ادلب؛ هشدار کاخ سفید به اسد: واکنش سریع


وزیر خارجه آمریکا روز سه‌ شنبه در تماس تلفنی با همتای ترک خود درباره عملیات قریب‌الوقوع ارتش رژیم سوریه برای حمله به ادلب گفت‌وگو کرد.

در بیانیه‌ای که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره منتشر کرده، آمده است: هر دو کشور اتفاق نظر داشتند که هرگونه تهاجم نظامی رژیم سوریه در ادلب، غیرقابل قبول و افزایش بی‌ملاحظه درگیری در سوریه است.

در همین حال کاخ سفید با اشاره به احتمال استفاده رژیم اسد از سلاح‌ شیمیایی در این حمله نظامی، دمشق را تهدید کرد که در صورت استفاده از اینگونه سلاح‌ها، با پاسخ سریع واشنگتن مواجه خواهد شد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که میلیون‌ها غیرنظامی بی‌گناه در معرض تهدید حملات قریب‌الوقوع رژیم اسد هستند، که تحت حمایت روسیه و رژیم ایران است.

واکنش روسیه به هشدار آمریکا

کرملین در واکنش به هشدار رئیس جمهور آمریکا در خصوص حمله به ادلب، با بیان اینکه چنین تهدیدهایی رویکردی جامع برای مسئله ادلب نیست، اعلام کرد: ارتش سوریه ” آماده حل مشکل تروریسم در استان ادلب است “.

این در حالیست که رئیس جمهور آمریکا دوشنبه شب به بشار اسد نسبت به حمله نظامی به ادلب هشدار داد و از روسیه و رژیم ایران نیز خواست در چنین حمله ای شرکت نکنند.

پرزیدنت ترامپ در پیامی در توییتر، بشار اسد را از حمله نظامی بی پروا به ادلب برحذر داشت و نوشت: حمله نظامی به ادلب می تواند فاجعه بار باشد.

رئیس جمهور آمریکا در این پیام از رژیم ایران و روسیه نیز خواست که بخشی از این اشتباه بزرگ که یک فاجعه انسانی بالقوه را در پی خواهد داشت، نباشند.

پرزیدنت ترامپ نوشت: روسیه و حکومت ایران اگر در این فاجعه انسانی احتمالی شرکت کنند، مرتکب یک اشتباه بزرگ انسانی خواهند شد؛ ممکن است صدها هزار نفر کشته شوند؛ نگذارید چنین اتفاقی رخ دهد.

این در حالیست که جواد ظریف روز دوشنبه با پیام خامنه ای به دمشق رفت تا از بشار اسد در حمله نظامی به ادلب حمایت کند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد حدود سه میلیون غیرنظامی و مخالفان میانه رو بشار اسد در منطقه ادلب سکنی دارند و سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی نسبت به حمله رژیم بشار اسد به این منطقه شدیدا هشدار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *