احتمال حمله‌ زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه

در پی تشدید ناآرامی های چند روز گذشته در نوار غزه، تل آویو شامگاه دوشنبه ضمن تقویت نیروهای پیاده، تجهیزات نظامی مضاعفی را برای تدارک حمله ای جدید به اراضی تحت کنترل فلسطینیان به این منطقه گسیل کرد.

به گزارش يورونيوز، بر اساس تازه ترین خبرها یک فلسطینی روز سه شنبه بر اثر حمله هوایی نیروهای اسرائیلی به نوار غزه کشته شده است. با تایید این خبر شمار کشته شدگان فلسطینی در نوار غزه طی کمتر از بیست و چهار ساعت گذشته به پنج تن رسید. دور تازه ناآرامی میان اسرائیل و گروه حماس و متحدانش در نوار غزه شامگاه یکشنبه و در زمانی آغاز شد که یک گروه از کماندوهای تسهال (ارتش اسرائیل) با ورود به نوار غزه ۷ نفر از اعضای حماس، از جمله یک فرمانده گردان‌های الاقصی را به قتل رساندند. در جریان درگیری میان دو طرف، یک سرهنگ ارتش اسرائیل هم با گلوله شبه نظامیان فلسطینی کشته شد. راشا تودی با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرده است که این تصمیم پس از رویارویی تازه نیروهای دو طرف در مرز نوار غزه و شلیک بیش از سیصد راکت از سوی حماس به خاک اسرائیل عملی و اجرایی شده است.

حملات راکتی حماس که در واکنش به کشته شدن یک فرمانده این گروه بدست کماندوهای اسرائیلی در نوار غزه صورت گرفت با پاسخ شدید اسرائیل همراه بود به نحوی که بیش از هفتاد نقطه از بخش فلسطینی این منطقه بلافاصله هدف حملات شدید هوایی اسرائیل قرار گرفت. اما این پایان ماجرا نبود. حماس در واکنش به این حملات باز هم اقدام به شلیک راکت کرد و اینبار بخش هایی از جنوب خاک اسرائیل در منطقه اشکلون را هدف قرار داد. در این حملات بنا به اظهارات مقام های اسرائیلی بیش از سیصد راکت به سوی نوار غزه شلیک شد که در جریان آن یک دست کم بیست و شش نفر زخمی شدند.

این درحالیست که خبرگزاری فرانسه صبح روز سه شنبه به نقل از منابع اسرائیلی از کشته شدن یک نفر در جنوب اسرائیل بر اثر راکت باران شب گذشته خبر داده است. بر اساس این گزارش جنازه یک مرد چهل ساله از زیر آوار ساختمانی ویران شده بر اثر اصابت راکت بیرون آورده شده و یک زن نیز در وضعیت بحرانی از زیر آوار خارج و به بیمارستان منتقل شده است. حماس همچنین تهدید کرده است که در صورت ادامه بمباران های هوایی ارتش اسرائیل به حملات راکتی خود به شهرهای «بئرشبع» و «اشکلون» ادامه خواهد داد.

تلویزیون حماس در حملات هوایی اسرائيل منهدم شد
تحرکات متقابل میان اسرائيل و فلسطینیان اوضاع غزه را به وخامت کشانده است. در آخرین تحولات، تلویزیون “الاقصی” متعلق به حماس در حملات جنگنده‌های اسرائيلی با خاک یکسان شد. سازمان ملل دو طرف را به خویشتن‌داری فرا خوانده است. منابع فلسطینی از انهدام فرستنده تلویزیونی “الاقصی” متعلق به جبنش فلسطینی حماس در نوار غزه در جریان بمباران نیروی هوایی اسرائيل در شامگاه دوشنبه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) خبر داده‌اند. به گفته خبرگزاری رویترز، تا کنون آماری از تلفات احتمالی این بمباران گزارش نشده است. گفته می‌شود اسرائيل از طریق تماسی تلفنی اندکی پیش از حمله این مقر را مطلع کرده و خواستار تخلیه آن شده بود. در پی این هشدار کارکنان این مرکز را ترک کردند. تلویزیوین “الاقصی” که اندکی پیش از حمله برنامه‌های خود را قطع کرده بود بعد از وقفه‌ای کوتاه برنامه خود را از سر گرفت و از ذخایر آرشیو ضبط‌شده خود سرودهای انقلابی را پخش کرد.

هشدار سازمان ملل متحد
اوضاع در غزه باز هم ملتهب شده است. دوشنبه فلسطینی‌ها چندین موشک به خاک اسرائيل پرتاب کردند که منجر به انهدام یک اتوبوس و زخمی شدن یک سرباز شد. اسرائيل نیز این حملات را با بمبارا‌ن‌های هوایی پاسخ داد که به گفته منابع فلسطینی، به کشته شدن سه فلسطینی انجامید. در پی آتش متقابل میان دو طرف و کشته شدن شش فلسطینی نیروهای امنیتی اسرائيل به سوی نوار غزه روانه شدند. ارتش اسرائيل می‌گوید، یک افسر بلندپایه خود را در حملات فلسطینیان از دست داده است. بالا گرفتن موج تازه خشونت در غزه سازمان ملل متحد، مصر و قطر را به تکاپو برای برقراری آتش‌بس و میانجی‌گری میان حماس و اسرائيل انداخته است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه در نیویورک از هر دو طرف خواست، خویشتن‌داری پیشه ‌کنند. حملات اخیر شبه‌‌نظامیان فلسطینی به خاک اسرائيل شدیدترین حملات آن‌ها از سال ۲۰۱۴ به بعد محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *