برجام؛ معنای پیام تهدیدآمیز صالحی چیست؟


زینت میرهاشمی

از تهدید صالحی به هرج و مرج در منطقه تا حرفهای خامنه ای

قطع امید پایوران رژیم ولایت فقیه به تلاشهای اتحادیه اروپا برای نجات برجام و بی مایگی راهکارهایی که حتا بانکها و کمپانیهای این کشورها حاضر به پذیرش آن نیستند، در صحبتهای تیم مذاکره کننده منجمله محمد جواد ظریف و علی اکبر صالحی مشخص است.

این که ناکامی اتحادیه اروپا برای نجات برجام و نبود هیچ چشم انداز برای نجات جمهوری اسلامی از تحریمهای پیش رو، کبریت ولی فقیه برای آتش زدن برجام را روشن نکرده، حکایت از ضعف رژیم در برابر تحریم دارد. رژیم برجام را فرصتی برای قدرت گیری در منطقه در ازای تعطیلی و یا تعلیق ۸ سال فعالیتهای هسته ای خود یافت. زیرا محاسبه می کرد که در صورت قدرت گیری در منطقه، برای همه بازیگران منطقه تهدید خواهد شد. به نظر می رسد خامنه ای در این خیال بود که آنقدر قد بکشد و سنگین وزن شود تا دیگر کشورها تسلیم حاکم امرالقرا شده و توان مقاومت در برابر توسعه طلبی رژیم نداشته باشند. اما اوضاع آنطور که رژیم در رویاهایش می پروراند نشد و آن نقطه فرصت به تهدید تبدیل شد.

پیام تهدید علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، به کشورهای اروپایی و به جهانیان وقتی می گوید: «اگر برجام از هم بپاشد هرج و مرج حاکم می شود» و «هیچ کشور اروپایی» از آن سود نخواهد برد، چیست؟ روشن است که توافق برجام برای بازدارندگی اهداف هسته ای رژیم ولایت فقیه برای رسیدن به سلاح هسته ای بوده و صالحی با زبان صریح می خواهد بفهماند که دوباره برای این کار آماده خواهند شد. اگر تهدید به هرج و مرج صالحی را با شعارهای آتش به اختیاران و یا تهدیدهای موشکی سرکرده سپاه پاسداران جمع ببندیم، این تهدید ها هدفی جز ادامه سیاستهای تروریستی در خارج از مرزها که در حقیقت سیاست سرکوب مردم ایران را تکمیل می کند، ندارد.

خامنه ای در سخن پراکنیهای خود در روز چهارشنبه ۷ آذر، خواهان افزایش آمادگی و توان نیروهای مسلح حکومت شد. وی به دروغ افزایش این توانایی را جهت برداشتن سایه تهدید از سر مردم ایران می داند. در حالی که وی جهت امنیت رژیم و بارگاه خلاف خودش خواهان افزایش توانایی نیروهای مسلح است.

مردم ایران می دانند تا روزی که حکومت ولایت فقیه بر مردم ایران تحمیل می شود، سایه تهدید، تحریم و جنگ بر مردم ایران سنگینی می کند. راه حل برداشتن سایه تهدید، برانداختن رژیم با همه دم و دنبالجه هایش است.

********************************

از سرگیری غنی سازی 20 درصدی هستیم

صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با یک رسانه ژاپنی گفته: در صورت از بین رفتن برجام، آماده از سرگیری فرآیند غنی سازی 20% اورانیوم در تاسیسات نطنز که در سال 2015 بابت برجام متوقف شد، هستیم.

نفس برجام به شماره افتاده است

عراقچی معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی که در اروپا بسر می برد، گفته: اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، بهره‌مندی ما از مزایای برجام را به صفر نزدیک کرده است.

عراقچی بابیان اینکه توازن «بده بستان» برجام از بین رفته است، هشدار داد: واقعیت این است که برجام در خطر است و در وضع بسیار دشواری قرار دارد. اگر جمهوری اسلامی از مزایای برجام بهره‌مند نشود این توافق زنده نمی‌ماند.

این در حالیست که یک دیپلمات اروپایی که در روند مذاکرات با رژیم ایران دخیل است، گفته: آنچه که ما اکنون داریم انجام می‌دهیم، بیشتر جنبه سمبلیک دارد.

یک دیپلمات دیگر اروپایی نیز در همین زمینه گفت: سازوکار مالی ویژه اروپا تغییردهنده بازی نخواهد بود، چشم اندازها خیلی تیره و تار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *