تلاش های اروپا برای کمک به رژیم ناکام ماند


تصمیم سوئیفت در پیروی از تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، کشورهای اروپايی را در دور زدن تحریم ها به نفع تهران ناکام گذاشت

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، اتحادیه اروپا در تلاش بوده است تا ساز و کار مالی اقتصادی را برای ادامه تجارت با رژیم ملایان ایجاد کند و از این طریق خرید نفت و دیگر محصولات ازاین طریق با تهران را پس از تحریم های آمریکا تسهیل کند.

این در حالی است که علی‌رغم بازگشت مجدد تحریم ها از روز دوشنبه چهاردهم آبان ساز و کار مد نظر اروپا برای کمک به رژیم جمهوری اسلامی تاکنون عملیاتی نشده و گزارش ها حاکی از آن است که اجرای این مکانیزم بسیار پیچیده و از نظر سیاسی حساس است.

گفته می‌شود که عملیاتی شدن این ساز و کار با مشکل روبرو شده است زیرا هیچ کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا حاضر به میزبانی برای ایجاد دفتر مرکزی این مکانیزم نیستند.

کشورهای اروپایی از بیم خشم ایالات متحده از میزبانی برای ایجاد دفتر این مکانیزم سر باز زدند.

انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین المللی موسوم به سوئیفت که مرکز آن در بلژیک واقع شده است روز دوشنبه اعلام کرد از تحریم های ایالات متحده بر علیه رژیم تهران پیروی می‌کند.

سوئیفت گفته است بانک های متعلق به رژیم ملایان که از سوی آمریکا در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند را از شبکه خود خارج می‌کند.

این اقدام سوئیفت ضربه اساسی به تلاش های اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم ها به نفع تهران است.

وزیر اقتصاد فرانسه پیشتر گفته بود بیشتر شرکت‌های فرانسوی با اعمال تحریم‌های آمریکا نمی توانند در ایران فعالیت داشته باشند.

یورونیوز به نقل از این مقام دولت فرانسه که در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود میگوید شرکت های فرانسوی باید در ازای خدمات و تولیدات شان در ایران پول دریافت کنند و به خاطر نبودن نهاد مالی مستقل اروپایی این امکان وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *