آمریکا و انگلیس خواستار پایان جنگ یمن

رادیو فرانسه: همزمان با فشارهای آمریکا و بریتانیا برای پایان دادن به جنگ یمن، درگیری های شدید نظامی در شهر بندری حُدیده دهها کشته و زخمی به جای گذاشت. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نظامی و پزشکی نوشت که در نبردهای بیست و چهار ساعت گذشته در این شهر بندری دست کم ۱۱۰ نفر از شورشیان، ٣٢ تن از نیروهای وفادار به دولت رسمی یمن و ۷ غیرنظامی کشته شدند.

همزمان با این نبردها، وزیر امور خارجۀ آمریکا مایک پمپئو و همتای انگلیسی وی، جرمی هانت، اعلام کردند که زمان مذاکرات صلح در یمن فرارسیده است. وزیر امور خارجۀ آمریکا در گفتگوهای تلفنی با پادشاه عربستان، ملک سلمان، و ولیعهد این کشور، محمد بن سلمان، که همزمان وزیر دفاع عربستان نیز به شمار می رود، صریحاً خواستار پایان مخاصمات یمن شد و طرفین درگیر را به مذاکره برای خاتمه دادن به خونریزی فراخواند.

در اظهاراتی جداگانه جرمی هانت، وزیر امور خارجۀ بریتانیا، هزینۀ انسانی جنگ یمن را غیرقابل محاسبه دانست و خواستار حل سیاسی آن شد. وزیر امور خارجۀ بریتانیا که قرار است که با رهبران عربستان در ریاض ملاقات کند از اقدام جدید شورای امنیت سازمان ملل و فرستادۀ ویژه آن برای ساماندهی مذاکرات صلح تا پایان سال جاری میلادی حمایت کرد.

جرمی هانت در بیانیه ای که پیش از سفرش به ریاض منتشر کرد، اعلام نمود که جنگ یمن تاکنون میلیون ها آواره به بار آورده و وقوع گرسنگی و بیماری های مُسری ادامۀ وضع موجود را ناممکن ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *