اطلاعیه شماره ۱۰۷۳ کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو در خصوص عدم رسیدگی به زلزله زدگان در ایران

 زلزله در دیار محرومان از حق  

با وجود گذشت یکسال از زمان وقوع زلزله کرمانشاه، همچنان بسیاری از هم وطنانمان در شرایط نامطلوب معیشتی و بهداشتی

به سر می برند وهنوز افراد زیادی از مرد و زن و کودکان در چادر، کانکس و شرایط اسفناکی زندگی میکنند.

بنا برگزارشهای منتشر شده از سوی سازمان ملل،ایران با داشتن امکان وقوع ۳۱حادثه طبیعی جزو ۱۰کشور بلاخیز دنیا، و زلزله از مهمترین این بلایا می باشد که بارها در ابعاد وشدت های زیاد خسارات وتلفات فراوانی برجای گذاشته است.

 با شروع سرما همچنان مردم زلزله زده غرب کشور از امکانات اولیه خود محرومند و مسئولان بی تفاوت از کنار این مسئله گذشته اند. یکسال قبل این زلزله در حالی به وقوع پیوست که بیشترین خسارات جانی و مالی در مناطق یارسانی در استان کرمانشاه وارد شد. این استان پیش از وقوع زلزله هم، ازنظراقتصادی وضعیت نامطلوبی داشت و همواره بامعضل بیکاری و فقرروبرو بوده است.البته نباید فراموش کنیم که دگر اندیشان مذهبی هیچگاه جایگاه مناسبی در دولت جمهوری اسلامی ایران نداشته اند و همواره افراد دیگر آیین ها از جمله یارسانی ها مورد غضب دولتمردان جمهوری اسلامی ایران بوده اند. 

این نقض حقوق اولیه و ذاتی به یارسانی ها را میتوان از نوع برخورد و امداد رسانی و حتی کمک رسانی به این مناطق در زمان زلزله شاهد بود. در ایران حدود ۳ میلیون نفر، از پیروان یارسانی هستند و این آیین درقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران،همچون سایر آیین و مذاهب به رسمیت شناخته نمی شوند.

مهاجرت و حاشیه نشینی زلزله زدگان  به دیگر شهرها بدلیل فقر به شدت افزایش  یافته است… نبود افق روشن ازبهبود شرایط وآینده ای مبهم، بی تفاوتی و بی مسئولیتی  مسئولان در قبال مردم ایران، کمک های نقدی و غیر نقدی و نگاه ویژه آنها به مردم دیگر کشورها، افراد زیادی را دچار افسردگی و ناامیدی کرده است که بیشترین آمار را زنان و دختران جوان شامل می شود بطوری که تنها در مدت یک ماه ونیم ۱۵ مورد خودکشی گزارش شده است.

وعده های دروغ ، سانسور، اختلاس ، تبعیض و … سهم مردم زلزله زده کرمانشاه 

 خانه های ویران شده، کانکسها وچادرهای بی کیفیت، نبود سرویس بهداشتی و حمام، نبود برق در بیشتر مناطق،عدم بهداشت و نظافت و بدتر از این موارد اقتصاد ضعیف و نبود درآمد  و نبود مواد غذایی مناسب ،امکانات  گرمایشی و سوخت از مشکلات جدی در مناطق زلزله زده است. این در حالیست که رئیس جمهور ایران حسن روحانی و هیئت دولت ۳ ماه بعد از وقوع زلزله اعلام کردند که تمامی مشکلات این مناطق را بر طرف کرده اند. 

فراموش نکنیم که با گذشت حدود ۱۵ سال از زلزله بم و کمکهای فراوانی که از مردم ایران و سراسر دنیا جمع آوری شدهمچنان همین معضلات درآنجا وجود دارد.

جالب است بدانیم که در اصل۲۹قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است که : برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه وغیره، حقی است همگانی، دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.

ما اعضاء کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو خواستار اجرای عدالت و احترام به کرامت انسانی و اجرای قوانین حقوق بشری هستیم و با استناد به ماده۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر(حق خوراک و مسکن و مراقبتهای طبی و خدمات لازم اجتماعی برای همه ) از مسئولان دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهیم هرچه زودتر نسبت به رفع مشکلات زلزله زدگان غرب کشور اقدام نموده و با بهره کیری از مدیران و متخصصین کارآمد از تلفات جانی و خسارات مالی در حوادث آتی، پیشگیری نمایند.

۱۰۷۳

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران 

کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *