فیلم؛ غریو فریاد کارگران دلیر در خیابان‌های اهواز


فیلم زیر: غریو فریاد کارگران فولاد در خیابان‌های اهواز در بیست و نهمین روز اعتصاب

اداره اطلاعات در اهواز برای جلوگیری از ادامه تظاهرات کارگران فولاد اهواز، ۱۰تن از کارگران را احضار و تهدید کرده که در صورت ادامه تظاهرات با کارگران برخورد خواهد شد. کارگران شجاع نیز در جواب اعلام کردند که تحت هیچ شرایطی تا رسیدن به همه خواسته‌های خود دست از تظاهرات و راهپیمایی برنخواهند داشت.

روز شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ کارگران زحمتکش و شجاع گروه ملی صنعتی فولاد اهواز برای بیست و نهمین روز به اعتصاب، تجمع و راهپیمایی خود ادامه دادند. کارگران فولاد روز پنجشنبه ۱۵ آذر در جریان برگزاری مجمع عمومی خود با تاکید بر ادامه تظاهرات خود، اعلام کرده بودند که قدمی به عقب بر نخواهند گشت.

صدای هر کارگر مرگ بر ستمگر
کارگران فولاد اهواز امروز مقابل شعبه سرپرستی بانک ملی تجمع کردند و شعار «صدای هر کارگر مرگ بر ستمگر» سردادند.

کارگران همچنین شعار می‌دادند: «ام الفساد اهواز همینجاست همینجاست» و «مرگ گروه ملی به دست بانک ملی» و «این همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی» و «بانک ملی حیا کن گروه ملی را رها کن».

کارگران سپس اقدام به راهپیمایی به سمت مرکز شهر کردند. آنها در هنگام عبور از روی پل نادری خروش «هیهات مناالذله» سردادند.

روحانی دروغگو کلید تدبیرت کو
کارگران فولاد اهواز سپس با در دست گرفن کلید و به صدا در آوردن آن‌ها به مسخره کردن روحانی و ادعای وی که کلید همه قفل‌ها را دارد پرداختند و شعار می‌دادند: «روحانی دروغگو کلید تدبیرت کو؟»

آن‌ها همچنین شعار می‌دادند: « کشور ما دزدخونه است توی جهان نمونه است» و « ما کارگران آهنیم ریشه ظلمو می‌کنیم» و « همشهری باغیرت حمایت حمایت» و «نه تهدید نه زندان دیگه فایده نداره» و…

سگوت مرگبار اصولگرا و اصلاح‌طلب

محمد کیانوش راد نماينده سابق اهواز در مجلس شورای اسلامی در يادداشتي كوتاه نوشت: کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و کارگران فولاد خوزستان نزدیک به یک ماه است فریاد حق طلبی سر داده اند. اما اکثر شخصیت‌ها، گروه ها و احزاب سیاسی، اعم از اصولگرا و اصلاح طلب، سکوت را به احتیاط نزدیک تر تشخیص داده‌اند. کرختی و بیخیالی مسولان، باعث شده است که نزدیک به یک ماه هنوز تحصن و اعتراض و راهپیمایی ادامه داشته باشد و ابعاد تازه تری بیابد. هنوز یکی از رهبران اعتراضات آرام و برحق ِ کارگری، یعنی اسماعیل بخشی در بازداشت به سر می برد و به خواسته کارگران هم برای آزادی او وقعی نمی‌نهند. حق ِ کارگران در وسط کشمکش های جناح ِچپ و راست ، ابزار رد و علیه جناحی می شود. اصلاح طلبان از ترس احتمال طراحی شده‌ی اعتراضات توسط ِجناح تندروا بر علیه دولت؛ و اصول گرایان از ترس سوء استفاده اصلاح طلبان از اعتراضات، و مصادره آن به نفع خویش، هر دو‌ موضوع را تا حدی بهم پاس می دهند. مسولان دولت و صدا و سیما هم از معترضان فرانسه سخن می‌گویند، اما کارگران خوزستان و کارگرانی درسراسر کشور که ماه ها حقوق نگرفته اند را از یاد برده اند. باز هم برای چندین بار و هم صدا با مردم جنگ زده و آسیب دیده ی خوزستان می‌گوییم، تا دیر نشده خوزستان را دریابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *