حریم هوایی ایران؛ هشدار آمریکا به ایرلاین‌ها


آمریکا با اشاره به فعالیت‌های نظامی در منطقه، به ایرلاین‌ها هشدار داد که در هنگام پرواز بر فراز ایران جانب احتیاط را رعایت کنند.

به گزارش رویترز، پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها بر رژیم ایران، تنش‌ها بین تهران و واشنگتن تشدید شده است.

ادراه خدمات پرواز، که برای خطوط هوایی اطلاعات امنیتی درباره حریم هوایی فراهم می‌کند، گفته “بدون علایم هشداردهنده ظاهری”، باید هنگام پرواز در حریم هوایی ایران، روابط تنش‌آلود حکومتایران و آمریکا مدنظر قرار گیرد.

این گروه در ایمیلی به مشتریانش گفت:” اگرچه بازگشایی حریم هوایی عراق در نوامبر سال گذشته، مسیر‌های اضافی فراهم کرد… (اما) در منطقه هیچ مسیر کاملی وجود ندارد و ایرلاین‌ها باید ترجیح دادن عراق بر ایران را درنظر بگیرند”.

وزارت خارجه آمریکا درباره سفر اتباع این کشور به ایران هم هشدار داده است و ادراه خدمات پرواز گفته این امر در صورت فرود اضطراری در ایران به دلایل فنی یا پزشکی، می‌تواند باعث مشکلاتی شود.

صنعت هواپیمایی ایران بدتر از عراق و افغانستان

در ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی تقریبا ۲۵۰ هواپیما وجود دارد. اما حدود ۱۰۰ فروند از این هواپیما‌ها زمین‌گیر شده‌اند و یا وارد انبار شده یا منتظر قطعات یدکی هستند.

خبرگزاری ایلنا از قول مدیر عامل ایران‌ایر گفته شرایط صنعت هواپیمایی ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، بدتر از عراق و افغانستان است.

مجله فوربز در یادداشتی به روزگار دشوار صنعت هواپیمایی ایران پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا پرداخت و نوشت: مسافران ایران علاوه بر اینکه مجبورند در داخل کشور با هواپیما‌های قدیمی پرواز کنند، به هنگام مسافرت هوایی به خارج هم با گزینه‌های محدودتری مواجه هستند.

این منبع نوشت: در هفته‌های اخیر، سلسله‌ای از ایرلاین‌های بین المللی، از جمله ایرفرانس، بریتیش‌ایرویز و کی‌ال‌ام، گفته‌اند که خدمات‌شان به ایران را متوقف می‌کنند.

این درحالیست که علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت جمهوری اسلامی امروز گفته: آمریکا را در اعمال تحریم مایوس می‌کنیم، باید تحریم را تبدیل به فرصت سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *