سی‌ان‌ان: اقدام تحریک آمیز موشکی رژیم ایران


شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از چند مقام آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده به تصاویر طبقه بندی شده‌ای دست‌یافته است که براساس آن رژیم ایران در حال آماده شدن برای پرتاب یک ماهواره در هفته آینده است.

سی‌ان‌ان نوشت که این مقام‌های آمریکایی می گویند رژیم ایران عنوان کرده که این راکت ماهواره‌بر است اما دولت ایالات متحده این اقدام را بخشی از تلاش جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه موشکی‌اش می‌داند.

این شبکه تلویزیونی در گزارش خود نوشت که شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای پلنت لبز و موسسه میدل‌بری تصاویری را در اختیار این شبکه قرار داده‌اند که نشان‌ می‌دهد فعالیت در اطراف نقطه پرتاب راکت افزایش یافته است. از جمله این تصاویر خودروها و کانتینرهای حمل وسایل لازم برای پرتاب راکت هستند.

دیو اشمرلر، یکی از پژوهشگران ارشد مرکز مطالعات عدم اشاعه وابسته به موسسه میدل‌بری، به سی‌ان‌ان گفت که «به نظر می‌رسد آن‌ها در حال آماده‌سازی برای پرتاب باشند.»

اشمرلر گفت که وجود کانتینرهای بزرگ حاکی از آن است که «راکتی در این مجتمع» بوده و فعالیتی جز پرتاب آن در آنجا تدارک دیده نشده است.

تعدادی از مقام‌های اطلاعاتی و دفاعی آمریکا می‌گویند رژیم ایران در حال توسعه برد و دقت موشک‌هایش بوده و این موضوع نگرانی مقام‌های آمریکایی را نسبت به تلاش جمهوری اسلامی برای هدف قرار دادن نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در منطقه تشدید کرده است.

رژیم ایران یک موشک شهاب ۳ را آزمایش کرده است

گزارش قبلی: یک خبرنگار سی‌ان‌ان در صفحه توییترش از قول منابعی در دولت آمریکا نوشته رژیم ایران روز چهارشنبه یک موشک شهاب ۳ میان‌برد را آزمایش کرده است. خبرنگار فاکس نیوز نیز از قول یک منبع آمریکایی این خبر را تایید کرده است.

خبرنگارسی‌ان‌ان از قول یک مقام آمریکایی نوشته این موشک هزار کیلومتر را طی کرده اما خطری متوجه کشتیرانی یا پایگاه‌های آمریکایی نشده است. این مقام آمریکایی گفته ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که این آزمایش موشکی تلاشی برای بالا بردن برد و هدف‌گیری این موشک‌هاست.

هنوز منابع رسمی جمهوری اسلامی و رسانه های خبری داخلی ایران نسبت به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

کاخ سفید در واکنش به این خبر اعلام کرد: از آزمایش یک موشک از سوی رژیم ایران آگاه هستیم؛ این موشک از نوع شهاب ۳ با برد بیش از هزار کیلومتر بوده، اما آزمایش آن خطری برای کشتی‌رانی یا پایگاه‌های آمریکا در منطقه ایجاد نکرده است.

خبر آزمایش موشکی جدید رژیم ایران درحالی گزارش می‌شود که اختلاف میان تهران و واشنگتن باعث ایجاد تنش در منطقه خلیج فارس و افزایش حضور و فعالیت نظامی کشورهای غربی در این منطقه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *