طرح جدید آمریکا علیه رژیم ایران در سوریه


مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که دولت دونالد ترامپ، از طریق مایک پومپئو، وزیر خارجه، تاسیس ائتلافی از کشور‌های عربی را آغاز کرده است که هدف آن اخراج تمام نیرو‌های رژیم ایران از سوریه است.

این طرح وزارت خارجه آمریکا در حالی ارائه شده که رئیس‌جمهور این کشور، دونالد ترامپ، دستور داده تمام نیرو‌های نظامی آمریکایی از سوریه خارج شوند.

بنا به گفته وبگاه واشنگتن‌فری‌بیکن، وزارت خارجه آمریکا، یک گزارش برگ (فکت شیت) منتشر کرده که در آن سیاست آمریکا، اخراج همه نیروهای رژیم ایران از سوریه توصیف شده است.

این وزارتخانه اعلام کرده که پومپئو در کشور‌های حوزه خلیج فارس، بر نقش‌هایی تاکید خواهد کرد که این کشور‌ها در منطقه برعهده خواهند گرفت.

در گزارش دستگاه دیپلماسی آمریکا آمده که این کشور بر ضرورت رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک و صلح‌آمیز برای بحران سوریه تاکید خواهد کرد. راه حلی که همه نیرو‌های رژیم ایران از سوریه را از این کشور اخراج می‌کند.

حمله مجدد جنگنده‌های اسرائیل به مواضع سپاه

جنگنده‌های اسرائیلی نیمه شب گذشته برای چندمین بار به اهدافی در داخل خاک سوریه شلیک کردند. منابع مخالف رژیم اسد تاکید کردند هدف حملات هوایی اسرائیل انبار موشک‌های متعلق به حزب‌الله لبنان در حومه دمشق و فرودگاه این شهر بود.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن قرار دارد با تایید این خبر گفت که حداقل دو “موشک اسرائیلی” به اطراف فردوگاه دمشق اصابت کرده‌اند.

به گفته این گروه وابسته به مخالفان بشار اسد، موشک‌های اسرائیلی مناطقی در جنوب غربی دمشق را هدف قرار داده‌اند که گفته می‌شود انبارهای مهمات نیروهای وابسته به سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان در آنجا قرار دارند.

شهروندان لبنانی که در نزدیکی مرز سوریه زندگی می‌کنند به رسانه‌های خبری گفتند که صدای جنگنده‌های اسرائیلی را در آسمان لبنان پیش از شنیده شدن صدای انفجار در دمشق، شنیده‌اند.

اسرائیل تاکنون به شکل متناوب اهداف مختلفی را در سوریه مورد حمله قرار داده است. این کشور می‌گوید که اهداف نظامی وابسته به رژیم ایران و انبارهای مهمات سلاح متعلق به حزب‌الله لبنان را هدف قرار می‌دهد.

از ماه آوریل سال گذشته میلادی تاکنون نیروهای سپاه و حزب الله لبنان چندین بار هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند. اسرائیل تاکید می‌کند که اجازه نخواهد داد نیروهای سپاه پاسداران در سوریه پایگاه نظامی دائمی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *