************************************

دراویش گنابادی

دراویش گنابادی و نعمت اللهی ۱۱ میلیون نفر هستند ، یعنی ۹ برابر کل نیروهای مسلح ایران . هریورماه ۶ سال پیش جامعه‌ی دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی شاهد موج تازه‌ای از سرکوب، آزار و اذیت هم‌کیشان خود در شهرستان کوار از توابع شیراز بود. غائله‌ی کوار به تحریک و مباشرت چند طلبه‌ی افراطی و با پشتیبانی قشریون مذهبی علیه دراویش و حمله‌ی گسترده به آنان آغاز گردید و در ادامه‌ی این تعرضات سازمان‌یافته در تاریخ ۱۳ شهریورماه سال ۹۰ با تیراندازی به ۴ درویش گنابادی و شهادت مهندس وحید بنانی و مجروح شدن ۳ تن دیگر به ضرب گلوله مرحله‌ی جدیدی از سرکوب‌ها و فشارها شکل گرفت. وکلای دراویش گنابادی و مدیران سایت مجذوبان نور در تهران و شیراز دستگیر و جمع کثیری از درویشان بازداشت شدند. در سال ۹۱ آقایان صالح مرادی و کسری نوری از فعالان حقوق دراویش و مدیران سایت مجذوبان نور که در پی موج بازداشت گسترده‌ی همان ایام دستگیر و در زندان عادل‌آباد شیراز محبوس بودند با همراهی ۴۱ نفر از دراویش ساکن کوار در دادگاه ویژه روحانیت شیراز از طلبه‌هایی که مسببین اصلی درگیری‌ها بودند، طرح شکایت کردند. پس از گذشت قریب به ۶ سال از طرح شکایت علیه طلبه‌های مذکور احکام قطعی آنها صادر شده است که تصریحی بر مظلومیت دراویش کوار بود. در همین رابطه با آقای صالح مرادی به گفتگو پرداختیم.. آقای مرادی در هفته‌ی گذشته احکام قطعی شکایتی که شما در ۶ سال پیش علیه طلبه‌های حاضر در واقعه‌ی حمله به دراویش کوار داشتید از سوی دادگاه ویژه روحانیت صادر شد. رأی صادره و اتهامات محکومین چه بود؟ حمله و ضرب و شتم دراویش، نشر اکاذیب، تخریب اموال عمومی و خصوصی متعلق به درویشان، توهین و افترا به دراویش، پخش اعلامیه، سی دی، شب‌نامه و سخنرانی بر منابر علیه دراویش، تحریک احساسات مذهبی مردم، راهپیمایی بدون مجوز و اخلال در نظم عمومی. انگیزه و نقش طلبه‌های متهمی که به آنها اشاره کردید در واقعه‌ی حمله به دراویش کوار چه بود؟این طلبه‌ها از سوی سازمان تبلیغات اسلامی برای تبلیغ علیه درویشی به شهرستان کوار فرستاده شده بودند تا با تحریک احساسات مذهبی مردم و ترویج خشونت با آغاز یک جنگ روانی علیه دراویش ساکن کوار مقدمات حمله به آنها را فراهم کنند. در حال حاضر مشکلات و وضعیت دراویش کوار چگونه است و چه تعداد از آنها محکوم به تبعید، زندان و یا گرفتار پیگرد قضایی هستند؟ضرب و شتم و زندان و تبعید دراویش کوار پس غائله سال ۹۰ ادامه پیدا کرد به شکلی که امنیت و آسایش دراویش این منطقه پس از گذشت شش سال هنوز برقرار نشده و ۶ تن از آنها محکوم به تبعید بوده و آقای شمشیرزن نیز به شکلی غیرقانونی قریب به یکسال است که در زندان مرکزی بندرعباس محبوس است. اعمال سیاست بایکوت خبری و حصر حضرت آقای دکتر نورعلی تابنده مجذوبعلیشاه، قطب دراویش گنابادی را باید بدان افزود. آقای مرادی در پایان به نظر شما آیا این حکم صادرشده در دادگاه ویژه روحانیت تأثیری در پیگیری‌ها و محکومیت‌های ناعادلانه‌ی قضایی دراویش ساکن کوار خواهد داشت؟قطعاً بی‌تأثیر نخواهد بود زیرا در احکام صادره به صراحت قشریون و افراطیون مذهبی که طلبه‌های محکوم سردستگان آنها بودند را عامل در اخلال در نظم عمومی می‌داند و به همین جهت حمله‌ی آنها به دراویش به لحاظ قضایی توسط دادگاه ویژه روحانیت اثبات شده است، از همین رو درویشان کوار از نگاه قانون حکم مدافع را داشته‌اند و از تمامی اتهامات مبرا هستند. این سرکوبها ادامه پیدا کرد تا روز شنبه نهم دی‌ماه سال ۱۳۹۶ ، کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، محمدرضا درویشی و فائزه عبدی‌پور از فعالان حقوق دراویش، دانشجویان و کودکان که برای عیادت از حمیدرضا مرادی از مدیران سایت مجذوبان نور به بیمارستان دی رفته بودند، در فضایی رعب‌آور و با اعمال خشونت بازداشت و به بند ۲۰۹ بازداشتگاه اطلاعات منتقل شده و در اعتصاب غذا به سر می‌برند. سایر دراویش از شهرهای مختلف نیز با تحصن مقابل زندان اوین خواستار آزادی دراویش بازداشتی شده‌اند. این نوع از برخوردها موج جدیدی از برخوردهای امنیتی و سرکوب گرایانه را بر ضد دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی  رقم زد و دامنه این اتفاقات به حدی گسترش پیدا کرد که نیروهای امنیتی اقدام به محاصره گلستان هفتم واقع در خیابان پاسداران تهران کردند و میخواستند قطب دراویش گنابادی یعنی آقای نورعلی تابنده را به جرم اقدام علیه امنیت ملی دستگیر کنند که با دراویش با خط قرمز خواندن  بازداشت دکتر تابنده (( یک پیرمرد نحیف ۹۰ ساله ))مقاومت و درگیری دراویش با نیروهای امنیتی  انجامید و دراویش به شدت ایستادگی جانانه ای در مقابل نیروهای  امنیتی نمودند . امیرعلی محمدی لباف از دراویش گنابادی صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن در کلاتنری ۱۰۶ نامجو احضار و بازجوئی و مور تفتیش عقیده قرار گرفته و به شدت ضرب و شتم میشود . گفتنی است چند تن از دراویش با اطلاع از بازداشت وی، فوراً به این کلانتری مراجعه کردند که این امر منجر به آزادی آقای لباف و بازداشت نعمت‌الله ریاحی دیگر درویش گنابادی می‌شود. آقای نعمت‌الله ریاحی عصر همان روز به صورت پنهانی از کلانتری ۱۰۶ به دادسرای ناحیه هفت منتقل و از آنجا به مأمورین امنیتی تحویل داده شده است . این اتفاقات و جو ملتهب ادامه پیدا کرد تا عصر روز ۲۹ بهمن  که این درگیریها شکل تازه ای به خود گرفت و قضیه از آنجا شکل گرفت که جمعی از دراویش با تجمع در مقابل کلانتری ۱۰۶ نامجو خواستار آزادی نعمت الله ریاحی بودند که این تجمع مسالمت آمیز آنها با هجوم نیروهای یگان ویژه ناجا به کشتار ۳ مامور پلیس و دو بسیجی و ضرب و شتم شدید بسیاری از دراویش و کشته شدن ۵ تن از دراویش و تخریب منازل شهروندان و اتومبیلهای آنها و بازداشت بیش از ۳۰۰ تن از دراویش منجر گردید .

در این ماه 

به گزارش مجذوبان نور، الهام احمدی، درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. خانم احمدی یکم اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان موسوم به حوادث گلستان هفتم همراه با صدها درویش دیگر بازداشت شده است. این زن درویش پیش‌تر در مکالمه‌ای تلفنی از داخل زندان، پرده از فجایع پزشکی زندان قرچک برداشته بود و همین باعث شد تا با شکایت محمدی، رئیس زندان قرچک، در دادسرای امنیت تهران برای او پرونده‌ای دیگر با اتهام‌های افترا و نشر اکاذیب تشکیل شود. خانم احمدی مانند دیگر درویشان زن از حق وکیل، ملاقات و تلفن محروم بوده است. لازم به ذکر است که الهام احمدی همراه با سایر زنان درویش محبوس در زندان قرچک از تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ در اعتراض به حمله خشونت‌بار ماموران گارد ویژه این زندان به آنها دست به اعتصاب غذا زده بودند و در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۷ پس از گذشت ۱۶ روز با انتشار نامه‌ای به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

به گزارش مجذوبان نور ، صدیقه صفابخت، درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی یا اجتماعی، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در رسانه‌های جمعی، صدا و سیما و فضاهای مجازی محکوم شد. خانم صفابخت یکم اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان موسوم به حوادث گلستان هفتم همراه با صدها درویش دیگر بازداشت شده است. این زن درویش در طول مدت بازداشت غیرقانونی‌اش در زندان قرچک تاکنون چند بار دچار آسیب‌دیدگی بسیار جدی و خطرناک در ناحیه‌ی زانو شده و هم‌اکنون دچار بیماری کندرومالاسی (انفصال کشکک زانو از استخوان فمور ران) شده و راه رفتن بدون وسیله‌ی کمک‌حرکتی (واکر) برای ایشان میسر نیست و شدت آسیب‌دیدگی تا جایی‌ست که انجام امور شخصی ایشان در زندان را با مشکل روبرو کرده است. خانم صفابخت مانند دیگر درویشان زن از حق وکیل، ملاقات و تلفن محروم بوده است.

به گزارش مجذوبان نور, بر اساس اخبار و آمار اعلام‌شده تاکنون ۴۱ درویش گنابادی از رفتن به دادگاه امتناع کرده‌اند. این ۴۱ درویش بارها اعلام کرده‌اند مادامی که از حق وکیل و دیگر حقوق قانونی مانند دادرسی عادلانه محروم باشند در جلسه‌ی محاکمه حضور نخواهند یافت. منابع خبری بارها خبر از پرسشهای عقیدتی از دراویش در طی روند دادگاهی آنها نیز اصلاع داده اند. اسامی ۴۱ درویشی که از رفتن به دادگاه امتناع کرده‌اند به شرح زیر است:

سخاوت سلیمی

سعید کریمایی

رستم سگوند

مهدی مهدوی‌فر

احمد ایرانی‌‌خواه

محمد شریفی‌مقدم

محمد کریمایی

مهدی ایزدپناه

علیرضا لک

منصور فرهودمند

حبیب قنبری

مجتبی بیرانوند

مرتضی بیلچی کنگرلو

حیدر تیموری (غیردرویش)

بابک مرادی

مهرداد رضایی

محمود براکوهی

ابوالفضل آوازه

علی قمری

سعید دوراندیش

سعید سلطانپور

محمدرضا درویشی

بهروز صادقی

رضا انتصاری

کسری نوری

صالح مرادی

سینا انتصاری

مهدی مهدوی

مجتبی شکری

مصطفی عبدی

بشیر ریاحی

رضا یاوری مطلق

هادی شاهرضا

ابوالفضل صحرایی

اردشیر عشایری

سپیده مرادی

شکوفه یداللهی

علی خموشی

وحید خموشی

رضا سیگارچی

مجید رشیدی

به گزارش مجذوبان نور , سیما انتصاری درویش زندانی در زندان قرچک با انتشار نامه‌ای از حق تجدیدنظرخواهی در حکم ۵ ساله‌ای که شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای او صادر کرده است انصراف داد. سیما انتصاری که یکم اسفندماه در جریان حادثه‌ی گلستان هفتم شکنجه و بازداشت شده است همراه با سه زن درویش دیگر از زندان به دادگاه اعزام شد اما در دادگاه، حق وکیل از او سلب شد و بدون فرصت یافتن برای دفاع، قاضی احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب او را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش مجذوبان نور، روز چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ سپیده مرادی سروستانی و شکوفه یداللهی دو زن درویش محبوس در زندان قرچک ورامین سرانجام پس از ۵ ماه پیگیری‌های مستمر به مراکز درمانی اعزام شدند. خانم یداللهی در حادثه‌ی موسوم به گلستان هفتم در اثر اصابت جسم سنگین به ناحیه جمجمه دچار اختلال در بویایی و بینایی و شنوایی شده بود که سرانجام پس از ۵ ماه تحمل درد و عوارض ناشی از جراحات وارده روز گذشته برای معاینه‌ی مقدماتی به بیمارستان اعزام و سپس به زندان بازگردانده شد. سپیده مرادی نیز به دنبال دندان‌ درد شدید پس از پنج ماه تعلل در روند درمانی به سبب ممانعت مسئولین بهداری زندان زنان قرچک از اعزام به مراکز درمانی تخصصی، سرانجام روز گذشته توسط پزشک متخصص معاینه و به زندان بازگردانده شد. این دو زن درویش محبوس در زندان قرچک ورامین، پیشتر در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۷ برای دومین بار در اعتراض به محرومیت درویشان زندانی از حق وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی از حضور در دادگاه خودداری کردند.

به گزارش مجذوبان نور، خشایار دهقان دانشجوی سال آخر دکترای برق و الکترونیک دانشگاه تهران که در جریان حادثه‌ گلستان هفتم در روز یکم اسفند توسط نیروهای لباس‌شخصی و امنیتی مورد ضرب و جرح قرار گرفت و بازداشت شد، با حکم قاضی صلواتی به ۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲‌ سال تبعید به برازجان محکوم شد. آقای دهقان در زندان تز دکترای خود را تکمیل می‌کرد اما به‌رغم پیگیری خانواده و استادانش در دانشگاه تهران، از دانشگاه نیز اخراج شده است. مسئول آموزش دانشگاه تهران به خانواده و استادان آقای دهقان که در حال مذاکره با دانشگاه برای ارائه‌ تز دکتری او بوده‌اند گفته است: «به او بگویید دیگر دانشگاه نیاید». آقای دهقان در حالی از دانشگاه اخراج شده است که پیشتر رئیس دانشگاه تهران گفته بود «به عنوان ریاست دانشگاه پیگیر بازگشت دانشجویان بازداشتی در حوادث سال گذشته خواهم بود.

به گزارش مجذوبان نور , ۷ درویش گنابادی با حکم غیابی دادگاه انقلاب به ۴۵/۵ سال حبس تعزیری و تحمل ۲۹۶ ضربه شلاق، ۱۰ سال تبعید و ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند. لازم به توضیح است که این شهروندان بارها اعلام کرده‌اند مادامی که از حق وکیل و دیگر حقوق قانونی مانند دادرسی عادلانه محروم باشند در جلسه‌ی محاکمه حضور نخواهند یافت احکام صادره برای دراویش به شرح ذیل میباشد:

مصطفی میرمحمدی به ۱۱ سال و نیم حبس تعزیری،۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان و ۷۴ ضربه شلاق

بابک مرادی به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به سراوان سیستان و بلوچستان

محمود بغیار به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی

سعید دوراندیش به ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به زابل

احمد ایرانی‌خواه به ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به برازجان

امیر نوری به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور

و محمدقاسم اللهیاری به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

به گزارش مجذوبان نور، کسری نوری دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه تهران و از مدیران وبسایت مجذوبان نور، با حکم قاضی ماشالله احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ‏۷۴ ضربه شلاق، ‏۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ‏۲ سال ممنوع‌الخروجی و ‏۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، ۳۹ نفر از درویشان گنابادی بازداشت‌شده در حادثه‌ی گلستان هفتم با حکم شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب جمعاً به ۲۰۸ سال حبس تعزیری، ۱۵۵۴ ضربه شلاق، ۸ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و ۱۰ سال تبعید محکوم شده‌اند. فهرست اسامی و احکام این چهل درویش به نقل از این خبرگزاری به قرار زیر است:

وحید خموشی: ۱۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به راین

علیرضا آزادروش: ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به کهنوج

علی کریمی: ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید به برازجان و ۷۴ ضربه شلاق

احسان ملک‌محمدی: ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید به زابل و ۷۴ ضربه شلاق

احسان صفاری: ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به زابل

آرمان ابوالفتحی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

آرمین ابوالفتحی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

مرتضی سهراب‌پور: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

سعید خموشی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

محمداسعد زمانی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

مسعود علی‌مددی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

مجید رشیدی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

امیر سیدی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

افشین سلیمی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

امیر سلیمی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

محمدرضا ابوالفتحی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

مجید امیراحمدی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

حمیدرضا امیراحمدی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

محمدرضا زهتاب: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

ابراهیم الله‌بخشی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

نعمت کاظمی: ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

بابک تقیان: ۷ سال حبس تعزیری

مصطفی آرمان‌دوست: ۷ سال حبس تعزیری

مهران اصغرزاده: ۷ سال حبس تعزیری

امین حسینی: ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

اصغر صمدیار: ۵ سال حبس تعزیری

امیربهادر جعفری: ۳ سال حبس تعزیری

میثم عزیزان: ۳ سال حبس تعزیری

مالک رضایی: ۲ سال حبس تعزیری

علی‌اصغر سالاری: ۲ سال حبس تعزیری

الیاس محمدی: ۲ سال حبس تعزیری

محمد امیراحمدی: ۲ سال حبس تعزیری

علی بلبلی: ۲ سال حبس تعزیری

اشکان کاظمی: ۲ سال حبس تعزیری

موسی فضلی‌پور: ۲ سال حبس تعزیری

مهدی سعادت: یک سال حبس تعزیری

هاشم آوازه: یک سال حبس تعزیری

مجید شایق: یک سال حبس تعزیری

ابراهیم رضایی: یک سال حبس تعزیری

به گزارش مجذوبان نور، ۱۲ نفر از درویشان گنابادی بازداشت‌شده در جریان حوادث گلستان هفتم با حکم دادگاه انقلاب جمعاً به ۸۱ سال حبس تعزیری، ۸۱۴ ضربه شلاق و ۲۴ سال تبعید محکوم شده‌اند. نکته قابل توجه در حکم این درویشان، اعمال ماده ۲۳ (اختیار قاضی برای در نظر گرفتن مجازات تکمیلی) و صدور حکم ۲ سال تبعید برای تمامی دراویش است. احکام صادره برای این ۳۹ دویش گنابادی در ادامه می‌آید:

۱. سعید سلطانپور، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به زهک سیستان و بلوچستان

۲. محمد رضا درویشی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به نهاوندان

۳. محمد کریمایی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به سهرج

۴. علیرضا لک، ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه سلاق و ۲ سال تبعید به منوجان

۵. حبیب قنبری، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به ایرانشهر

۶. مهدی ایزدپناه، ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به سیرجان

۷. مهرداد رضایی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به سرباز سیستان و بلوچستان

۸. منصور فرهودمند، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به طبس

۹. ابوالفضل آوازه، ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به میرجاوه

۱۰. علی قمری، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به هیرمند

۱۱. محمود براکوهی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به کهنوج

۱۲. حیدر تیموری، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به خاش

به گزارش مجذوبان نور، مریم فرسیابی، درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی صلواتی به ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. خانم فرسیابی یکم اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان موسوم به حوادث گلستان هفتم همراه با همسرش محمد کریمایی و صدها درویش دیگر بازداشت شده است. این درویش زندانی در حادثه موسوم به گلستان هفتم مورد ضرب و شتم قرار گرفت، این ضرب و شتم در حدی بود که وی دچار شکستگی دست و دررفتگی فک و مهرهای کمر شده بود.

به گزارش مجذوبان نور ، سپیده مرادی از زنان درویش بازداشت‌ شده در حادثه‌ی گلستان هفتم با رأی غیابی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات محکوم شد. حکم دادگاه این زن درویش که از حضور در جلسه‌ی محاکمه خودداری کرده بود با عبارت «متهمه فرزند حمیدرضا مرادی از عناصر افراطی و مسئولین سایت فرقه‌ای و غیرقانونی مجذوبان نور می‌باشد» آغاز شده و در ادامه گفته شده است که: «در خانواده‌ای متعصب از دراویش پرورش و رشد یافته و تحت تأثیر عقاید انحرافی قرار می‌گیرد و به عضویت فرقه [درویشان گنابادی] درمی‌آید.

به گزارش مجذوبان نور، الهه نعمت‌ اللهی درویش گنابادی و مادر رضا نعمت‌ اللهی از درویشان زندانی حادثه موسوم به گلستان هفتم صبح امروز پنج‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ در بیمارستان امام خمینی تهران بازداشت شد. مأموران انتظامی ساعاتی قبل این زن درویش را در محوطه بیمارستان امام خمینی دستگیر و به کلانتری ۱۴۸ انقلاب تهران منتقل کرده‌اند. از دلایل بازداشت این درویش گنابادی اطلاعی در دست نیست.

به گزارش مجذوبان نور ، الهه نعمت‌ اللهی درویش گنابادی و مادر رضا نعمت‌ اللهی از درویشان زندانی حادثه موسوم به گلستان هفتم صبح امروز جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ با تامین قرار وثیقه آزاد شد. این درویش گنابادی روز گذشته مورخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ توسط مأموران انتظامی در محوطه بیمارستان امام خمینی بازداشت و به کلانتری ۱۴۸ انقلاب تهران منتقل شد.

به گزارش  مجذوبان نور ، شکوفه یدالهی، معلم و درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین که به همراه پسرش کسری نوری و دیگر دراویش زندانی در ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۶ در جریان اتفاقات موسوم به گلستان هفتم خیابان پاسداران، توأم با ضرب و شتم بسیار شدید بازداشت‌شده‌بود، به دلیل عدم رسیدگی مسئولان زندان با خطر جسمانی شدید مواجه شده‌است . لازم به توضیح است شکوفه یداللهی که شش ماه دور از امکانات درمانی در زندان قرچک زندانی است به دلیل بالا رفتن میزان عفونت خون در معرض خطر جانی قرار گرفته و به گفته‌ی پزشک معالج، این عفونت از محل نگهداری او در زندان ناشی شده‌است. گفتنی است، این زندانی عقیدتی، چهارشنبه ۱۷ مردادماه۹۷ در بیمارستان امیراعلم تهران مورد مداوا قرار گرفته‌بود، اما مأموران زندان که در بیمارستان همراه وی بودند اجازه ندادند تا داروهایی را که پزشک برای وی تجویز کرده‌بود، به او برسانند.

به گزارش مجذوبان نور , شکوفه یداللهی از دراویش محبوس در زندان قرچک با حکم قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت و محرومیت ازفعالیت اجتماعی و رسانه‌ای محکوم شد. خانم یداللهی یکم اسفند ۱۳۹۶ همراه با صدها درویش گنابادی که در میان آنها سه فرزند وی نیز حضور داشتند مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفت و با این دلیل که مادر کسری نوری است بازداشت و به زندان قرچک منتقل شد. پیش تر سه فرزند خانم یداللهی با نام‌های کسرا نوری ، پوریا نوری و امیرنوری که همراه با مادرشان در حادثه گلستان هفتم بازداشت شده بودند به ترتیب به ۱۲، ۲ و ۶ سال حبس محکوم شده‌اند.

به گزارش مجذوبان نور، رضا انتصاری درویش گنابادی و از مدیران وبسایت مجذوبان نور، با حکم غیابی قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ‏۲ سال تبعید به خواف، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد. قاضی صلواتی در حکم آقای‌ انتصاری نوشته است: «متهم صراحتاً اعلام می‌دارد از مدیران اصلی سایت فرقه است و مسئولیت تمام مطالب را بر عهده می‌گیرد. متهم علی‌رغم گذراندن ۴ سال حبس تعزیری به جرم حضور در تجمعات کوار در سال ۹۰ به محض آزادی از زندان مجدداً فعالیت سوء خود بر علیه نظام را از سر گرفته و این مهم را با افتخار بیان می‌دارد و همچنین با قبول مسئولیت سایت غیرقانونی مجذوبان و مصاحبه با رسانه‌های معاند در خارج از کشور، ضدیت خود با نظام و دفاع همه‌جانبه از سیاست‌های فرقه گنابادی حتی پس از آزادی از بازداشت کنونی را ابراز می‌دارد.

به گزارش مجذوبان نور، مصطفی عبدی، درویش گنابادی و از مدیران وبسایت مجذوبان نور، توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲۶ سال و سه ماه حبس تعزیری، ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان، ۲ سال ممنوع الخروجی و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروهها و احزاب و دسته جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانهای محکوم شد. این فعال حقوق درویشان گنابادی سحرگاه یکم اسفند سال گذشته در جریان حادثه موسوم به گلستان هفتم توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و پس از گذراندن یک دوره بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

به گزارش مجذوبان نور , “یاسر اکبری اعلم “٣٨ ساله، از دروایش ساکن تهران و متاهل که در اعتراضات گلستان هفتم توسط نیروهای لباس شخصی و نیروهای ویژه ای خیابان پاسداران را محاصره کرده بودن در ۳۰ بهمن ماه دستگیر شده. ابتدا با چشم بند به مکانی نامعلوم منتقل میشوند اما به دلیل شکنجه و ضرب و شتم در بازجویی ها به خاطر آسیب جدی کمر و وخامت حالشان به بیمارستان منتقل شده و در آن مکان یک ماه به صورت بازداشت نگهداری میشوند و سپس از بیمارستان به زندان فشافویه منتقل میشوند . در دادگاه اولیه و در پنج دقیقه توسط قاضی صلواتی در دادگاه انقلاب تهران به اتهام: اقدام علیه امنیت ملی – تمرد نسبت از دستور پلیس – اخلال در نظم عمومی در مجموع به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم میشوند. که در این مدت اجازه گرفتن وکیل مستقل هم به ایشان داده نمى شود “یاسر اکبرى اعلم” از روز نخست در بازداشت بوده و اجازه آزادی موقت با وثیقه هم به وى داده نشده است . شنبه ٢٠ مرداد نیز دادگاه تجدید نظر در شعبه ٣۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی زرگر برگزار شده که احتمالا مانند سایر دروایش تایید میشود.

به گزارش مجذوبان نورـ شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، برای ۷ درویش گنابادی، با حکم دادگاه انقلاب ۵۱ سال حبس، ۵۱۸ ضربه شلاق، ۸ سال تبعید و ۴ سال محرومیت از حقوق اجتماعی صادر شده است و محمد شریفی‌مقدم از خبرنگاران مجذوبان نور و فعال دانشجویی، به ۱۲ سال حبس تعزیری، شلاق، تبعید و ممنوعیت خروج از کشور و همینطور محرومیت از عضویت در احزاب و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات محکوم شد. اسامی محکومان و میزان محکومیت آنها به نقل از مجدوبان نور به شرح زیر است:

رضا یاوری: ۹ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به تایباد

سعید کریمایی: ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق

سجاد رزمی: ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوع‌الخروجی، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی، ۲ سال تبعید به نهبندان

بهروز صادقی علیایی: ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق

سجاد رزمی: ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوع‌الخروجی، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی، ۲ سال تبعید به شهر سراوان

مرتضی شکری: ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید

محمد صمدیار: ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی، ۷۴ ضربه شلاق

به گزارش مجذوبان نور، صالح الدین مرادی سروستانی، درویش گنابادی و از مدیران وبسایت مجذوبان نور، با حکم غیابی قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شد. اتهامات آقای مرادی “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی”، “اخلال در نظم و آسایش عمومی” و “تمرد در برابر امر پلیس” عنوان شده است. در دادنامه صالح‌الدین مرادی از او با عنوان «از عناصر و اعضای اصلی سایت مجذوبان نور» یاد شده و همچنین گفته شده است که آقای مرادی بر فعالیت‌های این وبسایت خبری کاملاً صحه گذاشته و از آن حمایت می‌کند. لازم به ذکر است که پیشتر صالح مرادی به همراه پنج تن از فعالان حقوق دراویش که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت شده و اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس هستند طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس زندان، اعلام کرده بودند که تا زمان برگزاری دادگاهی علنی و با رعایت شرایط منصفانه در انظار عمومی، در دادگاه حضور نخواهند یافت.

به گزارش مجذوبان نور، سینا انتصاری از مدیران وبسایت مجذوبان نور با حکم غیابی قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۷ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به میرجاوه و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم و تمرد در برابر امر پلیس اتهاماتی هستند که قاضی صلواتی بر اساس آنها سینا انتصاری را به ۷ سال حبس محکوم کرده است. در دادنامه سینا انتصاری آمده است: «وی مهمترین نقش را در ایجاد تجمعات غیرقانونی و حوادث و ناآرامی‌های اخیر عناصر فرقه در خیابان گلستان هفتم داشته و از عناصر و مدیران اصلی سایت غیرقانونی مجذوبان نور بوده است.

نکته مهم * با توجه به گستردگی سرکوب دراویش در ماههای گذشته و جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات در ایران ، اطلاعات و اخبار مندرج در وبسایت ها محاسبه گردیده .

گزارش آماری
بازداشت و بیخبری ۱ مورد
محرومیت از تحصیل ۱ مورد
محکومیت به حبس ۷۷ مورد
صدور حکم ممنوع الخروجی ۱۰ مورد
صدور حکم شلاق ۴۹ مورد
صدور حکم تبعید ۳۱ مورد
ضرب و شتم و شکنجه ۱ مورد
محرومیت از حق انتخاب وکیل , ملاقات و یا تماس تلفنی  یا سایر حقوق زندانیان ۱۰۱ مورد
محرومیت از خدمات پزشکی ۳ مورد
تفتیش عقیده ۵۶ مورد
محرومیت از حقوق شهروندی ۴۸۳ مورد
   
     

**************************************************************************************************

عرفان حلقه

پیروان عرفانهای نوظهور مثل عرفان حلقه با سرکوبهای شدید امنیتی در ایران مواجه هستند که در بارزترین آنها میتوان به حبس طولانی مدت و صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه اشاره کرد که نوع برخورد حاکمیت کنونی ایران با عقاید شهروندان پیرو عرفانهای نوظهور را به نمایش میگذارد . سرکوب شدید و صدور احکام حبس برای این دسته از شهروندان در ایران خود به طور سیستماتیک ناقض حقوق اولیه این دسته از شهروندان در ایران میباشد .

در این ماه  

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران, دومین جلسه رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین و بنیانگذار عرفان حلقه، که بنا بود روز جاری در شعبه تجدیدنظر استان تهران برگزار شود، به هفته آینده موکول شد. پیش‌تر شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، ۲۰ مردادماه را برای برگزاری دومین جلسه رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، تعیین کرده بود، اما این دادگاه برگزار نشد و به هفته بعد موکول شد. علت برگزار نشدن جلسه دادگاه این بود که “چون محمدعلی طاهری، ۱۰ مردادماه یک بار در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر حاضر شد و به ارائه برخی توضیحات و دفاعیات خود پرداخت، بنابراین باید یک هفته تا حضور بعدی‌اش در دادگاه فاصله باشد و به همین جهت جلسه رسیدگی به پرونده وی به هفته آینده موکول شد.” گفتنی است اطلاعات سپاه و موسسات وابسته به آن مانند بهداشت معنوی، نجات از حلقه و فرقه نیوز بارها ضمن انتشار اطلاعیه‌های گوناگون در وبسایت‌های خود و نشست‌های علنی مرتبط با فرق و ادیان، اعضای «عرفان حلقه» و هواداران محمدعلی طاهری را به ایجاد «تشکیک» در عقاید مذهبی مردم متهم کرده‌اند.

به گزارش کمپین حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی  ، حکم ۵ سال حبس تعزیری محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین و بنیانگذار عرفان حلقه، شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید و به وکیل وی ابلاغ شد. احمد خسروی، وکیل دادگستری و یکی از وکلای محمدعلی طاهری ضمن تایید این خبر در توئیتر خود نوشته: «امروز ۲۷ مرداد۹۷، رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر در مورد آقای محمدعلی طاهری ابلاغ شد که عینا رای بدوی را مبنی بر تحمل ۵ سال حبس تعزیری تایید کرده است.» این رای در حالی تایید شده است که دومین جلسه رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری، دوشنبه ۲۲ مرداد با حضور دو تن از وکلای وی، احمد خسروی و محمود علیزاده طباطبایی، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شده‌ بود. اطلاعات سپاه و موسسات وابسته به آن مانند بهداشت معنوی، نجات از حلقه و فرقه نیوز بارها ضمن انتشار اطلاعیه‌های گوناگون در وبسایت‌های خود و نشست‌های علنی مرتبط با فرق و ادیان، اعضای «عرفان حلقه» و هواداران محمدعلی طاهری را به ایجاد «تشکیک» در عقاید مذهبی مردم متهم کرده‌اند.

در این ماه، حقوق پیروان عرفان حلقه در موارد ذیل نقض گردید :

گزارش آماری
محاکمه ۱ مورد
محکومیت به حبس ۱ مورد
آغاز دوران محکومیت ۱ مورد
فرافکنی و حاشیه سازی ۱ مورد
محرومیت از حقوق شهروندی ۴ مورد
     

**************************************************************************************

پیروان سایر ادیان

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به‌نظام را دچار چالش کنند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران , آفرین نیساری و همسرش کارن وفاداری شهروندان زرتشتی دو تابعیتی ایرانی ـ آمریکایی، که ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ بازداشت و اموال آنها مصادره شده بود، با قید وثیقه‌ی ۴۰ میلیارد تومانی از زندان اوین آزاد شدند .

در این ماه، حقوق این دسته از شهروندان در موارد ذیل نقض گردید :

گزارش آماری  
آزادی افراد با قرار وثیقه ۲ مورد
     

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *