سوریه؛ افشای تاسیسات موشکی با سفر ظریف


سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی به دمشق در حالیست که منابع غربی می گویند سپاه پاسداران مشغول ساخت تأسیسات موشکی در سوریه است

بنا به گزارشها، تصاویر ماهواره‌ ای منتشر شده از سوریه نشان می دهد که رژیم ایران پایگاههای موشکی جدیدی را در منطقه بانیاس، در غرب این کشور تأسیس کرده است.

تصاویر ماهواره‌ ای بین‌المللی «Image Sat International»، نشان می‌دهد که این تأسیسات برای تولید و جمع‌آوری و تولید انواع مختلف موشک‌، مشابه پایگاه نظامی پارچین در ایران طراحی شده است.

ظریف برای حمایت از اسد به دمشق رفت

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه سوم سپتامبر، به دمشق رفت تا از رژیم بشار اسد در حمله به ادلب، آخرین پایگاه مخالفان سوریه حمایت کند. یک هفته پیش نیز وزیر دفاع جمهوری اسلامی به دمشق سفر کرده بود و به دنبال این سفر توافق شد که نیروهای سپاه در سوریه باقی بمانند.

به گزارش رادیو فرانسه، خبرگزاری فارس گزارش داده که ظریف در بدو ورود به دمشق، درباره حمله به ادلب گفت: “باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و همه اقوام و گروه‌ها به عنوان یک مجموعه در سوریه روند بازسازی را شروع کنند و آوارگان به خانواده‌های خود بازگردند و باقیمانده تروریست‌ها در مناطق باقیمانده در ادلب پاک شوند و منطقه در اختیار مردم سوریه قرار گیرد.”

این اظهارات وزیر امورخارجه رژیم ایران در حالی است که ادلب فقط ده هزار نیروی گروه جبهه النصره با در خود جای داده و بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد حدود سه میلیون غیرنظامی و مخالفان میانه رو بشار اسد در منطقه ادلب سکنی دارند.

سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی نسبت به حمله رژیم بشار اسد به ادلب شدیدا هشدار داده‌اند. اما حکومت ایران و روسیه مهم‌ترین حامیان رژیم بشار اسد از این حمله دفاع کرده و خواستار خروج مخالفان از ادلب هستند.

دستورالعمل محرمانه سازمان ملل

متن دستورالعمل محرمانه سازمان ملل متحد در مورد بازسازی کشور سوریه منتشر شده است.

به گزارش اسپوتنیک،روزنامه ” کامرسانت” متن دستورالعمل محرمانه سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه این سازمان پس از انتقال سیاسی قدرت در کشور سوریه آماده کمک به بازسازی آن کشور خواهد بود را منتشر نمود.

این سند داخلی سازمان ملل متحد به تاریخ 17 اکتبر سال گذشته تاریخ زده شده است و برای تمامی ساختارهای سازمان در سوریه در نظر گرفته شده است.
در متن این دستور آمده است “تنها پس از پیاده سازی یک انتقال واقعی و جامع سیاسی، سازمان ملل متحد آماده ارتقاء بازسازی (سوریه) خواهد بود”.

این سند همچنین نشان می دهد که سازمان ملل متحد در پروژه های مربوط به بازسازی اقتصاد سوریه شرکت نمی کند و صحبت تنها در مورد کمک های بشردوستانه به خاطر نجات جان انسان ها و تامین نیازهای اساسی آنهاست.

در این سند همچنین گفته می‌شود: “اقدامات مربوط به توسعه یا بازسازی که از این محدودیت ها فراتر می رود باید در مکانیسم های دیگری منعکس شود.” در عین حال اولویت های کمک باید بر اساس نیاز مردم، نه دولت باشد.

به گفته این روزنامه، نویسنده این سند، جفری فلتمن،معاون سابق سیاسی دبیر کل سازمان ملل متحد که این پست را در بهار امسال ترک کرد، است.

گفتنی است،سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در ماه اوت از وجود یک دستورالعمل محرمانه که نهادهای سازمان ملل را از شرکت در بازسازی اقتصاد سوریه منع می‌کند خبر داده بود.

شرط نجات روسیه از جنگ سوریه

رادیو فرانسه: جان بولتون، مشاور امور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، ساعاتی پیش از ملاقاتش در ژنو با همتای روس خود، نیکلای پاتروچف، گفت که روسیه در سوریه زمینگیر شده و مادام که رژیم ایران نیروهای خود و متحدانش را از سوریه خارج نکند، هیچ کشور ثالثی حاضر نیست هزینۀ بازسازی سوریه را برعهده بگیرد.

مشاور امور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا که این سخنان را در پایان سفر سه روزه اش به اسرائیل در گفتگو با رویترز ایراد کرد، گفت : “روسیه در سوریه زمینگیر شده است و مایل است کشورهای دیگر هزینۀ مالی بازسازی این کشور را برعهده بگیرند.”

جان بولتون در ادامه تصریح کرد که “امید چندانی به تحقق این تمایل نیست، مادام که جمهوری اسلامی ایران و متحدانش از سوریه خارج نشده اند.”

وی در ادامه اضافه کرد که آمریکا از این پس اهداف محدودی در سوریه دارد. به گفتۀ مشاور امور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، “منافع این کشور نابودی کامل خلافت گروه “دولت اسلامی”، مهار تهدیدهای تروریستی این گروه و مقابله با حضور شبه نظامیان و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *