ایران؛ حضور نتانیاهو در جلسه شورای امنیت


یک رسانه عبری اعلام کرده است که نخست وزیر اسرائیل در جلسه شورای امنیت در رابطه با رژیم ایران که اواخر ماه جاری میلادی برگزار می‌شود، شرکت می کند.

این در حالیست که حتی وزیر خارجه پیشین آمریکا جان کری نیز تایید کرده که بخشی از پولی که جمهوری اسلامی در چارچوب توافق هسته ای برجام به دست آورد به گروه‌های تروریستی رسیده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک عربی، وبسایت عبری زبان والا اعلام کرد که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه مهم و حساس شورای امنیت در رابطه با حکومت ایران و خروج واشنگتن از توافق هسته ای که اواخر این ماه برگزار می شود، شرکت کند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد که ترامپ ریاست نشست ۲۶ سپتامبر شورای امنیت را برعهده خواهد داشت که قرار است به موضوع نقض حقوق بین‌الملل توسط رژیم ایران رسیدگی کند.

وبسایت عبری والا اعلام کرده است که بنیامین نتانیاهو علاقه‌مند به شرکت در این جلسه شورای امنیت است که به ریاست دونالد ترامپ برگزار می شود.

تازه ترین اظهارات ترامپ در باره برجام

رئیس‌جمهور آمریکا در تازه ترین اظهارات خود در باره برجام گفت: وزیر خارجه‌ای داشتم (رکس تیلرسون) که دوست نداشت توافق هسته ای با رژیم ایران را لغو کند. تا مدتی این بازی را ادامه داد؛ سرانجام تصمیم گرفتم که آن را لعو کنم. ای کاش این کار (خروج از برجام) را زودتر انجام می‌دادم.

ترامپ گفت: از همان روزی که من این کار را انجام دادم، آنها (رژیم ایران) ابتکار عمل را از دست داده‌اند. آنها دیگر به دنبال مناطقی که می‌خواستند تصرف کنند نیستند. چون هر جا می‌رفتیم، خصوصا هر جا در خاورمیانه، و هر جا مشکلی بود، رژیم ایران عاملش بود.

رئیس جمهور آمریکا گفت: ظاهرا این کار (لغو برجام) اثرات بسیار بزرگتری نسبت به آنچه تصور می‌کردم داشت. می‌دانستم که برای اقتصادشان خوب نخواهد بود، اما نمی‌دانستم چقدر مخرب خواهد بود.

ترامپ افزود: کشورهای اروپایی طرف برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) که در تلاش برای حفظ این توافق بعد از خروج آمریکا از آن هستند هم سرانجام از آن خارج خواهند شد.

وی تصریح کرد: اروپایی‌ها دارند ایران را ترک می‌ کنند. فهمیدند که این توافق دیگر کارساز نیست. اولش سعی کردند برای مدتی سرسختی نشان دهند، ولی الان دارند ترک می‌کنند و کار درستی هم انجام می‌دهند.

اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالیست که یک استاد اقتصاد در تهران گفته: دلار به ۴۰ هزار تومان می‌رسد.

حسین راغفر با بیان اینکه افزایش قیمت ارز افکار عمومی را علیه دولت بسیج می‌کند، گفت: ما دشمن لازم نداریم. ارزیابی ما نشان می‌دهد، سکوت دولت و هم‌سویی مجلس می‌گوید کودتایی درحال شکل‌گیری است و این اتفاقات ابزار کودتا است.

حاکمان ایران نگران بقای خود هستند

رئیس جمهور آمریکا روز گذشته گفته بود: حکومت ایران در آشفتگی بسر می‌ برد و حالا حاکمان این کشور نگران بقای خود هستند.

پیش تر دیپلمات‌ها و سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته بودند که رئیس جمهور آمریکا قصد دارد طی ماه جاری میلادی، پرونده حکومت ایران را در شورای امنیت مطرح کند.

رسانه های حکومتی نوشتند: ترامپ بار دیگر قصد دارد در سازمان ملل حاضر شود. این بار، اما جمهوری اسلامی در رأس برنامه‌های او قرار دارد. جلسات چند روز آینده سازمان ملل می‌تواند اتفاقات مهمی را رقم بزند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: رئیس جمهور آمریکا قصد دارد اواخر سپتامبر ریاست جلسه‌‌ای را در شورای امنیت با موضوع ایران به عهده بگیرد. پرزیدنت ترامپ این جلسه را برگزار می‌کند تا نقض قوانین بین‌‌المللی توسط رژیم ایران و اقدامات بی ثبات کننده ای که آنها در سراسر منطقه ایجاد می‌کنند را یادآوری کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نماینده آمریکا که سه شنبه شب در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، افزود: جايی نیست که نزاع باشد و رد پای رژیم ایران در آن دیده نشود. ما می خواهیم نشان دهیم که آنها چه می کنند و بگوئیم که جهان نظاره گر اعمال آنهاست.

جمهوری اسلامی در تنگنای سیاسی و بحران اقتصادی

مجله فوربس در سر مقاله خود با عنوان “جمهوری اسلامی در تنگنای سیاسی و بحران اقتصادی”، به وضعیت اقتصادی مردم ایران و حکومت ملایان پرداخته است.

جمهوری اسلامی در تنگنای سیاسی و بحران اقتصادی مسائل ژئوپلتیک اقتصاد و سیاست داخلی باعث تغییرات دردناکی برای جمهوری اسلامی می شود

همه چیز از هنگامی که دولت ترامپ از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ عقب نشینی کرد شروع شد منافعی که قرار بود از تجارت آزاد به ایران برسد به دو دلیل هرگز حاصل نشد.

نخست زمانی که توافق هسته ای به امضای طرفین رسید و به جای صرف مبالغ پرداختی نقدی برای بهبود وضعیت مردم ایران رژیم پول‌ها را در اختیار خود گرفت.

هیچ بهبودی در وضعیت شهروندان ایران برای مقابله با مسائل حیاتی مانند کمبود آب و آلودگی هوا صورت نگرفت و به جای آن این بودجه اضافی صرف سپاه پاسداران و بنیاد های تندرو مذهبی شد که خشم عمومی را به دنبال داشت.

دوم: پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای و ادامه تحریم ها توانایی ایران در تجارت نفت و سایر محصولات در برابر دلار آمریکا و یورو محدود شد محدودیت ارز واردات مواد غذایی و سایر محصولات ضروری را دچار مشکل کرده و باعث فوران اعتراضات مردم عصبانی در خیابان های ایران شده است.

گرچه ایران طی ۴۰ سال گذشته در دوره های مشابهی از رکود اقتصادی رنج برده است اما تفاوت شرایط امروز در این است که بیش از آنکه رژیم بتواند ایالات متحده را برای شرایط فعلی سرزنش کند بسیاری از شهروندان جمهوری اسلامی را مقصر می‌دانند.

تحریم‌های ایالات متحده مسلما تاثیر منفی بر اقتصاد دارد اما فساد اداری مقامات رژیم دلیل بسیاری از اعتراضات است.

جمهوری اسلامی در یک مخمصه قرار دارد از یک سو برای دریافت کمک اقتصادی به غرب نیاز دارد از سوی دیگر عمیقاً در خندق سناریو ایالات متحده را باعث آشفتگی های جاری خود می‌داند گیر کرده است.

در عین حال با ادامه فشارهای اقتصادی صدای مردم بلند تر می شود در حال حاضر به نظر می‌رسد که رژیم جمهوری اسلامی بیش از پیش در انزوا فرو رفته است.

مقامات عالی رتبه رژیم اعلام کردند اگر نتوانند به دلیل فشارهای ایالات متحده نفت خود را به فروش برسانند از توافق هسته ای خارج شده و تنگه هرمز را مسدود می‌کنند.

اگر چنین اتفاقی بیفتد جمهوری اسلامی فقط با یک بحران سیاسی داخلی مواجه نخواهد بود بلکه این رویکرد به یک بحران ژئوپولتیک خطرناک خواهد انجامید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *