کلیسای تاریخی نوتردام در آتش سوخت+فیلم


غروب دوشنبه همزمان با تاریک شدن هوا صحنه های بسیار وحشت آوری فضای پاریس را فرا گرفت. رسانه های فرانسوی اعلام کردند که کلیسای معروف «نتردام دُ پاری» در قلب پایتخت فرانسه که یکی از برترین جاذبه های گردشگری جهان بشمار می رود، در زبانه‌های عظیم آتش می سوزد.

آخرین خبرها حاکیست که آتش‌نشان‌های فرانسوی توانسته‌اند بنای ساختمان کلیسای نوتردام پاریس را از نابودی کامل نجات دهند، اما گنبد و سقف کلیسا در آتش سوخت و از بین رفت. (فیلم زیر)

رئیس‌جمهور فرانسه با حضور در محل آتش‌سوزی آن را یک تراژدی وحشتناک توصیف کرد و گفت: به لطف تلاش‌های صورت‌گرفته، بنای اصلی ساختمان فرو نریخت و دولت از همین فردا پویشی را برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی آغاز خواهد کرد تا کلیسا را بازسازی کند.

این کلیسا که اغاز ساخت آن به سال ۱۱۶۳ میلادی بازمی‌گردد و در جریان جنگ‌های جهانی نیز از آسیب مصون مانده بود، عصر روز دوشنبه دچار آتش‌سوزی شد.

به گفته مقام‌های فرانسوی، آتش گنبد، سقف و دستکم یکی از پنجره‌های بزرگ کلیسا را به کلی نابود کرده، اما برخی آثار تاریخی و هنری موجود در این ساختمان پیش از سرایت آتش به محل نگهداری آن‌ها، از کلیسا خارج شده است.

آتش سوزی در کلیسای جامع «نتردام دُ پاری» اندکی پیش از ساعت ١٩ بوقت محلی در بخش شرقی ساختمان آغاز شد و بسرعت تمام سقف بنا را سوزاند. اندکی پس از آغاز آتش سوزی تمام سقف ساختمان فرو ریخت.

شهردار پاريس این آتش سوزی را بسیار مهیب توصیف کرد. سازمان آتش نشانی پاریس که شاخه‌ای از بازوی مهندسی ارتش فرانسه است، برای مهار آتش سوزی به محل اعزام شد.

ساکنین خانه های نزدیک به این کلیسا به اماکن دیگر منتقل شدند و تمام مردم فرانسه اخبار سوختن این کلیسا را که متعلق به قرون وسطی است، دنبال می کردند. به گفته رسانه ها، شوک عظیمی فرانسوی ها را فراگرفته است.

کلیسای «نتردام دُ پاری» تنها یک نهاد مذهبی نیست، بلکه یک بنای تاریخی پراهمیتِ فرانسه به حساب می‌آید. این ساختمان که امسال ٨۵۶ ساله شد با رُمان معروف ویکتور هوگو، «گوژپشت نتردام»، در سراسر جهان شناخته شده است و یکی از مهمترین بناهائی به شمار می‌رود که کلیۀ جهانگردانی که به پاریس سفر می‌کنند به بازدید از آن می‌روند.

کلیسای «نتردام دُ پاری» از چندی پیش در دست مرمت بود. موزۀ کلیسا دارای اشیاء و اسنادِ بی همتا و پُرارزشی است که هنوز معلوم نیست سرنوشت آنها چه خواهد بود.

شهردار پاريس گفت آثار هنری فراوانی در زمان آتش سوزی در داخل کلیسای نوتردام بود.

در این آتش سوزی کسی مجروح یا کشته نشده است. هنوز علت بروز این آتش مشخص نیست. بر اساس این گزارش پلیس فرانسه اعلام کرد که عملیات تروریستی علل بروز این آتش نبوده است.

نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد که آتش‌سوزی در این کلیسا عمدی نبوده و احتمالا هنگام تعمیرات در این ساختمان رخ داده است.

به گفته رسانه ها، شدت آتش سوزی کار آتش نشانان را برای مهار آتش در کلیسای نوتردام با مشکل مواجه کرده بود زیرا رساندن آب به ارتفاعی با این اندازه زیاد کار بسیار دشواری است.

فرمانده نیروهای آتش نشان پاریس گفت: به نظر من برای چنین بنایی که در قلب پاریس و در مرکز تاریخی این شهر قرار دارد، اتفاق غم انگیزی رخ داده است.

کلیسای نوتردام از نمادهای اصلی پایتخت فرانسه به شمار می‌آید و به همین دلیل آتش‌سوزی در این بنای تاریخی واکنش‌های گسترده‌ای در جهان داشته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و شماری از مقامات دیگر کشورها به محض آگاهی از آغاز آتش سوزی در کلیسای «نتردام» به ابراز همبستگی با مقامات فرانسه و مردم پاریس پرداختند.

واتیکان در پیامی این رویداد را «دردآور» خواند و اعلام کرد که تحول اوضاع را دقیقه به دقیقه دنبال می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *