تحریمها؛ اقدام غیرمنتظره عراق در مرز ایران


روز گذشته مرزهای عراق به روی کامیون‌های ایرانی که حامل کالاهای صادراتی مواد غذایی، مصالح ساختمانی، مواد پتروشیمی و…بسته شد.

به گزارش ایران، افرادی که در مرز مهران و قصرشیرین بودند، گفتند طرف عراقی با بهانه‌هایی که از صبح روز گذشته تراشیدند مرز را بستند و معلوم نیست چه زمان باز خواهد شد.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی که خواست نامش عنوان نشود، گفت: قطعاً عراق برای خوش آمدن آمریکا به چنین اقدام ناگهانی دست زده است.

تلاش آمریکا برای دور کردن عراق از رژیم تهران

رسانه های حکومتی از تلاش های آمریکا برای دور کردن عراق از جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند و نوشتند: این روزها سفارت آمریکا در بغداد با تمام قدرت وارد عرصه شده تا بین عراق و ایران فاصله بیندازد. این سفارت اخیرا ویدئویی منتشر کرده که در آن شش تن از کارمندان آمریکایی سفارت با زبان عربی فصیح توضیحاتی درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارائه می‌دهند. (فیلم زیر)

سفارت آمریکا در عراق طی ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده گفته واشنگتن به بغداد اجازه داده به مدت ۴۵ روز از ایران گاز و برق وارد کند. یکی از کارمندان سفارت دلیل این معافیت موقت را اینگونه تشریح کرد: “این معافیت به عراق وقت می‌دهد تا برداشتن گام‌هایی به سوی استقلال در زمینه انرژی را آغاز کند”.

آمریکایی‌ها در دو زمینه به عراق فشار می‌آورند: نخست قطع واردات گاز و برق از ایران؛ دوم افزایش تولید نفت برای جبران قطع صادرات نفت ایران در اثر تحریم‌ها.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا کرکوک را به عنوان یک گزینه برای جبران نفت ایران می‌بیند. منابع صنعتی به رویترز گفته‌اند واشنگتن به بغداد برای توقف همه صادرات نفت به ایران و نیز از سرگیری صادرات از کرکوک به ترکیه فشار آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *