ونزوئلا؛ رژیم مادورو با آتش بازی می کند


رژیم مادورو مصونیت پارلمانی خوان گوایدو، رهبر مخالفان را لغو کرد. با این اقدام، رهبر اپوزیسیون در آستانه پیگرد قرار گرفت و راه بازداشت و زندانی شدن او باز شد.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان و رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در نخستین واکنش به اعلام این تصمیم گفت: مردم مصمم هستند. هیچ چیز جلودار ما نیست و در راه خود هیچ گامی به عقب برنخواهیم داشت.

او پیش از این در همان روز سه‌شنبه گفته بود ممکن است در روزهای آتی مأموران امنیتی دولت مادورو او را بربایند.

این در حالیست که دولت آمریکا پیش تر هشداده بود که خشونت علیه اپوزیسیون را تحمل نمی کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، با الفاظ شدید به حکومت ونزوئلا هشدراداد و از طریق تویتر اعلام کرد که هر گونه خشونت و ارعاب علیه دیپلومات های ایالات متحده، خوان گوایدو رئیس جمهور موقت ونزوئلا، یا پارلمانی که تحت سلطه اپوزیسیون است، حمله جدی بر حاکمیت قانون قلمداد خواهد شد و چنین اقدامی پاسخ جدی واشنگتن را در پی خواهد داشت.

تندترشدن لحن آمریکا علیه روسیه

لحن آمریکا در منازعه با روسیه بر سر بحران ونزوئلا تندتر شده است. واشنگتن تهدید کرد که یکسری گزینه‌ها برای مقابله با مسکو وجود دارد که یکی از آنها تحریم‌های اقتصادی است.

دولت آمریکا به همکاری نظامی نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا با روسیه نگاهی سخت انتقادی دارد و اخیرا مسکو را به تحریم تهدید کرده است. ایالات متحده آمریکا تا کنون بارها از روسیه خواسته است که نیروهای خود را از ونزوئلا خارج کند.

روسیه در جنگ قدرتی که در ونزوئلا درگرفته، از نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور پشتیبانی می‌کند. از سوی دیگر واشنگتن و ده‌ها کشور دیگر پشتیبان خوان گوایدو، رئیس‌جمهوری خودخوانده در ونزوئلا هستند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، پشتیبانی روسیه از مادورو را محکوم کرده و به این کشور و دیگر کشورها هشدار داده که نیروهای نظامی و تسلیحات به ونزوئلا گسیل نکنند. بولتون گفته: «ما چنین اقدامات تحریک‌آمیزی را تهدیدی مستقیم برای صلح جهانی و امنیت منطقه تلقی خواهیم کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *