احضار کاردار لهستان در تهران؛ بیانیه مشترک


رژیم ایران در اعتراض به برگزاری یک کنفرانس توسط آمریکا در ورشو، کاردار لهستان در تهران را به وزارت امور خارجه فرا خواند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام وزارت خارجه نوشت: این یک حرکت خصمانه از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی است و انتظار می‌رود لهستان از همراهی با آمریکا در برگزاری این کنفرانس خودداری نماید.

بنابراین گزارش، وزارت خارجه جمهوری اسلامی با تاکید بر ضرورت “اقدام جبرانی فوری دولت لهستان” تهدید کرد که دست به اقدامات متقابل خواهد زد.

این در حالیست که لهستان و آمریکا بیانیه مشترکی پیرامون برپایی اجلاسی در لهستان برای ارتقای یک آینده صلح و امنیت در خاورمیانه با تمرکز بر مقابله با دخالتهای جمهوری اسلامی انتشار دادند.

در این بیانیه آمده است: ما خشنودیم که آمریکا و جمهوری لهستان به‌طور مشترک میزبان اجلاس وزیران برای ارتقای آینده صلح و امنیت در خاورمیانه در ورشو هستیم که در ۱۳و ۱۴فوریه (۲۴و ۲۵بهمن) برگزار می‌شود. ما در ایجاد یک خاورمیانه صلح‌آمیز و باثبات‌تر منافع مشترک داریم. این اجلاس وزیران مجمعی از کشورهایی خواهد بود که نسبت به بی‌ثباتی در این منطقه نگرانند و ارزیابیها و ایده‌های خود برای یک راه به جلو ارائه می‌کنند.

واکنش هراس آلود ظریف به نشست لهستان

وزارت خارجه جمهوری اسلامی به خبر برگزاری نشستی در لهستان در ارتباط با ایران واکنش نشان داد. آمریکا در ماه فوریه کنفرانسی در لهستان برگزار می‌کند که یکی از موضوعات محوری آن نقش بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در خاورمیانه است.

جواد ظریف در توئیتی با حمله به لهستان نوشت: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان یک نمایش مضحک ضد جمهوری اسلامی می‌شود. دولت این کشور اروپایی که بسیاری از شهروندانش در جریان جنگ دوم جهانی به لطف ایران نجات یافتند، باید از این حرکت شرمنده باشد.

آقای ظریف توضیح نداد که پناهنده شدن شماری از لهستانی ها به ایران در جریان جنگ جهانی دوم چه ربطی به آتش افروزی های کنونی جمهوری اسلامی در منطقه و یاغی‌گری های سپاه پاسداران در خلیج فارس دارد.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته از تدارک نشستی بین‌المللی به میزبانی این کشور با تمرکز بر مسائل خاورمیانه، به‌ ویژه ایران در ماه آینده خبر داد و گفت: تحریم‌ها علیه رژیم ایران سخت‌تر می‌شوند.

این مقام آمریکايی پیش تر گفته بود: دوره سکوت ما در قبال اقدامات رژیم ایران تمام شد؛ آمریکای دوران پرزیدنت ترامپ از آیت‌الله‌ها محافظت نمی‌کند

به گزارش صدای آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در انتقاد از سیاست خارجی دولت قبل آمریکا در قبال جمهوری اسلامی گفت که آن دوران تمام شده است و آمریکای تحت مدیریت پرزیدنت ترامپ با اقدامات بی ثبات کننده رژیم ایران برخورد خواهد کرد.

وی افزود: پرزیدنت ترامپ به کوری آگاهانه ما در قبال اقدامات جمهوری اسلامی پایان داد. ما به آن دوران پایان دادیم. ما اعلام کردیم که در کنار تلاش آزادی خواهی مردم ایران ایستاده ایم. آمریکای دوران پرزیدنت ترامپ می گوید که آمریکا نباید از آیت‌الله‌ها محافظت کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: این کشور با متحدانش همکاری خواهد کرد تا آخرین پوتین‌های رژیم ایران را از سوریه برچیند و افزود: تا زمانی که رژیم ایران به صورت کامل از سوریه خارج نشود، خبری از کمک‌های ایالات متحده برای بازسازی سوریه نخواهد بود.

پامپئو تأکید کرد: حزب‌الله حضور گسترده‌ای در لبنان دارد اما ما هرگز این مسئله را قبول نخواهیم کرد. حزب الله زرادخانه موشکی بزرگی دارد که منطقه را تهدید می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: زمان عقب راندن نیروهای رژیم ایران از خاورمیانه فرا رسیده است و در صورت لزوم برای اقدام نظامی مجدد آماده ایم. اما امیدواریم که مجبور به این کار نشویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *