براندازی؛ توصیه مقام آمریکايی به اتحادیه اروپا


تام ریج، وزیر امنیت داخلی در دولت جورج بوش در یادداشتی نوشت: رژیم ایران مسئله این رئیس جمهوری در مقابل آن رئیس جمهوری نیست، مسئله دموکراتها در مقابل جمهوریخواهان هم نیست. مسئله آمریکا در برابر اروپا هم نیست. مسئله دونالد ترامپ هم نیست. مسئله رفتار یک حکومت یاغی است که صلح و ثبات منطقه و جهان را تهدید می کند.

به گزارش بهارنیوز، این سیاستمدار آمریکايی نوشت: برای بسیاری از منتقدان دونالد ترامپ پذیرفتن این مساله دشوار است که باید در مورد برخورد او با حکومت ایران حق را به جانب رئیس جمهوری آمریکا داد. اروپا و بسیاری آمریکائیان با اشاره به اینکه برجام توافق خوبی بوده و دامنه فعالیتهای رژیم ایران را محدود کرده، از اقدام پرزیدنت ترامپ در خروج از آن انتقاد دارند. شاید سخن درستی باشد که حکومت ایران به برجام پایبند مانده و توافق، یک دستاورد دلگرم کننده در دیپلماسی بین المللی بوده است.

خطا از آنجا آغاز می شود که بگوئیم چون برجام دارد کار می کند، پس همه چیز رو به راه است. راستش این است که برجام منطقه را پرخطر تر ساخته و به اروپا بیش از همه آسیب رسانده است. رژیم ایران نمی خواهد منطقه را با بمب هسته ای ویران سازد. حکومت ایران خواستار تسلط بر کل خاورمیانه است و از اهرم هسته ای برای رسیدن به چنان هدفی بهره می گیرد. برجام رژیم ایران را گستاخ تر کرده است. از میلیاردها دلاری که از آمریکا دریافت کرده در جهت بی ثبات سازی خاورمیانه استفاده می کند.

امضا کنندگان برجام یک مساله مهم را نادیده گرفتند: اینکه جهان با چنان ساز و کاری امن تر شود. رژیم ایران پس از برجام بر حمایت هایش از حزب اله لبنان، حوثی های یمن، ستیزه جویان شیعه در عراق، مخالفان ستیزه جوی شیعه در بحرین و حماس در فلسطین افزوده است. تهدیدهای رژیم ایران علیه کشورهای عربی و اسرائیل افزایش یافته است. بدیهی است اروپا بخواهد با حفظ برجام منافع اقتصادی اش در ایران را مورد حفاظت قرار دهد اما مشخص نیست که در بلندمدت منافع اروپا نیز حفظ شود.

تلاش رژیم ایران ایجاد تفرقه در سیاست داخلی آمریکا، تفرقه میان اروپا با آمریکا، و پیشبرد سلطه خود در سوریه، لبنان، یمن، عراق و جاهای دیگر است. سیاست بهتر، اتحاد ما آمریکائیان، همکاری اروپا با آمریکا و ایجاد یک جبهه متحد و کارساز علیه حکومت ایران است.

براندازی رژیم؛ اروپا هیچ غلطی نمیتواند بکند!

عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای رژیم ایران گفته: آمریکا به دنبال براندازی حکومت در ایران است و اروپا حتی اگر اراده سیاسی داشته باشد، فاقد ظرفیت لازم برای مذاکرات جامع با جمهوری اسلامی است.

به گزارش ایرنا، حسین موسویان، سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان که در نشست بنیاد ‘فریدریش ابرت’ این کشور سخن می گفت، افزود: در دوران مأموریتم در آلمان، صدراعظم «کهل» معتقد بود که برای دستیابی به روابط استراتژیک با تهران، باید بتوانیم گفت وگوی جامع در مورد کلیه مسائل مورد اختلاف اعم از تروریسم و حقوق بشر و غیره داشته باشیم. من با آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری وقت صحبت کردم. ایشان طی نامه ای به آقای کهل آمادگی خود را اعلام کرد. صدراعظم کهل بسیار خشنود شد و به آمریکا رفت و با «بیل کلینتون» رئیس جمهوری آمریکا مطرح کرد و کلینتون هم محترمانه به ایشان گفت؛ این امور به شما ربطی ندارد و در این گونه امور دخالت نکنید.

مذاکره کننده سابق هسته ای گفت: امروز هم اگر اروپا بخواهد در مورد مسائل مهم منطقه مثل یمن و سوریه صحبت کند، باید از آمریکا اجازه بگیرد و آمریکا هم اجازه نمی دهد.

وی اشاره کرد که اروپا در مورد بحران های منطقه از ضرورت گفت وگو با جمهوری اسلامی دم می زند درحالی که اساساً ظرفیت و اختیار آن را ندارد. این بار هم دیدیم آمریکای ترامپ به اروپا گفت که این مسائل به شما ربطی ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *