ایران؛ روابط تجاری با اروپا به‌کلی قطع می شود


مشاور امنیت ملی آمریکا امروز با اشاره به بازگشت تحریمهای شدید علیه رژیم ایران گفت که تحریم‌های بیشتری برای تحریم‌های اعلام شده در پنجم نوامبر در راه هستند.

به گزارش رویترز، جان بولتون، در گفت‌وگویی با فاکس بیزینس نت‌ورک اعلام کرد: ما تحریم‌هایی خواهیم داشت که ورای این (تحریم‌ها) خواهد رفت. ما تنها به تحریم‌هایی که تحت (ریاست جمهوری) اوباما قرار داشت، بسنده نمی‌کنیم. بیشتر از این‌ها در راه است.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید هم گفت: آمریکا تحریم‌هایش را به طریقی اعمال کرده است که بیشترین آسیب را برسانند. سارا سندرز، در گفت‌وگویی با فاکس اند فرندز در رابطه با اعمال مجدد تحریم‌ها اظهار کرد: همانطور که مایک پمپئو اعلام کرد، این‌ها بخشی از سخت‌ترین تحریم‌های اعمال شده هستند.

در همین حال به گزارش دویچه وله، رئیس “اتحادیه اتاق‌های صنایع و بازرگانی” آلمان معتقد است که در آینده نزدیک رشد منفی اقتصادی ایران چشمگیر خواهد بود و از دست شرکت‌های آلمانی هم کاری برنمی‌آید. اریک شوایتسر احتمال داد که روابط تجاری ایران و اروپا به‌ کلی قطع شود.

13 آبان و وقت‌ کشی اروپایی‌ها

سایت حکومتی الف: قرار بود اروپایی‌ها تا پیش از آغاز دور جدید تحریم‌ها از طریق سازوکار پیشنهادی ویژه (اس پی وی) زمینه همکاری با ایران را فراهم نمایند.

برخی به این امر معتقدند که این ساز و کار اقدامی نمایشی است و در نهایت نیز کمکی به ایران نخواهد کرد.

با این که قرار بود ساز و کار پیشنهادی اروپایی‌ها برای تامین منافع ایران سریعاً عملیاتی شود، اما با وجود شروع موج دوم تحریم‌ها اتفاقی رخ نداده و تاریخی نیز در باره آغاز به کار آن عنوان نشده است.

البته این گمانه نیز بارها مطرح شده که اروپایی بدنبال بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از مسئولیت‌های خود هستند.

تحریم‌های جدید آمریکا مرتبط با بخش‌های کشتیرانی، مالی و انرژی است و دولت ترامپ حساب ویژه‌ای بر روی اثرگذاری این تحریم ها باز کرده است. ترامپ بر این تصور است تحریم‌ها موجب خواهد شد استقامت مردم و سیستم سیاسی شکسته شود و دولت ایران به مذاکره جدید رضایت خواهد داد. نتیجه احتمالی دیگر از دید آمریکایی ها نیز این است که محدودیت‌های اعمال شده به تشدید نارضایتی‌های اجتماعی که زمینه ناآرامی، ضعیف‌تر شدن حکومت و فروپاشی را فراهم می‌کند بشود.

تیر خلاص اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی

نشریه «فایننشال تایمز» نوشته هیچ‌یک از کشورهای اروپایی حاضر به میزبانی ساز و کار مالی ویژه‌ای که قرار است برای تسهیل روابط مالی میان رژیم ایران و اتحادیه اروپا ایجاد شود، نیستند.

به گزارش فارس، نشریه «فایننشال تایمز» بامداد دوشنبه (به وقت تهران) از بی‌میلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره میزبانی از ساز و کار مالی ویژه ارتباط با ایران خبر داده و نوشته است که این مسئله به مانع تازه‌ای برای ایجاد این ساز و کار بدل شده است.

این روزنامه در این مورد نوشته است: «دیپلمات‌های اروپایی به فایننشال تایمز گفتند هنوز چند مانع برای اجرایی کردن این طرح باقی مانده، از جمله بی‌رغبتی کشورهای عضو برای میزبانی از این ساختار جدید مالی.

دیپلمات‌ها می‌گویند در نشست‌های کمیسیون اروپایی که با هدف تدوین پاسخی برای تحریم‌های ایالات متحده برگزار شد، مقام‌ها در مورد اینکه چطور هیچ عضوی مایل نیست مقر این ساز و کار جدید مرتبط با ایران باشد، صحبت کردند.»

یک مقام اروپایی در این مورد گفته «هیچ‌یک از دولت‌های اتحادیه اروپا نمی‌خواهند با کانال ویژه پرداخت، از ایالات متحده عبور کنند.»

دیپلمات دیگری هم گفته «اینطور نیست که کشورهای عضو برای این کار صف کشیده باشند.»

به گفته دیپلمات‌ها، کشورهای اروپایی نگران هستند در صورت میزبانی از این ساز و کار، آمریکا آن‌ها را به صورت سیاسی یا حتی با اعمال تحریم‌های بیشتر، جریمه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *