کارشناس: قاچاق خاک ایران؛ فاجعه ای جبران ناپذیر


جمهوری اسلامی با سرکوب و غارت مردم ایران نه تنها زندگی شان را به نابودی کشانده و آنها را به خاک سیاه فقر نشانده است، بلکه خاک و آب آنها را نیز تحت عنوان صادرات غیرنفتی به تاراج می‌دهد.

یک عضو هیئت علمی موسسه‌ی تحقیقات خاک و آب هشدار داده که قاچاق خاک ایران به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس همچنان ادامه دارد و این کار به بهانه‌ی “صادرات محصولات گلدانی” یا “در پوشش سیمان” انجام می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، حسین بشارتی این مساله را “یک فاجعه جبران ناپذیر برای کشور” توصیف و خاطر نشان کرده که شاید در کوتاه مدت اثرات خود را نشان ندهد “اما نسل آینده به راحتی از کنار این موضوع نخواهد گذشت و ما را نخواهد بخشید”.

این پژوهشگر حوزه‌ی خاک و آب تصریح کرده: خاک یک منبع تجدیدناپذیر و یا دیر تجدیدپذیر است و تشکیل یک سانتیمتر از آن سال‌ها زمان می‌برد.»

گفته می‌شود که خاک مراتع و مزارع ایران از استان‌های جنوبی و از جمله استان فارس به کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس و بویژه امارات و قطر منتقل می‌شود. از قرار معلوم، این خاک در امارات برای ساخت جزایر مصنوعی و در قطر برای خشک کردن دریا استفاده می‌شود. به گفته‌ی کارشناسان، قاچاق خاک ایران از دهه‌ی ۸۰ آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *