احتمال بروز جنگ؛ فقط یک کبریت کافی است


وزیر امور خارجه روسیه امروز با نگرانی گفت: برای به آتش کشیدن این وضعیت خطرناک در منطفه خاورمیانه، فقط یک کبریت کافی است.

به گزارش اسپوتنیک، لاوروف در مصاحبه با روزنامه “آرگومنتیه فاکتی” گفت: افزایش تنش در منطقه، نتیجه مستقیم سیاست های آمریکا است. آمریکايی ها با قدرت نمایی و اقداماتی برای بی اعتبار کردن تهران به میدان آمده اند. این مسئله منجر به ایجاد وضعیت خطرناک کنونی شده است که برای به آتش کشیدن آن فقط یک کبریت کافی است.

پیش از این وزیر امور خارجه فرانسه گفته بود که تصمیم رژیم ایران به عبور از سطح مجاز اورانیوم غنی شده در توافق هسته‌ای، نگرانی از خطر جنگ را افزایش داده است.

ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه و احتمال بروز یک حادثه که می‌تواند منجر به جنگ شود، بسیار نگران است.

ژان-ایو لودریان روز یکشنبه ٢٣ تیر/ ١٤ ژوئیه در حاشیه برگزاری جشن روز ملی فرانسه در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی “ب‌اف‌ام تی‌وی” گفت: همه می‌گویند خواستار جنگ و درگیری نیستند؛ ولی عوامل نگران‌کننده تشدید تنش و درگیری کماکان وجود دارد و باعث نگرانی می‌شود. باید بگویم که وضعیت وخیم است، به طوری که افزایش تنش‌ها می‌تواند به یک حادثه و وقوع رخدادهای ناگوار منجر شود.

خطر جنگ تا چه حد جدی است؟

جنگ آمریکا با رژیم ایران در ماه های آینده خطری جدی است

یک پژوهشگر ارشد “مؤسسۀ مطالعات امنیت ملی” اسرائیل در گفتگو با رسانه های فرانسوی گفته است: تبعات اقتصادی فشارهای حداکثری آمریکا برای حکومت ایران غیرقابل انکار و بسیار سنگین و شکننده بوده است. در نتیجۀ این فشارها اقتصاد جمهوری اسلامی در آستانۀ فروپاشی است و بنیه آن در حمایت مالی از گروهایی نظیر حزب الله نیز تحلیل رفته است. با اینهمه معلوم نیست فشارهای حداکثری آمریکا به تغییر رفتار رژیم ایران و یا تغییر رژیم در ایران منجر شود.

رادیو بین المللی فرانسه به نقل از این پژوهشگر اسرائیلی ااعلام کرد: در صورت ناکامی آمریکا در رسیدن به اهداف خود از طریق تشدید فشارها و تحریم ها، دولت واشنگتن و رژیم تهران هیچ طرح جایگزینی ندارند و فقدان طرح جایگزین تنها خطر جنگ را تقویت می کند.

وی افزود: مسئله اینجاست که مهار وضعیت موجود و جلوگیری از وقوع درگیری نظامی در نتیجۀ تشدید تنش ها بسیار دشوار است. به گفته این کارشناس، در فقدان لغو یا تعلیق تحریم های آمریکا، رهبر جمهوری اسلامی با انجام مذاکره با واشنگتن موافقت نخواهد کرد و بعید است که آمریکا هم تحریم ها و فشارهای خود را علیه رژیم ایران ولو به طور موقت به حال تعلیق درآورد. در نتیجه این بن بست، وضعیت تنش آلود فعلی را بسیار خطرناک می کند.

وی می افزاید: در چنین وضعیتی رژیم ایران به فعالیت های ناامن کننده اش در خلیج فارس ادامه می دهد تا اولاً ثابت کند که از اهرم های فشار قدرتمند برخوردار است. ثانیاً تهران با اقدام های ناامن کننده اش در خلیج فارس می خواهد نشان بدهد که تبعات منفی فشارهای حداکثری آمریکا می تواند دامان دیگر کشورها را نیز بگیرد.

به گفتۀ کارشناس اسرائیلی، ادامۀ این وضع می تواند خودداری آمریکا را از به کارگیری گزینۀ نظامی در ماه های آینده ضعیف تر و خطر درگیری نظامی را قوّی تر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *