تنگه هرمز؛ اجازه اقدام نظامی شورای امنیت


اگر رژیم ایران تنگه هرمز را ببندد، شورای امنیت اجازه اقدام نظامی می‌دهد

مشاور وزیر انرژی عربستان می‌گوید اگر رژیم ایران تنگه هرمز را ببندد شورای امنیت سازمان ملل احتمالا اجازه اقدام نظامی در این زمینه را خواهد داد.

شماری از فرماندهان سپاه پاسداران در هفته‌های گذشته احتمال بسته شدن تنگه هرمز سخن گفتند.

این مقام سعودی روز سه‌شنبه گفت: رژیم ایران نمی‌تواند تمام یا بخشی از تنگه‌های هرمز یا باب‌المندب را مسدود کند.

وی همچنین افزود که تحریم‌های کنونی علیه حکومت ایران نمی‌تواند صادرات (نفت) این کشور را به شکل کامل متوقف کند.

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه رژیم ایران از ۱۳ آبان به مرحله اجرا درمی‌آید و ایالات متحده اعلام کرده است با پشتیبانی دیگر کشورها از طرح قطع خرید نفت ایران و اعمال تحریم‌های ثانویه صادرات نفت این کشور را متوقف خواهد کرد.

واکنش آمریکا به اظهارات یک پاسدار دریايی

وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد تنگه هرمز بخشی از یک آبراه بین المللی محسوب می‌شود و در کنترل حکومت ایران نیست.

به گزارش مهر، مایک پمپئو نوشته است: رژیم ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند. تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده به همکاری با شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب های بین المللی ادامه خواهد داد.

به نظر می رسد این پیام پمپئو در واکنش به اظهارات پاسدار «علیرضا تنگسیری» فرمانده جدید نیروی دریایی سپاه باشد که ظهر دوشنبه در حاشیه مراسم تودیع و معارفه فرمانده نیروی دریایی سپاه در مشهد در جمع خبرنگاران گفته بود: حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس و دریای عمان به دقت رصد می شود و ما پیش از گذشته بر آب های جنوب کشور اشراف اطلاعاتی داریم. نیروی دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس در آمادگی کامل بسر می برند..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *