اعلام هویت اعدام شدگان برغم تکذیب قاتلان


به گزارش دویچه وله، مقام‌های رسمی خوزستان گزارش‌های مربوط به اعدام ۲۲ بازداشت‌شده حمله مسلحانه اهواز را “کذب محض” می‌خوانند، اما فعالان محلی در اهواز می‌گویند دست‌کم تاکنون هویت چهار تن از اعدام‌شدگان مشخص شده است.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان روز دوشنبه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خبر “اعدام دسته‌جمعی ۲۲ نفر از بازداشت‌شدگان حمله تروریستی اهواز”، را “کذب محض” خواند. استاندار خوزستان در باره روند رسیدگی به پرونده دستگیرشدگان تنها گفت که اتهام این افراد به آنها تفهیم شده است.

جمال عالمی‌نیسی، فرماندار اهواز نیز در گفت‌وگو با ایرناپلاس، صحت خبر اعدام‌ها را از اساس رد کرده و محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده فسا و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم ضمن بی‌اطلاعی از “اعدام بازداشت‌شدگان” خبر را “بیشتر فضاسازی رسانهای” توصیف کرده است.

سازمان حقوق بشر اهواز روز یکشنبه، ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد «۲۲ نفر از شهروندان عرب اهوازی که بنا بر اطلاعیه روز ۲ مهر ۹۷ وزارت اطلاعات ایران و به اتهام ارتباط با حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز بازداشت شده بودند، بدون اطلاع پیشین به خانواده‌هایشان روز پنجشنبه ۱۷ آبان ‌۹۷ به صورت دسته‌جمعی در زندان مرکزی اهواز اعدام شده‌اند.»

براساس اعلام این سازمان، تا کنون هویت چهار تن از اعدام‌شدگان به نام‌های محمد مؤمنی تیماس (ملقب به ابونصار)، ۵۸ ساله از اهالى منطقه شکاره اهواز و مدیر مؤسسه فرهنگی “شمس الجنوب”، نصار مؤمنی تیماس، فرزند بزرگ محمد مومنی تیماس، احمد حیدری، ۳۰ ساله، فرزند عبود و از اهالى کوى کمپلو اهواز و حاتم سوارى، ۲۴ ساله از اهالى کوى علوى اهواز تایید شده است.

خبر اعدام محمد مؤمنی تیماس و فرزندش نصار در حالی از سوی فعالان و رسانه‌های مرتبط با عرب‌های اهوازی منتشر شد که یک منبع نزدیک به خانواده مومنی به دویچه‌وله فارسی گفت که هنوز نمی‌توان صحت و سقم اخبار مربوط به اعدام‌ها را تایید کرد و همه آنچه خانواده مومنی در حال حاضر می‌دانند محدود به اخباری است که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود. این منبع تاکید کرد نهادهای اطلاعاتی خانواده مومنی را از گفتگو با رسانه‌ها منع کرده‌اند.

علی ساری، نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ایران حاضر نشد به سوالات دویچه‌وله در باره اخبار مربوط به اعدام‌ها پاسخ دهد و پاسخگویی به این موضوع را به وقت دیگری موکول کرد.

فیلم زیر: اظهارات شجاعانه یک زن هموطن در برابر علی ربیعی (وزير سابق و کارگزار امنیتی رژیم) در حاشیه مراسم تشییع جنازه قربانیان حادثه اهواز را بشنوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *