اعتراضات ایران؛ حمایت ۸۰ سندیکای کارگری جهان

محکومیت سرکوب اعتراضات کارگران و معلمان از سوی حدود ۸۰ سندیکای کارگری جهان

سایت ایران کارگر: شماری از سندیکاهای کارگری از سراسر جهان به محدود شدن آزادی‌های صنفی و سندیکایی کارگران و معلمان در ایران هشدار دادند.

در نامه این سندیکاهای کارگری به مقامات جمهوری اسلامی آمده است:

ما دائما اخبار بسیار نگران کننده‌ای از ایران دریافت می‌کنیم. مقامات در طی هفته‌های اخیر بی‌وقفه سندیکالیست‌ها و معلمان را به خاطر برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز در اعتراض به گرانی زندگی و عدم پرداخت حقوق‌های معوقه، مورد اذیت و آزار قرار داده‌اند.

اخیرا تعداد بسیاری سندیکالیست و معلم دستگیر شده، از کار اخراج شده و به زندان افکنده شده‌اند. آخرین نمونه کارخانه نیشکر هفت‌تپه است که کارگران بیش از دو هفته است که در اعترض به عدم دریافت حقوق و فساد مالی مدیران کارخانه در اعتصاب به سر می‌برند.

در روز یکشنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) کلیه ۱۹ عضو هیات رهبری سندیکای کارخانه نیشکر هفت‌تپه، از جمله اسماعیل بخشی و محسن آرمند و هم چنین خانم سپیده قلیانی، خبرنگار گزارشگر اعتصاب، دستگیر می‌شوند.

کارگران مبارز دیگری هم محکوم شده و تعدادی هم در زندان بسر می‌برند؛ از جمله ابراهیم مددی، جعفرعظیم‌زاده، علی نجاتی، همراه با تعداد زیادی از کارگران اعتصابی. اینان همگی به اتهام “اخلال” محکوم شده، از کار اخراج و زندانی شده‌اند.

اشاره به بازداشت گسترده معلمان در ادامه این اطلاعیه به بازداشت گسترده معلمان نیز اشاره شده است:
از ۱۱ نوامبر تاکنون دستکم ۱۲ معلم دستگیر شده و ۳۰ نفر دیگر جهت بازجویی احضار شده‌اند. هاشم خواستار یک عضو برجسته سندیکای معلمان مشهد در اول نوامبر دستگیر شده، سپس او را به یک بیمارستان روانی منتقل کرده و تا ۱۱ نوامبر در آن مکان نگه داشتند. در حال حاضر ۳ عضو سرشناس دیگر سندیکای معلمین در زندان بسر می‌برند.

ماده ۲۲ معاهده بین‌المللی در رابطه با حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR)، هم چنین ماده ۸ معاهده بین‌المللی در رابطه با حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی(PIDESC) ضامن حق ایجاد سندیکا و عضویت در سندیکا می‌باشند و دولت ایران امضاکننده هر دو معاهده مذکور می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک عضو سازمان جهانی کار، نشان داده که تعهدات خود در چارچوب توافق‌نامه‌های بین‌المللی سازمان جهانی کار، به ویژه حق کارگران ایران در ایجاد تشکلات مستقل را مراعات نمی‌کند.

ما لغو محکومیت‌های غیرعادلانه که مغایر با آزادی‌ها و حقوق اساسی بوده و نیز آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالان دربند که به خاطر فعالیت‌های سندیکائی و دفاع از حقوق به حق مزدبگیران زندانی شده‌اند، به خصوص اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قلیانی را خواستاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *