13 آبان؛ اسرائیل: تغییری بنیادی در خاورمیانه


اسرائیل تحریم های کمرشکن 13 آبان علیه حکومت ایران را تغییری بنیادی در خاورمیانه خواند

به گزارش رادیو فرانسه، وزیر دفاع اسرائیل، مجازات های اقتصادی واشنگتن را ضرب شصت محکمی علیه رفتارهای جمهوری اسلامی در خاورمیانه دانست و با انتشار بیانیه ای، تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را شجاعانه و بیانگر تغییر بنیادینی خواند که خاورمیانه به آن نیاز داشت.

لیبرمن گفته است که رئیس جمهور آمریکا با این اقدام ضرب شصت محکمی به رفتارهای رژیم ایران در سوریه، لبنان، غزه، عراق و یمن نشان داد.

از سوی دیگر نمایندۀ اسرائیل در سازمان ملل، نیز در اظهاراتی جداگانه گفت که تحریم های نفتی و مالی، گلوگاه حکومت ایران را سخت فشرده است و افزود : جهان باید از این پس میان آمریکا و رژیم تهران، یکی را انتخاب کند.

تحریمهای کمرشکن 13 آبان اجرايی شد

آمریکا فهرست ٧٠٠ شخصیت حقیقی و حقوقی مشمول موج دوم تحریم‌ها علیه رژیم ایران را منتشر می‌کند

موج دوم مجازات‌های آمریکا علیه رژیم ایران از ساعت یک دقیقۀ بامداد دوشنبه ۵ نوامبر به وقت واشینگتن اجرائی می‌شود. وزارت خزانه داری این کشور همزمان با آغاز به اجرا گذاشتن مجازات‌ها سیاهۀ ٧٠٠ نفرۀ اشخاص حقیقی و واحدهای حقوقی مشمول تحریم‌ها را انتشار می‌دهد.

این مجازات‌ها دومین بخش از تحریم‌های برقرار شده پس از کناره گیری آمریکا از برجام است. نخستین تحریم‌ها از روز ٧ اوت سال جاری به اجرا گذاشته شد.

موج دوم مجازات‌ها، چنانکه مقامات آمریکائی از پیش اعلام کرده‌اند چهار حوزۀ اساسی تجارت نفت، هوانوری، صنایع کشتی سازی و نیز بخش بانکی را در بر می‌گیرد. واردات مواد غذائی، محصولات کشاورزی، کالاهای پزشکی و مواد داروئی از هرگونه تحریم و مجازات برکنار می‌ماند.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه با سی.بی.اس، ضمن هشدار نسبت به اجرای دقیق تحریمها در پاسخ به سؤال مجری که پرسید رئیس‌جمهور پیشتر گفته بود که هر کس که با ایران تجارت کند، با آمریکا تجارت نخواهد کرد، گفت:این صحیح است. به کشورهای اروپایی اجازه داده نخواهد شد که هم با ایالات متحده و هم با ایران تجارت کنند.

وزیر خزانه داری آمریکا، استیون منوچین، نیز اعلام کرد که روز دوشنبه، همزمان با آغاز مجازات‌ها، نام ٧٠٠ شخصیت حقیقی و واحد حقوقی بر فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا افزوده می‌شود. این فهرست، پیش از توافق اتمی سال ٢٠١۵ تنها ٤٠٠ شخص و موسسه را در بر می‌گرفت و بنابراین اینک واشینگتن ٣٠٠ مورد دیگر را نیز بر آنها افزوده است.

بگفتۀ وزیر خزانه داری آمریکا ارتباط موسسات مالی و بانکی جمهوری اسلامی ایران با شبکۀ بانکی بین‌المللی «سوئیفت» قطع خواهد شد و در این زمینه تنها مبادلات مربوط به «داد و ستدهای انسان دوستانه» یعنی همان واردات مواد غذائی، کشاورزی، پزشکی و داروئی می‌تواند همچنان از این راه ادامه یابد.

به گزارش رادیو فرانسه، مجازات‌های تازه بر خلاف اظهارات مقامات رژیم ایران، ضربات شدیدی بر اقتصاد این کشور خواهد زد و اثرات زنجیره‌ای و «مُسری» بر دیگر حوزه‌ها خواهد داشت.

شرکت‌های چندملیتی اروپا ایران را ترک کرده‌اند

رادیو بین المللی فرانسه: از روز دوشنبه چهاردهم آبانماه بانک هایی که به همکاری خود با نظام مالی رژیم ایران ادامه بدهند، از دسترسی به نظام مالی آمریکا محروم می شوند. به همین دلیل بسیاری از بانک های خارجی پیش از آغاز رسمی تحریم ها به همکاری های خود با تهران خاتمه دادند.

بیست و چهار ساعت پیش از آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه نفت و نظام مالی ایران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت که این تحریم ها از هم اکنون فعالیت های شرکت های چندملیتی اروپا را در ایران در عمل متوقف کرده‌اند.

جمهوری اسلامی امیدوار است که به یاری “سازوکار مالی” پیشنهادی اروپا تحریم های آمریکا را دور بزند، بی آنکه خود اتحادیۀ اروپا بگوید که این سازوکار چگونه و از چه زمانی به اجرا درخواهد آمد. بسیاری از شرکت های اروپایی پیش از حتی اجرای چنین سازوکاری که نوعی مبادلۀ نفت در ازای کالا و غذا است بازار ایران را ترک کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه صنایع خودروسازی اولین شرکت های چندملیتی بوده اند که به فعالیت خود در ایران خاتمه داده اند. شرکت دیملر که نخستین تولیدکنندۀ جهانی خودروهای لوکس و کامیون است از جملۀ همین شرکت هاست. قرار بود شرکت دیملر کامیون های مرسدس بنز را در ایران تولید و عرضه کند. سخنگوی شرکت خودروسازی فولکس واگن نیز گفته است که کلیه قوانین ملی و بین المللی قابل اجرا را در زمینه صدور خودرو به ایران رعایت می کند.

شرکت فرانسوی “پ اس آ” که حدود نیمی از خودروهای بازار ایران را تولید می کرد از ژوئن گذشته کلیه فعالیت های خود را در این کشور به حال تعلیق در آورده است. با این حال، بازار پر حجم ایران کمتر از یک درصد درآمدهای شرکت فرانسوی “پ اس آ” را تشکیل می داد. “رُنو” دیگر شرکت فرانسوی خودروسازی فعالیت های خود را قویاً در ایران کاهش داده، هر چند مدعی است که قصد ندارد بازار ایران را رها کند.

شرکت هواپیمازی ایرباس که قرارداد فروش صد فروند هواپیمای مسافربری را با ایران امضا کرده بود، کلیه قراردادهایش را با تهران فسخ کرده بی آنکه این امر اثر منفی بر درآمدهای این شرکت چندملیتی بگذارد. تا ژوئن گذشته شرکت هواپیماسازی ایرباس سفارش تولید و فروش ۷١٦۸ فروند هواپیما را دریافت کرده بود.

در بخش انرژی شرکت فرانسوی توتال قرارداد پنج میلیارد دلاری توسعۀ میدان گازی پارس جنوبی را فسخ کرد و شرکت ایتالیایی انی که ماهانه دو میلیون بشکه نفت از ایران خریداری می کرد اعلام کرده که از دسامبر ٢۰١٨ قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید نمی کند. شرکت آلمانی زیمنس نیز گفته است که تحریم های بین المللی آمریکا علیه ایران را رعایت می کند.

در زمینۀ حمل و نقل صنایع راه آهن و کشتی سازی ایتالیا متحمل زیان هایی شده اند. شرکت دولتی راه آهن ایتالیا با امضای تفاهم نامه ای قصد داشت خط آهن قطارهای سریع السیر قم-اراک را احداث کند. ایتالیا در سال ٢۰١۷ به نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا تبدیل شده بود.

اگر چه تحریم های آمریکا شامل صدور دارو به ایران نمی شود، اما، به دلیل تحریم های مالی آمریکا، معاملات بانکی میان تولیدکنندگان خارجی دارو و ایران با مشکل روبرو شده است.

از روز دوشنبه چهاردهم آبانماه بانک هایی که به همکاری خود با نظام مالی ایران ادامه بدهند، از دسترسی به نظام مالی آمریکا محروم می شوند. به همین دلیل بسیاری از بانک های خارجی پیش از آغاز رسمی تحریم ها به همکاری های خود با ایران خاتمه دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *