ایران؛ واکنش فرانسه به پرتاب موشک ماهواره


وزارت اخارجۀ فرانسه پرتاب موشک توسط رژیم ایران به قصد قراردادن ماهواره در مدار کره زمین را شدیداً محکوم کرد و گفت که تکنولوژی به کار رفته شده در این آزمایش بسیار نزدیک به تکنولوژی موشک های حامل سلاح های اتمی است.

به گزارش رادیو فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه آزمایش اخیر موشکی ایران را با قطعنامۀ ۲۲٣١ شورای امنیت ناسازگار خواند و از جمهوری اسلامی ایران خواست که فعالیت های مرتبط با موشک های بالستیکی قادر به حمل سلاح های اتمی را متوقف کند. وزارت امور خارجۀ فرانسه تصریح کرده است که پرتابگرهای فضایی از تکنولوژی بسیار نزدیک به موشک های بالستیکی قاره پیما استفاده می کنند.

پیش تر وزیر امور خارجه‌ آمریکا نیز رژیم ایران را متهم کرد که در پی ظرفیت‌های موشکی تهدید کننده است.

مایک پمپئو گفت: این اقدام رژیم ایران تهدیدی برای خاورمیانه و اروپا است.

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا در توییتر نوشته است: رژیم ایران در مخالفت با جامعه‌ بین‌المللی و قطعنامه‌ ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، سفینه‌ای پرتاب کرده است که بار دیگر نشان می‌دهد که در پی بهبود قابلیت‌های موشکی خود برای تهدید اروپا و خاورمیانه است.

نخست وزیر اسرائیل هم در این باره گفت: رژیم ایران همواره دروغ می گوید، حتی هنگامی که ادعا می کند عملیات فرستادن ماهوارۀ علمی به فضا ناموفق بوده است؛ در حالیکه هدف اصلی آنها، آزمایش مرحلۀ نخست موشک بین‌قاره‌ای است که ناقض تمامی توافق‌های بین‌المللی می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *