نفت؛ آخرین دریچه امید هم به رویشان بسته شد


ترکیه در تبعیت از تحریم‌های آمریکا بنادر خود را بروی نفت صادراتی ایران بست

به گزارش رویتر، پالایشگاههای ترکیه وارد کردن نفت از ایران را متوقف کردند تا از تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران تبعیت کرده باشند. بر اساس داده‌های اطلاعاتی در یک‌ ماه اخیر هیچ نفتکشی که در ایران بارگیری کرده باشد وارد بنادر ترکیه نشده است.

ترکیه از معافیت شش ماهه از تحریم‌های نفتی برخوردار بود اما این معافیت سه هفته پیش به پایان رسید و به‌رغم خواست ترکیه، دولت آمریکا حاضر به تمدید این معافیت نشد.

این در حالیست که افغانستان هم واردات فرآورده‌های نفتی از ایران را به صفر رسانده است.

پس از تمدید نشدن معافیت‌های نفتی از سوی ایالات متحده، این‌بار افغانستان واردات فراورده‌های نفتی از ایران را به صفر رسانده است.

خبرگزاری فارس امروز به نقل از سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآوردهای نفتی گزارش داد که براساس تصمیم مقامات افغانستان صادرات فرآورده‌های نفتی از ایران به این کشور از ۲۲ اردیبهشت متوقف شده‌است. این مقام مسئول پیش از این نیز از کاهش میزان صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به افغانستان خبر داده بود.

بنابر این گزارش پیش از این بخشی از فراورده های نفتی ایران از جمله نفت سفید، نفت کوره و برخی از حلالها و دیگر فراورده های نفتی به کشورهای همسایه از جمله افغانستان صادر می شد، اما افغانستان از یک هفته قبل واردات فراورده‌های نفتی از ایران را به صفر رسانده است.

سقوط بی سابقه صادرات نفت ایران

خبرگزاری رویترز گزارش داد: صادرات نفت ایران در ماه میلادی جاری به حدود ۵۰۰هزار بشکه در روز یا کمتر از آن سقوط کرد.

به گفته این منبع، اطلاعات مربوط به نفتکش‌ها و گفته‌های چند منبع از داخل بازار جهانی نفت نشان می‌دهد رژیم ایران در نیمه اول ماه مه، بین ۲۵۰هزار تا ۵۰۰هزار بشکه نفت در روز صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، محموله‌های نفتی به قصد کشورهای آسیایی بارگیری شدند، اما هنوز مشخص نیست خریدار آن کیست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *