ترفند نفتی ترامپ علیه جمهوری اسلامی


بهارنیوز: در روزهای اخیر و همزمان با آغاز دور جدیدی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شاهد آن هستیم که رسانه‌های دولتی ایران موج سنگین رسانه‌ای را برای برجسته‌سازی خبر معافیت‌ موقت برخی کشورها از اجرای این دسته از تحریم‌ها آغاز کرده‌اند. تاکید این گروه از رسانه‌ها و تحلیلگران و همچنین مسئولان عالی‌رتبه دولت بر این نکته است که معافیت‌های 7 تا 10 کشور از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران سبب آن می‌شود که اثرگذاری این دسته از تحریم‌ها ضعیف و ضعیف‌تر شود. اما آیا همه واقعیت این چنین است؟

با نگاهی به اظهارات مقامات آمریکایی شاهد آن هستیم که آنان به جز در ابتدای خروج از برجام هیچگاه بر این نکته که الزاما در مرحله اولیه اجرای تحریم نفتی، صادرات نفت از ایران صفر خواهد شد تاکید نداشته‌‍‌اند و همواره بر این نکته اصرار می‌ورزیدند که بازگشت تحریم‌ها به گونه‌ای خواهد بود که کمترین اثر منفی را بر بازار نفت گذاشته و سبب افزایش لجام گسیخته قیمت طلای سیاه نشود. واقعیت آن است که معافیت موقت این چند کشور متحد با دولت ترامپ از اجرای تحریم نفتی را می‌باید با همین رویکرد مورد بررسی قرار داد. توضیح بیشتر آنکه اجرای به یکباره و شدید تحریم نفتی علیه ایران به معنای کاهش شدید عرضه در بازار نفت می‌بود که نتیجه بدیهیِ این کاهش شدید عرضه در بازار نفت افزایش سرسام‌آور قیمت نفت و مشتقات آن می‌بود که سبب به هم ریختگی سیاسی و اقتصادی برای متحدان آمریکا و تا حدود کمتری برای خودِ این کشور هم می‌شد.

اما اکنون و با این ترفند نفتی دونالد ترامپ از یک سو صادرات نفت ایران به شکل مرحله به مرحله کاهش می‌یابد، از طرف دیگر گزینه‌های جایگزین نیز به موازات این حذف تدریجی نفت ایران، بازار نفت را به تعادل خواهند کشید. سه گزینه جایگزین ایالات متحده برای جلوگیری از بی‌ثبات شدن بازار نفت عبارتند از: افزایش صادرات نفت عربستان و روسیه از طریق اجرایی شدن توافقات نفتی این دو کشور، استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا و در مرحله نهایی و در صورت لزوم کنار گذاشتن سازوکار اوپک.

هنگامی که با این رویکرد به معافیت کشورها از تحریم‌های نفتی می‌نگریم آنگاه می‌توان بیشتر از قبل نگران بود و پذیرفت که واقعیت آنقدرها هم که رسانه‌ها و مقامات ایرانی از این معافیت‌ها ابراز خوشحالی می‌کنند شیرین نیست. آمریکا با ترفند نفتی خود از یک طرف از بی ثبات شدن بازار نفت جلوگیری کرد، از سوی دیگر اثر خسارت‌بار بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را افزایش داد و شاید از این دو مهم‌تر از افزایش قیمت نفت به دلیل آغاز مجدد تحریم‌ها جلوگیری به عمل آورد که خبری خوش برای این کشور و متحدان آن بود. هیچ‌گاه نباید از خاطر ببریم که شاید دونالد ترامپ دیپلمات و سیاست‌مداری قوی و طبیعی نباشد اما تاجری کاربلد است!

نفت؛ رشته های جمهوری اسلامی پنبه میشود

قیمت نفت به زیر ۷۰ دلار سقوط کرد
عربستان سعودی در حال بررسی خروج از اوپک!

قیمت نفت به پائین‌ترین سطح در شش ماه گذشته رسید

قیمت نفت در معاملات روز جمعه، ۱۸ آبان (۹ نوامبر) به پایین‌ترین سطح خود در حدود شش ماه گذشته رسید و با ادامه روند نزولی قیمت طی چند ماه اخیر، بهای نفت برنت از مرز بشکه‌ای ۷۰ دلار هم پایین‌تر رفت.

بی بی سی گزارش داد: افزایش بی‌سابقه تولید نفت در آستانه تحریم ایران٬ در کنار پیش‌بینی‌های منفی درباره رشد اقتصاد جهانی و احتمال کاهش تقاضا در ماه‌های پیش‌رو از جمله دلایلی است که از نگاه برخی ناظران موجب شده تا کاهش قیمت نفت در جهان ادامه یابد.

علیرغم آغاز رسمی تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران، قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنان در حال کاهش است. تحلیل‌گران می‌گویند به دلیل کندی رشد اقتصاد و عرضه مازاد نفت روند کاهش قیمت نفت ممکن است همچنان ادامه یابد.

به گزارش دویچه‌وله، قیمت نفت در بازارهای جهانی امروز جمعه ۱۸ آبان (۹ نوامبر) برای نخستین بار در ماه‌های اخیر به زیر ۷۰ دلار سقوط کرد. بهای نفت برنت دریای شمال که قیمت پایه نفت در بازارهای است روز جمعه بیش از ۲ درصد نسبت به روز قبل کاهش یافت و به حدود ۶۹ دلار رسید. این رقم پایین‌ترین قیمت نفت در هفت ماه گذشته است. تحلیل‌گران بازار نفت می‌گویند این روند کاهشی قیمت نفت احتمالا ادامه خواهد یافت و در حال حاضر چشم‌اندازی برای توقف آن وجود دارد. علت این امر را تحلیل‌گران افزایش تولید نفت از یک‌ سو و چشم‌انداز رشد ضعیف اقتصاد جهانی از سوی دیگر می‌دانند. خبرگزاری رویترز نوشته است، سرمایه‌گذاران نگران تاثیر منفی جنگ تجاری میان ایالات متحده با دیگر کشورها بر روی شاخص‌های اقتصاد جهانی هستند.

از سوی دیگر تولید نفت در سه کشور آمریکا، روسیه و عربستان، در بالاترین سطح خود قرار دارد. هم‌اکنون این سه کشور باهم بیش از ۳۳ میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کنند که یک سوم کل نفت عرضه‌شده در جهان است. سه کشور یادشده برای جبران کاهش صادرات نفت ایران بر اثر تحریم‌های آمریکا، تولید نفت خود را بالا برده‌اند. اما این افزایش تولید بیش از حد لازم بوده است. اخیرا رسانه‌های ایران بدون ذکر نام از قول مقام نفتی ایران نوشتند که روسیه و عربستان در هفته‌های اخیر تولید خود را حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز افزایش داده‌ا‌ند.

علاوه بر این ایران به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ در میان کشورهای عضو اوپک، با تمام قوا علیه تحریم‌های آمریکا و برای فروش نفت خود مبارزه می‌کند و با معافیتی که ۸ کشور خریدار اصلی نفت ایران از تحریم‌های آمریکا پیدا کرده‌اند، فروش نفت ایران با کاهش چشمگیری روبرو نیست. کارشناسان انتظار داشتند که روند افزایش تولید برای جبران سهم ایران در بازارهای نفت هفته‌ها پس از آغاز رسمی تحریم نفتی ایران صورت بگیرد، اما اتفاق پیشاپیش رخ داده است. مجموعه عوامل یادشده موجب اضافه‌ تولید و عرضه بیش از مصرف نفت دربازارهای جهانی و لاجرم کاهش بهای آن شده است. اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و دیگر تولیدکنندگان مانند روسیه آخر این هفته در ابوظبی گردهم‌ می‌آیند تا در باره کاهش احتمالی تولید خود بحث‌ و گفت‌وگو کنند.

عربستان سعودی به دنبال خروج از اوپک!

در همین حال روزنامه وال‌استریت ژورنال خبر داد برجسته‌ترین اندیشکده اتاق فکر وابسته به دولت سعودی در حال بررسی عواقب خروج از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (موسوم به اوپک) است. این روزنامه البته عنوان کرده این پروژه تحقیقاتی دلیل بر تصمیم قاطع سران سعودی برای خروج از اوپک نیست. این در حالی است که سی.ان.بی.سی گزارش داده ایالات متحده تولید نفت خود را به ۱۱.۶ میلیون بشکه در روز رسانده است. پیش از این، رویترز نیزگفته بودعراق برنامه دارد برای افزایش صادرات نفت خود از خلاء ناشی از کاهش صادرات ایران استفاده کند. وزیر نفت عراق می‌گوید این کشور قصد دارد تولید و صادرات نفت را در سال ۲۰۱۹ افزایش دهد. ثامر غضبان گفت: عراق در نظر دارد با اتکا بر میادین نفتی در جنوب این کشور، میزان تولید و صادرات نفت را افزایش دهد.

تهدید بی سابقه آمریکا علیه رژیم

کشورها نباید به نفتکش های رژیم ایران اجازه ورود به آبها و بنادر خود را بدهند…بروز حادثه برای این کشتی ها خیلی محتمل است

مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، در اظهاراتی تهدیدآمیز به صورت علنی از احتمال بالای بروز حادثه برای نفت‌کش‌های جمهوری اسلامی سخن گفت.

به گزارش فارس، برایان هوک امشب در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا، در برابر خبرنگاران به تحریم نفت‌کش‌ها و بیمه‌گرها اشاره کرد و برای تاکید بر اهمیت نفت در جنگ اقتصادی با حکومت ایران، گفت: هشتاد درصد درصد از منابع مالی حاصل از صادرات آنها (جمهوری اسلامی) از طریق فروش نفت است.

وی سپس گفت که آمریکا نفت‌کش های رژیم ایران و حتی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی را تحریم کرده و هیچ کشور خارجی هم (از نظر آمریکا) حق ندارد نفت ایران را جابجا یا بیمه کند.

برایان هوک سپس به تهدید علنی ناوگان نفت‌کش رژیم ایران پرداخت و گفت: این نفت‌کش‌ها دیگر نمی‌توانند تحت پوشش بیمه‌های بین‌المللی قرار بگیرند و به احتمال قوی، تحت پوشش بیمه‌های حکومت ایران خواهند رفت. این کشتی‌ها، حالا دیگر خطری برای هر بندر و کانال از سوئز گرفته تا تنگه مالاکا هستند. احتمال بروز حادثه برای آنها زیاد است و اگر حادثه‌ای رخ دهد، شرکت‌های بیمه‌گر نخواهند توانست خسارت را پرداخت کنند.

یکی از خبرنگاران به معافیت نفتی برای ۸ کشور فوق‌الذکر پرداخت و پرسید که این کشورها، تا چه حد می‌توانند از رژیم ایران نفت بخرند.

برایان هوک در پاسخ گفت که این عدد محرمانه است ولی کشورهای مشمول معافیت موقت، تنها در صورت کاهش چشمگیر خرید نفت از ایران می‌توانند از این معافیت‌ها استفاده کنند.

او با اشاره به اینکه دولت آمریکا در کنار مردم ایران قرار دارد، افزود هدف از این تحریم‌ها تغییر رفتار مخرب و سرکوبگرانه حکومت ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *