مقام غربی: خطر روسیه بیش از داعش است


رئیس ستاد مشترک ارتش بریتانیا اعلام کرد گویا خطر روسیه برای لندن و متحدانش بیشتر از داعش است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه تلگراف، ژنرال مارک کارلتون ـ اسمیت خاطرنشان کرد روسیه علاوه بر ایجاد تهدید نظامی سنتی، دارای طرح هایی در زمینه های دیگر است.

رئیس ستاد مشترک ارتش بریتانیا افزود:”روس ها در حال تلاش دائمی برای لطمه زدن به غرب هستند و امکانات نظامی جدیدی در زمینه های غیر سنتی همچون عرصه سایبری و فضا ایجاد می کنند”.

به گفته کارلتون ـ اسمیت، بریتانیا و متحدانش نباید “نسبت به خطر روسیه “با آرامش برخورد کنند.

پیشتر وزارت خارجه بریتانیا روسیه را تهدید کرده و گفته بود مسکو “بهای بزرگی را به خاطر اقدامات ستیزه جویانه خود پرداخت خواهد کرد”.

مقام روس: آمریکا برای جنگ آماده می شود

معاون اداره منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه گفت: آمریکا آماده جنگ می شود و روسیه باید برای دفاع از خاک، اصول و ارزش های خود آماده باشد.

یکی از مقامات روسیه تأکید کرد کشورش برای دفاع از خود در برابر هرگونه تهاجمی آماده است.

اندری بلوسوف معاون اداره منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه در اظهار نظر درباره خروج یکجانبه آمریکا از پیمان نیروهای هسته ای میانبرد گفت: آمریکا آماده جنگ می شود و روسیه باید برای دفاع از خاک، اصول و ارزش های خود آماده باشد.

بلوسوف افزود: به دنبال آنکه روسیه نتوانست مجمع عمومی سازمان ملل را به تصویب قطعنامه این کشور در حمایت از پیمان نیروهای هسته ای میانبرد متقاعد کند، روسیه برای یک جنگ آماده می شود و من می توانم این موضوع را تأیید کنم. ما برای دفاع از سرزمین، تمامیت ارضی، اصول، ارزش ها و ملت خود آماده می شویم.

وی در عین حال تأکید کرد این روسیه نیست که برای آغاز جنگ آماده می شود و تفاوت بزرگی میان آمادگی روسیه و آمریکا وجود دارد. به لحاظ زبان شناختی تفاوت تنها در یک کلمه است، هم به زبان روسی و هم به انگلیسی: روسیه برای جنگ آماده می شود و آمریکا برای جنگ آماده می شود. در غیر اینصورت چرا آمریکا از پیمان نیروهای هسته ای میان برد خارج می شود، توانمندی هسته ای خود را تقویت و دکترین جدید هسته ای اتخاذ می کند؟

بلوسوف خاطر نشان کرد چنانچه آمریکا از این پیمان خارج شود و توان هسته ای خود را به شیوه ای کنترل نشده تقویت کند با واقعیت دیگری مواجه خواهیم شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پیمان نیروهای هسته ای میان برد سال 1987 در بحبوحه جنگ سرد بین رؤسای جمهور وقت روسیه و آمریکا به امضاء رسید و دو طرف توافق کردند زرادخانه های هسته ای خود را کاهش دهند و به نابودی همه موشک های کروز یا بالستیک با برد بین 310 تا 3400 مایل متعهد شدند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شنبه گذشته اعلام کرد کشورش قصد دارد از پیمان نیروهای هسته ای میان برد- به دلیل اینکه روسیه این پیمان را نقض کرده است- خارج شود.

بزرگترین مانور ناتو پس از پایان جنگ سرد آغاز شد

پنجاه هزار سرباز به مدت دو هفته در نروژ در هوا و دریا و زمین مشترکا تمرین نظامی خواهند کرد. این بزرگترین مانور کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو پس از پایان جنگ سرد است.

در اولین دقیقه روز پنج‌شنبه ۳ آبان (۲۵ اکتبر) به وقت اروپای مرکزی، ژنرال آمریکایی جیمز جی. فوگو مانور نظامی نیروهای ناتو را در نروژ آغاز کرد. در کنار ۵۰ هزار سرباز، حدود ۱۰ هزار وسیله نقلیه، بیش از ۳۰۰ هواپیمای جنگی، بالگرد و کشتی، مانور بزرگ موسوم به “Trident Juncture” را آغاز کرده‌اند.

هدف این رزمایش نظامی تمرین برای موارد اضطراری است که برای یکی از اعضای این پیمان پیش آید. این مورد اضطراری می‌تواند زمانی باشد که یک یا چند عضو از ۲۹ عضو این پیمان از سوی یک نیروی خارجی مورد حمله قرار بگیرند. در چنین موردی سایر اعضا باید به کشور مورد حمله واقع‌شده کمک کنند.

این مانور به طور رسمی علیه هیچ دشمن بالقوه‌ای نیست ولی با توجه به تنش فزاینده سال‌های اخیر با روسیه، این رزمایش نظامی می‌تواند یک نمایش قدرت و سیگنالی باشد برای ارعاب روسیه.

بیش از همه لهستان و نیز کشورهای حوزه بالتیک یعنی لیتوانی، لتونی و استونی از سیاست‌های همسایه پهناورشان، روسیه احساس خطر و تهدید می‌کنند. این کشورها خواهان تجهیزات بیشتر نظامی و نیز تدابیر بازدارنده بیشتر در برابر روسیه هستند. به همین دلیل برگزاری این مانور در کشوری که با روسیه هم‌مرز است، تصادفی نیست.

این رزمایش نظامی در مرکز و شرق نروژ، در دریای آتلانتیک و دریای شمال و نیز در حریم هوایی کشورهای فنلاند و سوئد انجام می‌شود.

مشارکت آلمان با ۱۰ هزار سرباز

به گزارش دویچه وله، آلمان با ۱۰هزار سرباز دومین کشور بزرگ شرکت‌کننده در این مانور پس از ایالات متحده آمریکاست. علت این مشارکت گسترده این است که آلمان از سال آینده میلادی (۲۰۱۹) فرماندهی “نیروهای ویژه واکنش سریع ناتو” را بر عهده خواهد گرفت.

این بخش ناتو در زمان بحران اوکراین راه‌اندازی شد و بخشی از استراتژی بازدارنده غرب در برابر روسیه است که از سال ۲۰۱۴ و پس از آن که روسیه شبهجزیره کریمه را به خاک خود ملق کرد، مورد توجه قرارگرفت.

در اولین مرحله این رزمایش نظامی، کشورهای موسوم به نیروهای جنوب شامل آلمان، ایتالیا و بریتانیا با حمله کشورهای شمال مقابله خواهند کرد که شامل کشورهای دیگر از جمله آمریکا، کانادا و نروژ است.

در دومین مرحله رزمایش، نیروهای جنوب به نیروهای شمال حمله می‌کنند. علاوه بر ۲۹ کشور عضو ناتو، کشورهای هم‌پیمان مانند سوئد و فنلاند نیز در این رزمایش شرکت دارند.

روسیه می تواند آمریکا را نابود کند

به گزارش خبرگزاری رویترز، کرملین امروز اعلام کرد قصد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای تولید موشک های جدید بسیار خطرناک است.

سخنگوی کاخ کرملین گفته: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور حاضر است در سال آینده میلادی به آمریکا سفر کند.

در همین حال یک کارشناس نظامی روس گفته: روسیه در مسابقات هسته ای توان رقابت با آمریکا را ندارد، اما می تواند به این کشور پاسخ سختی بدهد.

به گزارش اسپوتنیک، کنستانتین سیوکوف کارشناس علوم نظامی، معاون رئیس اکادمی علوم موشکی و توپخانه روسیه، طی یک مقاله ای نوشته است که روسیه معاصر نمی تواند در مسابقات هسته ای با امریکا رقابت کند، اما می تواند به این کشور جواب دندان شکن و محکمی بدهد.

کارشناس معتقد است که کاهش تسهیلات نظامی دو کشور عملا احتمال زمستان هسته ای را به صفر رسانده است، اما جنگ هسته ای را به «حقیقت واقعی» بازگردانده است.

وی می گوید: در چارچوب منازعه پیشگیرانه ایالات متحده درموقعیت بسیار خوب قرار دارد، انها با استفاده از تجربه اتحاد جماهیر شوروی در این راه گام نهاده اند، این بدان معنا است که نیروهای زمینی را ایجاد کرده اند که قادر است دشمن بالقوه را با تضمین کامل نابود کنند. روسیه از نظر اقتصادی و جمعیت با آن کشور در یک سطح نیست، اما در روسیه روحیه بسیار بالایی وجود دارد.

راه نجات از وضعیت فعلی، ایجاد فناوری مهمات هسته ای هیپر کالیبر با قدرت بیش از صد مگاتن ضروری است که در حال حاضر تنها روسیه این تکنولوژی را دارد.

کنستانتین سیوکوف کارشناس علوم نظامی از سوی دیگر اعلام مود که روسیه حدود 40-50 نوع کلاهک موشکهای های بالستیک بین قاره ای را ساخته است.

روسيه اقدام آمریکا را گامی خطرناک خواند

روسيه خروج آمریکا از پبمان هسته‌ای را گامی خطرناک خواند

دولت روسیه اعلام کرد خروج آمریکا از پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد بین دو کشور موسوم به پیمان INF «گامی خطرناک» است.

روز شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سبب آنچه که وی نقض پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد از سوی روسیه نامید از خروج کشورش از این پیمان خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این اقدام ترامپ گفت: اگر آمریکا به خروج یکجانبه از توافقات ادامه دهد روسیه نیز مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه به ویژه اقدامات نظامی را در پیش خواهد گرفت. روسیه نگران تلاش‌های حق السکوت خواهانه ترامپ است.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه روسیه در عین حال تاکید کرد مسکو به اصرار خود بر گفتگو با آمریکا برای حل مسائل مربوط به پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد ادامه خواهد داد.

وی همچنین افزود روسیه تلاش‌های اخیر واشنگتن را برای واداشتن روسیه به امتیازدهی درباره ثبات راهبردی خود محکوم می‌کند.

آمریکا از معاهده‌ هسته‌ای با روسیه خارج می‌شود

دونالد ترامپ اعلام کرد آمریکا از معاهده مربوط به سلاح های هسته ای که در دوران جنگ سرد با روسیه امضا کرده است، خارج خواهد شد. ترامپ همچنین مسکو را متهم کرد “از سال ها پیش” این معاهده را نقض کرده است.

رئیس جمهور آمریکا درباره معاهده سلاح های هسته ای میان برد که در سال 1987 رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیرکل حزب کمونیست وقت اتحاد جماهیر شوروی سابق امضا کرده اند، گفت “روسیه معاهده را رعایت نکرده است. بنابراین ما به توافقنامه پایان و این سلاح ها را توسعه خواهیم داد”.

ترامپ در ادامه گفت “ما به آنها اجازه نخواهیم داد توافقنامه هسته ای را نقض کنند و سلاح هایی بسازند در حالی که ما اجازه آن را نداشته باشیم. ما در توافقنامه باقی مانده و آن را رعایت کرده ایم. اما متاسفانه روسیه توافقنامه را رعایت نکرده است”.

دولت آمریکا به اقدام مسکو برای استقرار سامانه موشکی 9 ام729 انتقاد دارد که به ادعای واشنگتن برد آن از 500 کیلومتر بیشتر است و این یکی از موارد نقض معاهده سلاح های هسته ای میان برد است. این معاهده با لغو استفاده از یک مجموعه موشک های دارای برد متفاوت از 500 کیلومتر تا 5500 کیلومتر، به بحرانی که در سال های 1980 با استقرار موشک های اس اس 20 دارای کلاهک هسته ای اتحاد جماهیر شوروی به وجود آمده بود، پایان داد. در زمان این بحران، این موشک ها به طرف پایتخت های کشورهای غربی نشانه رفته بودند.

دونالد ترامپ در حالی این خبر را اعلام کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی وی روز شنبه برای “پیگیری” گفتگوهای جنجالی که در ماه ژوئیه میان رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی آغاز شده بود، در مسکو حضور داشت. جان بولتون قرار بود در مسکو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار کند.

به نوشته روزنامه گاردین، این خود جان بولتون بوده است که رئیس جمهور آمریکا را برای خروج از معاهده سلاح های هسته ای میان برد تحت فشار قرار داده است. بولتون همچنین هر گونه مذاکره برای تمدید معاهده نیواستارت را درباره موشک های راهبردی مسدود کرده است. معاهده نیواستارت در سال 2021 به پایان می رسد اما مسکو تلاش می کند آن را تمدید کند.

روابط میان واشنگتن و مسکو به علت اتهامات ادعایی مداخله روسیه در انتخابات آمریکا متشنج شده است. ترامپ پیش از انتخاب به عنوان رییس جمهور، وعده داده بود روابط بهتری با روسیه برقرار کند. در ماه ژوئیه ترامپ بعد از دیدار با رئیس جمهور روسیه، در کنفرانسی مطبوعاتی در هلسینکی، پایتخت فنلاند، خود را در برابر ولادیمیر پوتین فوق العاده آشتی جویانه نشان داد.

واکنش روسیه

یک منبع وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد خروج آمریکا از توافقنامه سلاح های هسته ای میانبرد با روسیه که در زمان جنگ سرد به نتیجه رسیده است، با انگیزه “رویای” آنها برای تسلط به جهان به تنهایی صورت می گیرد.

این منبع در گفتگو با خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه اعلام کرد “انگیزه اصلی (آنها) رویای جهانی تک قطبی است. آیا این رویا واقعیت پیدا خواهد کرد؟ خیر”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *