ارز؛ فعلا همه منتظرند، بازار ساكت است


خبرآنلاین نوشت: در حالی که صرافان افزایش اندک قیمت دلار را نسبت به روز گذشته تایید می کنند اما از کاهش قابل توجه خرید و فروش خبر داده و تاکید دارند اموز معاملات چندانی صورت نگرفته است.

صرافان در رابطه با شرایط نسبتا رکودی که فعلا در بازار وجود دارد عنوان کردند که به گونه‌ای همه منتظر اجرای تحریمهای سیزده آبان و اتفاقات بعد از آن هستند.

گزارش قبلی: در بازار آزاد ایران، دلار با پشت سر نهادن سه گام ۵۰۰ تومانی ظرف ده روز، از ۱۴ هزارتومان به کمی بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

در جریان داد و ستدهای روز چهار‌شنبه گذشته بازار آزاد ارز ایران، نرخ دلار آمریکا کمی بیش از ۵۰۰ تومان افزایش یافت و به ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. این نرخ در آغاز معاملات هفته گذشته حدود ۱۴ هزارتومان بود.

در چنین وضعیتی، بهای هر یورو نیز به ۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. این نرخ حدود ۱۰ روز پیش، ۱۶ هزارتومان بود.

بهای هر قطعه سکه طلای موسوم به طرح امامی، تحت تاثیر رشد قیمت دلار طی معاملات روز چهارشنبه بازار تهران تا ۴ میلیون و ۹۶۰ هزارتومان رشد کرد. هرچند که برخی خبرهای منتشر شده توسط خبرنگاران اقتصادی فعال در ایران نشان می‌دهد که قیمت سکه به ۵ میلیون تومان نیز رسیده بود.

شدت گرفتن روند صعودی قیمت‌ها در بازار آزاد ارز و سکه در شرایطی است که آمریکا قصد دارد از ۴ نوامبر (۱۳ آبانماه) یعنی ۴ روز دیگر تحریم خرید نفت از ایران را به همراه برخی محدودیت‌های بانکی به اجرا بگذارد.

بیشتر از یک ماه پیش دلار آمریکا با ثبت رکورد تاریخی خود در برابر ۱۹ هزارتومان معامله شد. پس از آن، دولت ایران سعی کرد تا با تشدید برخوردهای امنیتی با فعالان بازار آزاد ارز و ممنوع کردن اطلاع‌رسانی نرخ آزاد ارز در رسانه‌ها، قیمت هر دلار آمریکا را به طور دستوری در محدوده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان حفظ کند.

با این وجود از حدود دو هفته پیش قیمت آزاد ارز و سکه بار دیگر روند صعودی به خود گرفته هر چند که مقام‌های دولت ایران همواره سعی کرده‌اند به مردم اطمینان دهند که توانایی خنثی کردن آثار منفی تحریم‌های نفتی آمریکا را دارند؛ اما معلوم نسیت که چگونه و با چه سازوکاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *