اروپا؛ یک بازی دو سر باخت برای رژیم ملاها


منصور امان

تاخت و تاز روی تارهای تحمُل اُروپا

طرف های اُروپایی رژیم مُلاها می گویند قصد دارند صورت حساب فعالیتهای شریرانه آنها را برایشان ارسال کنند. جبهه گیری بروکسل در همان حال که مُناسبات پیچیده آن با جمهوری اسلامی را بُغرنج تر می کند، همزمان می تواند فشار دوگانه ای را به رژیم حاکم بر ایران وارد کند.

نشست روز دوشنبه (۱۹ آذر) وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، واکُنش به تجاوزات منطقه ای، موشک پرانی و دسیسه های تروریستی در خاک اُروپا را در چشم انداز قرار داده است. آقای مایس، وزیر خارجه آلمان، که نتایج آن را اعلام می کرد، هشدار داد آنها با آنچه که در ایران می گذرد “موافق” نیستند و آن را “تحمُل” نمی کنند. با این حال هنوز معلوم نیست این رویکرد به گونه مُشخص چه پیامدهایی برای مُلاها در بر خواهد داشت.

اتحادیه اُروپا یک سیاست دو سویه را در برخورد به رژیم ولایت فقیه پیش می برد، یعنی در حالی که تلاش می کند “برجام” را نجات دهد، همزمان مایل است ماجراجویی منطقه ای و میلتاریستی مُلاها را نیز پایش کند. در عمل اما اُروپا نه در این و نه در آن مُوفق بوده است.

طرحهای بروکسل برای دور زدن تحریمهای آمریکا علیه رژیم مُلاها یا ناکام مانده و یا از سطح کاغذ پا فراتر نگذاشته. اجبار قانونی شرکتها به مُعامله با مُلاها و یا اعلام پرداخت غرامت به آنها با بی اعتنایی بخشهای نفت، اقتصاد و تجارت کلان روبرو گردیده و از سوی دیگر طرح ایجاد یک صندوق اعتباری برای مُبادله نفت با کالا با وجود اعلام پُر سروصدا، فقط در پهنه حرف وجود خارجی یافته و روشن نیست که حتی در صورت اجرایی شدن چیزی بیشتر از یک اقدام نمادین باشد.

آشکارترین نشانه ناکامی و بیهودگی رویکرد شُرکای اُروپایی مُلاها، کشانده شدن تروریسم دولتی رژیم جمهوری اسلامی به پُشت درب خانه آنهاست. هُلند، فرانسه و دانمارک یکی پس از دیگری هدف دسیسه های تروریستی مُلاها برای بُمب گذاری و آدمکُشی گردیده اند و چنین می نماید که آتش بس ترور در اُروپا خاتمه یافته باشد.

از این زاویه، تصمیم های نشست بروکسل هر چه باشد، در سایه فقدان یک سیاست روشن و بی تناقُض در برابر رژیم مُلاها ارزشی آرایشی و کم تاثیر خواهد داشت. این اما هنوز به معنای آسودگی خیال برای رژیم ولایت فقیه نیست.

کمترین هزینه ای که حاکمیت در کوتاه مُدت خواهد پرداخت، ادامه وضعیت مُعلق و بلاتکلیف کنونی در مُناسبات اقتصادی با اُروپا است. در درازمُدت بی تردید به همان میزان که تدبیرهای اُروپایی به بُن بست نزدیک تر می شود، رویکرد آن با سیاست آمریکا نُقاط وحدت بیشتری پیدا خواهد کرد. این یک بازی دو سر باخت برای “نظام” مُنزوی و زیر تحریم است؛ چیزی که در آن مهارت مثال زدنی دارد.

**********************************

اروپا قرار بود تضمین بیاورد، حالا فشار میآورد

تحریم‌ها و پایان داد و ستد بازرگانی اروپا با ایران…رادیو آلمان در گزارشی اعلام کرد: جمهوری اسلامی باید منتظر فشارهای بیشتر اتحادیه اروپا باشد. به نظر می‌رسد که رژیم ایران باید خود را برای فشارهای بیشتر اتحادیه اروپا آماده کند. به گفته وزیر خارجه آلمان، این اتحادیه تداوم آزمایش‌های موشکی، رفتار حکومت ایران در سوریه و فعالیت‌های اطلاعاتی تهران در اروپا را نخواهد پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری آلمان، هایکو ماس در ادامه افزود: این بحث ناخوشایندی برای رژیم ایران خواهد بود، زیرا ما با چنین تحولاتی در آنجا موافق نیستیم و همچنین نخواهیم پذیرفت که این تحولات همین‌طور ادامه یابند.

رادیو آلمان افزود: حفظ برجام برای اروپا در سایه خروج آمریکا از آن و از سر گیری تحریم‌های علیه حکومت ایران تبدیل به یک چالش بزرگ شده است. خوش‌بینی ناظر به ایجاد یک ابزار ویژه مالی برای ممکن ساختن ادامه بازرگانی خارجی با ایران رنگ می‌بازد.

یکی از رسانه‌هایی که به موضوع دشواری‌های اتحادیه اروپا در فراهم آوردن شرایط برای بازرگانی با ایران پرداخته، روزنامه اقتصادی آلمانی‌زبان “هندلزبلات” است. این روزنامه در مقاله‌ای که درباره کم و کیف تلاش‌های صورت گرفته برای نجات برجام از سوی کشورهای اروپایی منتشر کرده، حتی از احتمال پایان تجارت اروپا با ایران سخن گفته است.

اروپا قرار بود تضمین بیاورد، تحریم می‌ آورد!

در حالیکه امروز اجلاس اتحادیه اروپا درباره اعمال تحریمها علیه رژیم تهران به دلیل اقدامات تروریستی تشکیل می‌شود، کیهان خامنه‌ای با نگرانی نوشت: اتحادیه اروپا قرار بود تضمین بیاورد، تحریم می‌آورد!

این منبع حکومتی افزود: دیپلمات‌های غربی به یک روزنامه انگلیسی (فایننشال تایمز) گفته‌اند اتحادیه اروپا قصد دارد اعمال تحریم‌های محدود علیه ایران را بررسی کند.

رسانه های حکومتی درباره اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل در روز دوشنبه نوشتند: (کشورهای فرانسه و انگلستان) در عین‌حال که می‌گویند دنبال دور زدن تحریمهای آمریکا علیه ایران هستند در تدارک اعمال تحریمهای جدید علیه جمهوری اسلامی به بهانه‌های حقوق‌بشری هستند.

یک رسانه حکومتی اظهارنظر سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا را یادآوری کرد که گفته بود: ما توانستیم بسیاری از تجار و کشورها را قانع کنیم که منافع‌شان ایجاب می‌کند با جمهوری اسلامی معامله نداشته باشند. پس هر راه‌ کاری که اروپا دارد اجرایی می‌کند در نهایت بدون استفاده می‌ماند و به درد نمی‌خورد.

این در حالیست که روحانی امروز طی سخنانی با اشاره به شکست برجام گفت: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد. اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *