یک ضربه هولناک اقتصادی/سیاسی به رژیم تهران


قطع رابطه “سوئیفت” با بانک های ایران، ضربه هولناک اقتصادی و سیاسی به حکومت ایران تلقی می شود

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، نهاد بین المللی مبادلات پولی که “سوئیفت” نامیده می شود، بالاخره به طور کامل به فشارهای ایالات متحده تسلیم شده و اعلام داشت که همه روابط کاری خود را با بانک های ایرانی قطع می کند. مفهوم این تصمیم آن است که رژیم ایران حتی اگر نفت به کشوری بفروشد، نخواهد توانست پول آن را به حساب خود واریز کند و با آن به خرید کالاهای مورد نیاز خود بپردازد.

سوئیفت در گذشته گفته بود که ممکن است بتواند به مناسبات پولی خود با بانک مرکزی ایران ادامه دهد. ولی اکنون معلوم می شود که به دنبال هشدارهای ایالات متحده، این نهاد بین المللی دریافته که ادامه رابطه پولی با ایران، ممکن است به فعالیت آن نهاد آسیب برساند و حتی آن را بکلی مختل کند.

این تصمیم سوئیفت در حالی اعلام می شود که حتی بانک های چین و روسیه نیز اکثرا به ایران اطلاع داده اند که مبادلات پولی را با آن کشور قطع می کنند. همه این بانک ها داد و ستد گسترده ای با ایالات متحده دارند که همی خواهند آن را به خطر اندازند.

تصمیم سوئیفت در حالی اعلام می شود که حسن روحانی و دستیاران او در هفته های اخیر بارها ادعا کرده اند که آمریکا در اجرای تحریم ها دست تنها مانده و هیچ کشوری حاضر به همکاری نیست.

تصمیم سوئیفت یک پیروزی مهم دیگری برای ایالات متحده محسوب می شود و نیرومندی اقتصادی آن را در سمت ابرقدرت جهان تحکیم می بخشد.

همچنین این تصمیم نشان می دهد که حکومت ایران تا چه حد در صحنه جهانی منزوی می باشد و هیچ کشوری به کمک آن نمی شتابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *