بازار ارز؛ دلار آمریکا به قیمت باور نکردنی رسید


دلار در بازار آزاد ۱۵ هزار تومان معامله شد.

بازار آشفته طلا و ارز که هر لحظه رکوردی تازه به ثبت می رساند، امروز نیز پر تلاطم بود و قیمت های عجیب و غریب را به نظاره نشست. طلای 18 عیار به مرز 380 هزار تومان رسید، دلار و یورو و پوند قله های تازه فتح کردند و سکه به میانه کانال 4.7 میلیونی رسید.

گزارش‌های منتشرشده از بازار آزاد سکه و ارز در ایران از افزایش ۱۳۷۰ تومانی دلار در روز چهارشنبه ۱۴ شهریور (پنجم سپتامبر) خبر می‌دهند.

دلار آمریکا در بازار آزاد به ۱۵ هزار تومان رسید و مدتی بعد اندکی کاهش داشت. یورو ۱۷ و ۴۰۰ تومان و هر پوند انگلستان ۱۹ هزار ۲۰۰ تومان معامله شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت سکه بهار آزادی نیز افزایش یافت و در نخستین ساعات بامدادی چهارشنبه ۱۴ شهریور (پنجم سپتامبر) به چهار میلیون و ۷۶۵ هزار تومان رسید.

پیش بینی آینده دلار در ایران

مرتضی ایمانی راد، استاد دانشگاه و کارشناس جامعه شناسی اقتصادی: قیمت اقتصادی دلار به فرض ثبات شرایط سیاسی، نبود تحریم‌ها، نبود التهابات سیاسی در منطقه و داخل در حد ۶۰۰۰ تومان است. با افزایش هر کدام از این موارد نرخ دلار افزایش پیدا می‌کند و الان در بالاترین سطح خود به ۱۲۰۰۰ تومان رسیده است. هر چه میزان واگرایی در اقتصاد ایران بالاتر رود، التهابات بخش سوداگرانه افزایش می‌یابد و قیمت دلار بالا می‌رود. تا کجا بالا می‌رود؟ چون شرایط حاکم بر کشور سیاسی است تغییر قیمت دلار حد ندارد. در حوزه اقتصادی با عدد، رقم و محاسبات معقول سر وکار داریم. اما در مورد شرایط سیاسی نمی‌توان پیش بینی کرد چه اتفاقی می‌افتد. افزایش قیمت دلار بستگی به سایر شرایط و مذاکرات دارد. با افزایش قیمت دلار حد تحمل جامعه کاهش خواهد یافت و در این بین کسانی که در اقتصاد ایران درآمد ثابت دارند دچار مشکلات جدی خواهند شد. در نتیجه ما شاهد یکسری ناآرامی‌های سیاسی در سطح جامعه خواهیم بود.

فیلم زیر: مطهری: دلار و ارز نمی‌توانیم وارد کنیم. آمریکا جلویش را گرفته. بانکها هم جرات انتقال ندارند. شرایط بسیار سختی‌ست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *