نیویورک؛ افدام تازه آمریکا علیه نمایندگی ملاها


به گزارش خبرگزاری رویترز؛ بر اساس یادداشت دیپلماتیک آمریکا که به دفتر رژیم ایران در سازمان ملل ارسال شده، ایالات متحده تردد بیش از 10 دیپلمات جمهوری اسلامی و خانواده هایشان را که در نیویورک زندگی می کنند، به شدت محدود کرده است.

این دیپلمات ها مشمول قوانین مشابهی هستند که آمریکا علیه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم ایران وضع کرده است. بر این اساس این افراد تنها می توانند بین سازمان ملل، دفتر جمهوری اسلامی در سازمان ملل، محل اقامت سفیر در سازمان ملل و فرودگاه جان اف کندی تردد داشته باشند.

در نیویورک اجازه تردد در سه ساختمان را دارم

وزیر امورخارجه رژیم ملاها با اشاره به مصاحبه خود با شبکه ان‌بی‌سی گفت: با خبرنگار ان‌بی‌سی در اقامتگاه سفیرمان در سازمان ملل گفت‌وگو کردم، یکی از سه ساختمانی که اجازه دارم حین انجام امور رسمی در ارتباط با سازمان ملل در آمریکا به آنها قدم بگذارم.

ظریف از روز یک‌شنبه برای شرکت در شورای اقتصادی – اجتماعی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد.

وزیر امورخارجه آمریکا روز گذشته در گفت‌وگو باروزنامه واشنگتن پست گفت که دولت آمریکا بر اساس الزاماتش طبق توافق با سازمان ملل برای سفر ظریف و هیئت همراهش به نیویورک روادید صادر کرده است.

بر اساس این گزارش هیات رژیم ایران تنها می‌تواند میان مقر سازمان ملل، دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در این سازمان، اقامتگاه سفیر در سازمان ملل و فرودگاه جان اف کندی نیویورک رفت و آمد داشته باشند.

پمپئو محدوده تردد “ظریف” را مشخص کرد

آمریکا به ظریف ویزای ورود به نیویورک داد اما با محدودیت شدید رفت و آمد

به گزارش سی ان ان، وزیر خارجه رژیم ایران برای شرکت در نشست سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، صدور روادید وی شخصاً از سوی مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا تائید شد.

این رسانه آمریکایی افزود: تمامی این موارد درحالی روی می‌دهد که تنش بین دو کشور تشدید می‌شود، هر چند این سفر می‌تواند باعث باز شدن درهای احتمالی مذاکرات حاشیه‌ای در این نشست در نیویورک شود.

این در حالیست که وزیر خارجه آمریکا همتای خود در رژیم ملاها را به سوء‌استفاده از آزادی مطبوعات آمریکایی متهم کرد و گفت: اعتبار ویزای فقط به اندازه تردد میان مقر سازمان ملل تا محل اقامت هیأت حکومت ایران است.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به واشنگتن پست و در واکنش به خبر‌ها مبنی بر موافقت با صدور روادید برای محمد جواد ظریف وزیر خارجه رژیم ایران، گفت: وی علیرغم موافقت با این امر، دایره رفت و آمد ظریف در سطح شهر نیویورک را محدود کرده به طوری که وی فقط می‌تواند در حدفاصل مقر سازمان ملل و محل استقرار هیأت دیپلماتیک حکومت ایران که به اندازه ۶ بلوک با هم فاصله دارند و همچنین تا محل اقامت نماینده رژیم ایران در سازمان ملل، تردد کند.

وی در این باره گفت: دیپلمات‌های آمریکایی در تهران پرسه نمی‌زنند، پس ما هم دلیلی برای اینکه دیپلمات‌های رژیم تهران آزادانه در شهر نیویورک چرخ بزنند نمی‌بینیم.

پامپئو همچنین در ادامه اظهارات خود ظریف را از بابت مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی به سوء‌استفاده از آزادی بیان در راستای اشاعه پروپاگاندای بدخواهانه رژیم ایران متهم کرد و گفت: اگر فرصتی داده شود او هم حاضر است هر دعوتی مبنی بر حضور در تلویزیون جمهوری اسلامی را بپذیرد.

چرا آمریکا از تحریم ظریف منصرف شد؟

خودداری کردن ایالات متحده از اعلام تحریم علیه محمد جواد ظریف وزیر خارجه رژیم ایران از جانب ایالات متحده، چنین تعبیر شد که دولت واشنگتن نمی خواهد همه درها را به روی حکومت ایران ببندد و مایل است که هنوز دریچه ای برای تماس وجود داشته باشد.

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، به دنبال اصرار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، پرزیدنت ترامپ از برقراری تحریم ها علیه ظریف منصرف شده است. ارزیابی می شود که از دیدگاه دولت واشنگتن، چنین اقدامی نمی تواند سودمند باشد و کمکی به پیشبرد هدف ها نخواهد کرد.

رویترز می‌گوید، تحریم وزیر امور خارجه رژیم ایران می‌توانست اقدامی غیر معمول باشد چرا که عملا راه را برای اقدامات دیپلماتیک با رژیم تهران می‌بست. به همین دلیل آمریکا فعلا وزیر خارجه جمهوری اسلامی را تحریم نخواهد کرد

گفتنی است کشورهای اروپايی نیز از آمریکا خواسته بودند که در شرایط کنونی از تحریم ظریف خودداری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *