رامین پناهی؛ درخواست کمیسرعالی حقوق ‌بشر


زید رعدالحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که آخرین روزهای فعالیتش در این سمت را پشت سر می‌گذارد و از آغاز ماه سپتامبر جای خود را به خانم میشل باشله، رییس جمهور سابق شیلی خواهد داد، بار دیگر خواستار توقف اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدامِ محبوس در زندان رجایی‌شهر شد.

کمیسر عالی حقوق بشر که شرایط رامین حسین‌پناهی را پیگیری می‌کند، از جمهوری اسلامی ایران خواستار پایبندی به تعهدات خود در میثاق بین المللی حقوق مدنی-سیاسی شد و درخواست کرد تا حکم اعدام رامین حسین پناهی را متوقف کنند.

این گزارشگر سازمان ملل در ماه ژوئن نیز در بیانیه‌ای روند محاکمه رامین‌ حسین‌پناهی را ناعادلانه خوانده و اعترافات زیر شکنجه او را فاقد وجاهت قانونی دانسته بود. زید رعد‌الحسین در دوره مسئولیتش شرایط رامین حسین‌پناهی را از نزدیک پیگیری کرد. رامین حسین‌‌پناهی ۲۴ ساله، سوم تیرماه ۱۳۹۶ در حالی بازداشت شد که از سوی نیروهای سپاه پاسداران هدف گلوله قرار گرفته بود.

زندانی سیاسی محکوم به اعدام، رامین حسین پناهی که به دستور دادستانی از روز دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ به سلول انفرادی منتقل گردیده است، از عصر روز یکشنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۷، در اعتراض به وضعیت خود، و انتقال غیرقانونی‌اش به زندان رجایی‌شهر، ضمن اعتصاب غذا، لب‌های خود را نیز دوخته است. او در زمان انتقال به سلول انفرادی به شدت بیمار بوده است.

بیشتر بخوانید: اعتصاب غذای رامین حسین‌پناهی با دوختن لب‌های خود و انتقال وی به مکانی نامعلوم

بنابه اظهارات منابع مطلع، روز دوشنبه ۵ شهریورماه، خانواده رامین حسین‌پناهی همراه با وکلای وی به زندان رجایی‌شهر کرج مراجعه کرده و درخواست ملاقات داشتند که با مخالفت مسوولان مواجه شدند و موفق نشدند خبری از رامین بگیرند. این منابع افزودند که مسئولان زندان رجایی‌شهر کماکان با درخواست ملاقات خانواده و وکلای وی مخالفت می‌کنند که همین موضوع موجب نگرانی شدید آن‌ها شده است.

رامین حسین پناهی محکوم به اعدام، دلایل اعتصاب غذایش را در نامه‌‌ای به مسئولان زندان رجایی‌شهر این‌گونه بیان کرده‌است: «درخواست اعاده دادرسی، درخواست تشکیل مجدد دادگاه، تفکیک جرایم بر اساس ماده ۷ آیین نامه تفکیک سازمان زندان‌ها و بازگردانندش به زندان مرکزی سنندج.»

‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد، همچنین وکلای این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه می دانستند.

‎در ارتباط با تایید حکم اعدام رامین حسین‌پناهی ، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، شده است، در بیانیە این سازمان بین المللی آمدە است “مورد رامین حسین پناهی یکی از حوادث ناگوار و نفس‌گیر عدالت از آغاز تا اکنون بودە است. او بعد از شکنجە های فراوان کە آثار آن در هنگام حضور در دادگاە روی بدنش مشخص بود در یک دادگاه نا عادلانە بە اعدام محکوم شد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *