فیلم؛ صیادان هرمزگانی: از وقتی چینی‌ها آمدند،.


فیلم زیر: اعتراض صیادان هرمزگانی: از وقتی کشتی‌های چینی آمدند خیلی از ماهی‌ها دیگر نایاب شدند

پنج سال است غارت می‌کنند

غارت منابع آبزی خلیج‌ فارس و دریای عمان، مسئله تازه‌ای نیست. غارت آبزیان جنوب به دلیل خیانت رژیم ملاها از 5سال پیش در دریای عمان و خلیج‌فارس آغاز شده و با شدت و حدت تمام ادامه دارد. کشتی‌های چینی کف خلیج فارس و دریای عمان را جارو می‌کنند و هرچیزی گیرشان بیاید صید می‌کنند.

یک استاد دانشگاه هرمزگان می گوید: اگر چینی‌ها با همین روند به صید ادامه دهند انقراض نسل بسیاری از ماهیان خلیج‌فارس حتمی است.

نوع صیدی که این کشتی‌ها انجام می‌دهند تأثیرات منفی بر اکولوژی دریا بر جای خواهد گذاشت و چرخه منظم زیست ماهیان و انواع گونه‌ها را بر هم خواهد زد.

احسان کامرانی، متخصص ارزیابی ذخایر آبزیان دانشگاه هرمزگان با صراحت اعلام می‌کند: «اگر کشتی‌های چینی با همین روند به صیدشان ادامه دهند نسل بسیاری از ماهیان خلیج‌فارس منقرض می‌شود و ما در آینده تنها عکسی از آنها خواهیم داشت. حتی گونه‌هایی از بین خواهند رفت که در سبد غذایی مردم قرار دارند.»

درست به همین دلیل است که صیادان جنوب که به شیوه سنتی صید انجام می‌دهند ازجمله معترضان فعالیت این کشتی‌ها هستند. آنها به درستی بر این باورند که نوع صید وصیادی کشتی‌های چینی، ‌معیشت این صیادان را به خطر انداخته است.

پاک کردن صورت مسئله

به‌رغم انتشار گزارش‌های متعدد مبنی بر غارت آبزیان جنوب، هیچ سازمان و نهادی تاکنون واکنش در خور تأملی به این معضل نشان نداده است. همچنان‌که اعتراض صیادان بومی جنوب که معیشت چندین هزار ساله‌شان به خطر افتاده و تورهایشان روزبه‌روز از صید خالی‌تر می‌شود به جایی نرسیده است.

صیادان جنوب که زندگی‌شان وابسته به صید و صیادی است ناامید از مسئولان محلی و ملی، رفته‌رفته باید تورهای صیادی‌شان را جمع کنند و در حسرت صید، خانه‌نشین شوند.

چینی‌ ها ما را بیچاره کرده‌ اند

خبرگزاری ایلنا در گزارشی با عنوان “چینی‌ها حتی تخم ماهی‌ها و صدف‌ها را می‌برند”، نوشت:‌ تعداد شناورهای صیادی بیگانه تنها در استان خوزستان تا پنج هزار عدد برآورد می‌شود. اهالی این منطقه می‌گویند چینی‌ها کف دریا را با تجهیزات خود می‌سابند؛ حتی تخم ماهی‌ها و صدف‌ها را هم می‌برند، چیزی برای ما باقی نگذاشته‌اند، چینی‌ها ما را بیچاره کرده‌اند.

دادن مجوز به کشتی‌های چینی برای جارو کردن کف دریا در خلیج‌ فارس در زمره سیاستهای خائنانه رژیم ایران ستیز جمهوری اسلامی است. هم‌چنان که آب و خاک ایران را هم غارت و به کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس و عراق صادر می‌ کنند و با امضای قرارداد ننگین دریای خرز، حقوق مردم ایران در این دریا را هم به روسها می‌ فروشند تا بلکه چین و روسیه در مجامع بین‌المللی از این رژیم منزوی حمایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *