تحریم نفتی/ایران؛ اقدامات آمریکا شدت گرفت


در حالی که سایر مشتریان بزرگ نفت ایران -چین و هند- خرید نفت از ایران را محدود کرده‌اند، کره جنوبی یک گام فراتر رفته و قبل از موعد اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا در چهارم نوامبر آینده، خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.

روزی که مقامات آمریکایی برای اولین بار اعلام کردند صادرات نفت ایران باید به صفر برسد، برخی تحلیلگران حوزه انرژی تحقق این خواسته آمریکایی را غیرممکن دانستند و درباره تبعات آن بر قیمت‌ها هشدار دادند. اما به نظر می‌رسد که دولت ترامپ عزم خود را جزم کرده که حتی قبل از اجرای تحریم‌های نفتی در آبان‌ماه صادرات نفتی ایران را تا جای ممکن کاهش دهد.

اگر چه هند هنوز در برابر خواسته‌های آمریکا مقاومت می‌کند، اما برخی کشور‌های دیگر، مانند کره جنوبی، ژاپن و برخی کشور‌های اروپایی، با اکراه در مسیر پایبندی به تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران گام نهاده‌اند.

در این میان، کره جنوبی که یکی از سه مشتری بزرگ نفت ایران هست، اولین کشوری شد که واردات آن از نفت ایران در ماه آگوست به صفر رسید. خبرگزاری بلومبرگ بر اساس داده‌های مسیریابی نفتکش‌ها مدعی شد این کشور آسیایی در ماه گذشته هیچ نفت خامی از ایران نخریده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا پیش گفته بود: ایالات متحده آماده استفاده از تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

بولتون با اشاره به سیاست یا با ما یا علیه ما گفت: انتخاب بین دادوستد با رژیم ایران و یا دادوستد با آمریکا بسیار واضح است. انتظار دارم که اروپایی‌ها نیز همانند تمام صاحبان کسب و کارهای اروپایی به این مسئله واقف شوند.

دور دوم تحریم‌های دونالد ترامپ در ۵ نوامبر ( ۱۴ آبان) صادرات نفت ایران را هدف قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *