رئیس جمهور آمریکا: اردوغان مرا ناامید کرد


رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با اشاره به اقدامات همتای ترکیه ای خود عنوان داشت که این اقدامات اردوغان سبب ناامدی وی شده اند.

به گزارش مهر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با بلومبرگ، با اشاره به تنش های بوجود آمده ممیان واشنگتن و آنکارا، با اشاره به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و تصمیم او به عدم آزادی اندرو برونسون، کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه گفت: «از او ناامید شدم.»

واشنگتن به دنبال ادامه بازداشت اندرو برونسون در ترکیه تحریم هایی را علیه آنکارا به اجرا گذاشته است.

آمریکا پیشنهاد معامله با اردوغان را رد کرد

روزنامۀ آمریکایی “وال‌استریت” می‌نویسد که آمریکا پیشنهاد دولت ترکیه را مبنی بر آزادی کشیش آمریکایی در ازای منع تعقیب “هالک بانک” رد کرده است. در این حال ترکیه که با بحران ارزی شدیدی دست به گریبان است اعلام کرد که در جهت تسهیل مبادلات بازرگانی توافقنامه‌ای را با قطر امضا کرده است.

به نوشتۀ روزنامۀ آمریکایی “وال‌استریت”، آنکارا به واشنگتن پیام داده است که اگر آمریکایی‌ها از تعقیب قضایی “هالک بانک” دست بردارند، آنها هم کشیش آمریکایی “آندرو برانسون” را آزاد خواهند کرد؛ اما واشنگتن این پیشنهاد را نپذیرفته است.

به گزارش رادیو فرانسه، مقامات قضایی آمریکایی به “هالک بانک” ظنین‌اند که در دور زدن تحریم‌ها، با ایران همکاری کرده است. این اتهام اگر قطعی شود می‌تواند محکومیت و جریمۀ بسیار سنگینی برای این بانک ترک همراه داشته باشد.

در برابر ترکیه دست بسته نمی‌ نشینیم

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به مخالفت دادگاه ترکیه با درخواست تجدیدنظر وکیل کشیش آمریکایی تهدید کرد کشورش در مقابل ترکیه دست بسته نمی‌نشیند.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ترکیه روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: باید از خیلی وقت پیش او (کشیش در بازداشت آمریکایی) را بازمی‌گرداندند به نظرم ترکیه بسیار بسیار بد رفتار می‌کند.

وی افزود: این مساله تمام نشده است و ما دست بسته نمی‌نشینیم و ممکن نیست اجازه دهیم شهروندان ما را بازداشت کنند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه ترکیه را “مشکلی بلند مدت” توضیف کرد و گفت این “سناریوی” جاسوسی علیه اندرو برانسون، کشیش آمریکایی “ساختگی” است.

دادگاه ترکیه روز جمعه درخواست آزادی برانسون را رد کرد و وکیل وی اعلام کرد که دادگاه حکم به بازداشت خانگی برانسون داد و وی پس از ۱۵ روز درخواست تجدیدنظر در این حکم را خواهد داد.

برانسون در دسامبر ۲۰۱۶ بازداشت شد و با ۱۵ سال حبس به اتهام ارتکاب همکاری با پ.ک.ک و حمایت از گولن مواجه است.

رئیس جمهور آمریکا پیش تر در یک پیام توئیتری اعلام کرد که واشنگتن بابت آزادی کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه، «هیچ پولی به آنکارا پرداخت نخواهد کرد».

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» روز پنج شنبه در یک پیام توئیتری اعلام کرد که آمریکا بابت آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه که او را یک «گروگان میهن پرست بزرگ» می خواند، «هیچ پولی به آنکارا پرداخت نخواهد کرد».

در همین ارتباط، رئیس جمهور آمریکا در این پیام توئیتری نوشت: «ما برای آزادی یک مرد بی گناه هیچ پولی پرداخت نخواهیم کرد».

این در حالی است که روز گذشته یک مقام ارشد کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، از تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه آنکارا در صورت عدم آزادی این کشیش محبوس در ترکیه خبر داد.

مقام ارشد کاخ سفید در این خصوص اعلام کرد که در دیدار و گفتگوی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با «سردار کیلیچ» سفیر ترکیه در آمریکا درباره آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی «هیچ پیشرفتی حاصل نشده است».

وی در ادامه گفت: «دولت آمریکا در قبال این مسأله بسیار قاطع خواهد بود. رئیس‌ جمهوری ۱۰۰ درصد به بازگرداندن کشیش برانسون به خانه و زادگاهش متعهد است و اگر ما در چند روز آینده یا یک هفته آینده، اقداماتی را (از سوی ترکیه) شاهد نباشیم، تدابیر بیشتری اتخاذ خواهیم کرد».

گفتنی است، آمریکا به دنبال عدم آزادی این کشیشِ متهم در ترکیه، تحریم هائی را علیه آنکارا اعلام کرده و این کشور را در شمول اِعمال تعرفه های گمرکی بر محصولات صادراتی از ترکیه به آمریکا قرار داد و با آغاز این جنگ اقتصادی علیه آنکارا، نرخ لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا سقوط کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *