زباله‌های پلاستیکی دشمن بزرگ خلیج فارس

آلودگی پلاستیکی خلیج فارس و دریای عمان بیش از دریای خزر گزارش شده است. زباله‌های پلاستیکی علاوه بر اینکه زیست‌بوم پرندگان ، خزندگان و جانوران را تخریب می‌کنند، جذب گردشگر و کسب و کارهای بومی را نیز تهدید می‌کنند.

به گزارش رادیو آلمان، خليج فارس يكی از آلوده‌ترين درياهای آزاد جهان شناخته شده است. علاوه بر وجود چاه‌‌های بزرگ نفت وگاز و تردد نفت‌کش‌ها، زبا‌له‌هایی که ساحل‌نشینان و صیادان به آب می‌ریزند، سواحل زیبای خلیج فارس را زشت و بعضا بدبو کرده است.

در میان فضولاتی که در ساحل چشم را آزار می‌دهد، زبا‌له‌های پلاستیکی به دلیل غیر قابل‌تجزیه بودن زمانی طولانی در سواحل می‌مانند و با آب و باد جابه‌جا می‌شوند. این زباله‌ها به تدریج زیست‌بوم پرندگان مهاجر و بومی، خزندگان و جانوران را ویران می‌کنند.

زباله‌‌ها علاوه بر این، بر گردشگری ساحلی تاثیر منفی می‌گذارند واین به ضرر صاحبان تفرجگاه‌های ساحلی و ماهیگیران محلی تمام می‌شود.

تورهای ماهیگیری که در آب رها می‌شوند نیز شامل زباله‌های پلاستیکی دریایی هستند.

زباله‌های دریایی می‌توانند باعث شکسته شدن، ضربه زدن و حتی تخریب زیستگاه‌های مهم دریایی مانند صخره‌های مرجانی شوند.

خیلی از این زیستگاه‌ها اساس و پایه اکوسیستم‌های دریایی و عنصری حیاتی برای جانوران دریایی هستند.

به گزارش پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، دمای آب خلیج فارس در ۱۷ سال گذشته ۲ درجه افزایش پیدا کرده است. او آلودگی بسیار زیاد خلیج فارس را زمینه چالش‌های فراوان برای این اکوسیستم دانست.

مقامات اعلام کرده‌اند آلودگی پلاستیکی خلیج فارس و دریای عمان بیش از دریای خزر است و هم ‌چنین گفته‌اند این موضوع به مرز بحران نزدیک می‌شود.

شصت درصد زباله‌های دریایی از طریق سواحل و رودخانه‌ها وارد دریا می‌شود و ۴۰ درصد باقی‌مانده زباله‌ها و مواد زائدی هستند که توسط کشتی‌ها به دریا انداخته می‌شود.

کارشناسان محیط زیست پسماندهای پلاستیکی را معضل بزرگی برای آبزیان خلیج فارس و دریای خزر دانسته‌اند. بر خلاف کشورهای دیگر در ایران برنامه گسترده‌ای برای پاک‌سازی زباله‌های دریایی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *