ایران؛ سفیر جدید آمریکا در عراق کیست؟


متیو تولر بعنوان سفیر امریکا در عراق، انتخاب شده است. تحلیلگران مسائل سیاسی در عراق معتقدند که انتخاب تولر همگام با تهاجم آمریکا علیه رژیم ایران صورت گرفته و این دیپلمات آمریکايی به مواضع عداوت آمیز خود در قبال حکومت ایران معروف است.

العربی الجدید در گزارشی نوشته است: تحلیلگران سیاسی در عراق بر این عقیده اند که ترامپ شخصی را به عنوان سفیر ایالات متحده در عراق انتخاب کرده که از منتقدین سرسخت سیاست‌های رژیم ایران و نفوذ تهران در عراق، سوریه و منطقه عربی است.

یک مسئول بلند پایه در دولت عراق در گفتگو با العربی الجدید گفت: باید به این تصمیم ترامپ در مورد انتخاب تولر بعنوان سفیر جدید آمریکا در بغداد، با تامّل نگریسته شود. علاوه بر اینکه وی دشمنی سرسختانه ای با رژیم ایران دارد و نمی‌توان دوران حضور او در بغداد را راحت توصیف کرد، بلکه باید تولر را سفیر جنگ در عراق نامید.

این منبع نوشت: پس از تشکیل دولت جدید عراق و مشخص شدن نخست وزیر و رئیس جمهور این کشور، آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند تا کادر خود در عراق را به شکل کامل تغییر دهند و مسئولان عراقی فضای عمومی و فعلی در عراق را پس از تعیین تولر به عنوان سفیر ایالات متحده نگران کننده ارزیابی کرده و معتقدند واشنگتن به دنبال آن است تا دولت عراق را به سمت تنش و درگیری با رژیم ایران سوق دهد.

اقدام غیرمنتظره عراق در مرز ایران

روز گذشته مرزهای عراق به روی کامیون‌های ایرانی که حامل کالاهای صادراتی مواد غذایی، مصالح ساختمانی، مواد پتروشیمی و…بسته شد.

به گزارش روزنامه ایران، افرادی که در مرز مهران و قصرشیرین بودند، گفتند طرف عراقی با بهانه‌هایی که از صبح روز گذشته تراشیدند مرز را بستند و معلوم نیست چه زمان باز خواهد شد.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی که خواست نامش عنوان نشود، گفت: قطعاً عراق برای خوش آمدن آمریکا به چنین اقدام ناگهانی دست زده است.

تلاش آمریکا برای دور کردن عراق از رژیم تهران

رسانه های حکومتی از تلاش های آمریکا برای دور کردن عراق از جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند و نوشتند: این روزها سفارت آمریکا در بغداد با تمام قدرت وارد عرصه شده تا بین عراق و ایران فاصله بیندازد. این سفارت اخیرا ویدئویی منتشر کرده که در آن شش تن از کارمندان آمریکایی سفارت با زبان عربی فصیح توضیحاتی درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارائه می‌دهند. (فیلم زیر)

سفارت آمریکا در عراق طی ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده گفته واشنگتن به بغداد اجازه داده به مدت ۴۵ روز از ایران گاز و برق وارد کند. یکی از کارمندان سفارت دلیل این معافیت موقت را اینگونه تشریح کرد: “این معافیت به عراق وقت می‌دهد تا برداشتن گام‌هایی به سوی استقلال در زمینه انرژی را آغاز کند”.

آمریکایی‌ها در دو زمینه به عراق فشار می‌آورند: نخست قطع واردات گاز و برق از ایران؛ دوم افزایش تولید نفت برای جبران قطع صادرات نفت ایران در اثر تحریم‌ها.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا کرکوک را به عنوان یک گزینه برای جبران نفت ایران می‌بیند. منابع صنعتی به رویترز گفته‌اند واشنگتن به بغداد برای توقف همه صادرات نفت به ایران و نیز از سرگیری صادرات از کرکوک به ترکیه فشار آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *