ترامپ نشستی را درباره ایران برگزار می کند


رئیس جمهور آمریکا اواخر سپتامبر نشستی را در سازمان ملل درباره رژیم ایران برگزار می کند

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قرار است اواخر سپتامبر نشستی را در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل درباره حکومت ایران برگزار کند.

نماینذه آمریکا که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، افزود: باید گفت که رد پای رژیم ایران در همه درگیریها دیده می شود. ما می خواهیم نشان دهیم که آنها چه می کنند و بگوئیم که جهان نظاره گر اقدامات خصومت آمیز آنها است.

اشتباه‌های محاسباتی درباره ترامپ در ایران

بهارنیوز: با شدت گرفتن بیش از پیش تنش‌ها میان دونالد ترامپ و ساختار قضایی ایالات متحده و همچنین محکومیت چند تن از نزدیکان رییس‌جمهور آمریکا برخی از احتمال محاکمه، استیضاح و یا حتی کناره‌گیری ترامپ می‌گویند. این عده معتقدند با برگزاری انتخابات کنگره در چند ماه آینده و پیروزی دموکرات‌ها شاهد افول بیش از پیش بخت رییس‌جمهور آمریکا خواهیم بود و احتمال آنکه او به پایان دور اول ریاست جمهوری خود هم نرسد اندک نیست.

اما آیا به راستی آنچه در ایالات متحده در حال وقوع است به همین شکلی است که در برخی رسانه‌ها و از سوی بعضی تحلیلگران مطرح می‌شود. بدیهی است که هیچ فردی با داشتن اندک اطلاعاتی از آنچه در آمریکا در جریان است نمی‌تواند آنچه از تنش‌های داخلی میان مقامات این کشور گزارش می‌شود را نادیده بگیرد اما به نظر می‌آید تمام حقیقت این نیست و این پرونده زوایای دیگری هم دارد.

آنچه در این موضوع برای ایران حائز اهمیت است آن که تحلیل نادرست و یا ناقص از واقعیات طرف مقابل می‌تواند سبب به وجود آمدن اشتباه محاسباتی در میان تصمیم‌گیران کشور شود. به عنوان مثال اگر مسئولان در حوزه سیاست خارجی در این تصور باشند که پایان ترامپ نزدیک است و یا آنکه پیروزی حزب دموکرات در انتخابات کنگره قطعی است آن گاه تصمیمات خود را بر مبنای این دو گزاره به سمت و سویی هدایت خواهند کرد که مناسب دوران «پسا ترامپ» خواهد بود.

همین اتفاق در خصوص انتخابات 2016 ایالات متحده نیز به شکلی دیگر رخ داد. مسئولان ایرانی بر مبنای اطلاعات ناقص با قطعیت از شکست ترامپ می‌گفتند و می‌توان گفت یکی از دلایل فرصت‌سوزی در دوران باراک اوباما همین مسئله بوده است. اما شاهد بودیم که در آن انتخابات دونالد ترامپ توانست به قدرت رسیده و در ادامه توافق هسته‌ای را نیز کنار گذاشت.

این تجربه به خوبی نشان می‌دهد که چنین اشتباه‌های محاسباتی چگونه سبب از دست رفتن فرصت‌ها و بی توجهی به منافع ملی می‌شود. از همین رو این انتظار وجود دارد که به جای دل خوش کردن به فرضیه‌هایی که چندان قابل اتکا نیست نقش خود را در نمایش ترامپ به خوبی پیدا کرده و بر اساس منافع ملی با او و دیگر عناصر تاثیرگذار درون دولت و خارج از دولت ایالات متحده شطرنج سیاسی را امتحان کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *