پولشويی؛ توفانی که اظهارات ظریف به پا کرد


اعلام تحویل طرح استیضاح وزیر خارجه اجمهوری اسلامی به هیأت رئیسه مجلس با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد. آخوند مکارم شیرازی نسبت به “تضعیف دولت” در شرایط کنونی هشدار داد. برخی نیز از یک “پروژه تخریب جدید” توسط باند نظامی-امنیتی خبر می‌دهند.

ناصر مکارم شیرازی، از مراجع حکومتی امروز بدون نام بردن از ظریف گفت: «در شرایطی که ما باید در برابر دشمن خارجی قوی و متحد باشیم، برادران و خواهرانی در مجلس شورای اسلامی به دنبال استیضاح وزرا هستند که این کار به صلاح نیست.»

هم‌زمان با موضوع ظریف، خبرهایی هم از ارائه طرح استیضاح علی لاریجانی با ۲۷ امضا منتشر شد. این نمایندگان ضمن انتقاد از اقدام لاریجانی در ارسال لوایح پولشویی و “پالرمو” به مجمع تشخیص مصلحت “بدون رعایت سلسله‌مراتب قانونی” خواستار پاسخگویی علی لاریجانی شده و گفته‌اند که طرح استیضاح او را به هیئت رئیسه مجلس تحویل داده‌اند.

خبرآنلاین، از رسانه‌های نزدیک به علی لاریجانی، روز گذشته با اشاره به طرح‌های استیضاح وی و ظریف نوشت که “نگاهی به اسامی امضاکنندگان” این طرح‌ها نشان می‌دهد که “دلواپسان در اقدامی برنامه‌ریزی‌شده پروژه تخریب جدیدی را علیه مخالفان خود کلید زده‌اند.”

به گزارش دویچه وله، رضا نصری، کارشناس مسایل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرآنلاین از “پیامدهای خطرناک” استیضاح ظریف سخن گفته و هشدار داد: نتیجه استیضاح هرچه باشد، صرف برگزاری این جلسه −به‌ویژه در مقطع حساس فعلی− به مصلحت کشور نخواهد بود و تاثیرات سوئی بر موقعیت کشور خواهد گذاشت.»

پیش تر یک سایت امنیتی از ظریف خواسته بود که آبرومندانه استعفا بدهد. مشرق نیوز نوشت: از شخصی چون ظریف، هیچ جای امیدوار‌یی برای پیشبرد دیپلماسی با غرب وجود ندارد و دستگاه دیپلماسی، نیاز به خون تازه دارد. یکی از افرادی که با قاطعیت می‌توانیم از وی به‌عنوان ژنرال شکست‌ خورده نام ببریم، «محمد جواد ظریف» است.

این منبع امنیتی افزود: به این واقعیت اذعان کنیم که ظریف در این ۶سالِ دولت روحانی، هر کجا پا گذاشته است، جز شکست نصیبش نشده است. قرار بود با انجام مذاکرات، تحریم‌ها برداشته شود؛ پس چرا با وجود این‌ همه امتیاز نقد، هنوز تحریم‌ها پابرجاست؟ آقای ظریف، شما شکست خوردید و غرب سر شما، کلاه گذاشته است.

متن طرح استیضاح ظریف منتشر شد

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران امروز متن طرح استیضاح ظریف را که از سوی نمایندگان تدوین شده منتشر کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه اخیرا در مصاحبه‌ای گفته بود “در ایران خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند و آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند، حتماً آن‌ قدر توان مالی دارند که ده‌ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور، علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند”.

این سخنان ظریف درباره پولشویی گسترده در کشور، طی روزهای گذشته با واکنش‌های زیادی از جمله انتقادات نمایندگان و برخی مخالفان دولت مواجه شد و جمعی از آنها خواستار ارائه مستندات از جانب وی شدند که تاکنون این امر اتفاق نیافته است.

متن طرح استیضاح در ادامه آمده است:

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

اینجانب امضا‌کنندگان زیر به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به استناد اصل 89 قانون اساسی و ماده 220 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقاضای استیضاح جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به دلایل زیر را داریم.

1 – اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی

2- بی‌توجهی به اقتصاد در دیپلماسی کشور و عدم اجرای برنامه‌های اعلامی به مجلس شورای اسلامی جهت اخذ رای اعتماد

3- عدم توجه کافی به توسعه و فعال کردن روابط با عموم کشورها در قاره آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین

4- استفاده از برخی سفیران ناکارآمد که ارزیابی عملکرد آنها در توسعه روابط با کشورهای مقصد قابل ارائه نمی‌باشد از باب نمونه سفیر ایران در استرالیا

5-فرصت‌سوزی و عدم انتخاب سفیر برای برخی کشورهای دوست که ارتباط خوبی داریم ولی تا مدتها در آن کشورها سفیر نداشتیم. مانند چین و هند.

6- دستگیری دیپلماتهای ایرانی در کشورهای اروپایی به بهانه‌های واهی و عدم مقابله به مثل و تحرکات کافی در دفاع از دیپلماتها

7 – عدم استفاده از فرصتهایی که مقاومت در منطقه فراهم نمود.

8- موضع منفعلانه دستگاه دیپلماسی در خصوص کشتار حجاج در منا و عدم احقاق حقوق ملت ایران و خانواده‌های آنها

9- به کارگیری افراد نامطمئن در مذاکرات حساس و مهم

10- تهدید بنیه دفاعی کشور و از بین رفتن توانایی آن

11- عدم تامین منافع ملت ایران در قراردادهای منعقد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *