تحریم‌ها؛ کارشناس: آمریکا به دنبال چیست؟


یک تحلیلگر مسائل بین الملل در تهران در باره تحریمهای سیزده آبان گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند در نگاه کشور‌های دیگر، ایران را یک کشور ورشکسته نشان دهند. کشور‌های دیگر هم ظواهر را می‌بینند. یعنی می‌بینند که جمهوری اسلامی هفتصد مسئولش تحریم شده است و به این نتیجه می‌رسند که بهتر است با ما وارد معامله نشوند. این بر روی مسائل داخلی بسیار تاثیر خواهد داشت. زیرا قاعدتا با گسترش این دیدگاه سطح معاملات ایران هم کاهش پیدا می‌کند و زمینه ساز بروز مشکلات در داخل کشور می‌شود.

علی خرم در خصوص چشم انداز تحریم‌ها و اینکه آیا جمهوری اسلامی در نهایت تن به مذاکره خواهد داد گفت: من مدتی قبل هم در مصاحبه‌های خود عنوان کرده بودم که بهتر است یک کانال ارتباطی میان تهران و دولت آمریکا ایجاد شود. واقعیت این است که اگر ما چند ماه پیش وارد مذاکره می‌شدیم از موضع قدرت می‌توانستیم پای میز بشینیم. اما هر چه جلوتر برویم این موضع قدرت کاهش پیدا می‌کند.

در همین حال حسین موسویان، مذاکره کننده پیشین هسته‌ای در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی آرتی روسیه در لندن با نگرانی گفت: اکنون آمریکا دو هدف از تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی را دنبال می کند، اول، فروپاشی کامل اقتصاد و دوم، تغییر رژیم در ایران است.

رئیس جمهورآمریکا پیش تر گفته بود: با اجرای تحریمهای جدید، فاجعه اقتصادی در انتظار رژیم ایران است و یگانه راه برای جلوگیری از آن انعقاد توافقنامه جدید با آمریکا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *